"Magnezja" – western na wschodnim podwórku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 17:00
– "Magnezja" jest filmem bardzo oryginalnym. To pogłębienie naszych fantazji filmowych – mówił w Trójce Maciej Bochniak kilka dni po zakończeniu prac nad swoim najnowszym obrazem, którego data premiery kinowej planowana jest na 2 października.
Kadr z filmu Magnezja w reżyserii Macieja Bochniaka
Kadr z filmu "Magnezja" w reżyserii Macieja BochniakaFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
50:48 2020_08_22 16_07_08_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 "Magnezja" – prace nad drugim filmem duetu Bochniak/Ogrodnik zakończone (Trójkowo, filmowo)

 Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży (Maja Ostaszewska). Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Andrzej Chyra). Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia – Albin (Mateusz Kościukiewicz) i Albert Hudini (Dawid Ogrodnik) – wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą uwodzicielskiej Heleny (Magdalena Boczarska) chcą okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów. Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona. A to zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa właśnie obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Stanisława Kochaj (Agata Kulesza). To, co wydarzy się wkrótce, będzie mieć krwawe i pełne czarnego humoru konsekwencje, które na zawsze wstrząsną pograniczem!

Western na pograniczu

"Magnezja" jest drugim po "Disco Polo" filmem Macieja Bochniaka zrealizowanym wspólnie z Dawidem Ogrodnikiem. Co różni go od ich wspólnego debiutu? – Poszliśmy o krok dalej, jeżeli chodzi o odwagę realizatorską. Rzuciliśmy się na western, na film gangsterski, który jest przesycony atrybutami filmów tego gatunku. Mamy pościgi konne, mamy bitwy, bójki, czyli te wszystkie rzeczy, które uwielbiamy oglądać w zachodnim kinie. U nas dosyć rzadko się to realizuje, więc było to wyzwanie – opowiadał Maciej Bochniak w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Dawid Ogrodnik i Mateusz Kościukiewicz w filmie "Magnezja" Macieja Bochniaka Foto: mat. prasowe Dawid Ogrodnik i Mateusz Kościukiewicz w filmie "Magnezja" Macieja Bochniaka Foto: mat. prasowe

W audycji ponadto:

  • 12. Solanin Film Festiwal (do 23.08) – rozmowa z Konradem Paszkowskim dyrektorem festiwalu oraz reżyserem Bartoszem Kruhlikiem, jurorem Solanina;
  • projekt "Kanon kina polskiego po 1989 roku" – rozmowa z Mateuszem Żebrowskim, współzałożycielem Stowarzyszenia Słowo i Film;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: 
Ryszard Jaźwiński
Goście: Maciej Bochniak (reżyser filmowy, twórca fiilmu "Magnezja", Konrad Paszkowski (dyrektor 12. edycji Solanin Film Festiwal), Mateusz Żebrowski (współzałożyciel Stowarzyszenia Słowo i Film), Bartosz Kruhlik (reżyser filmowy, juror 12. edycji Solanin Film Festiwal)
Data emisji: 22.08.2020
Godzina emisji: 16.07

mat. prasowe/kr

Czytaj także

"Team Building" w budowie. Mateusz Pacewicz o debiucie reżyserskim

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 17:00
– Jestem osobą, która musiała nauczyć się mówić stanowcze "nie". Podjąłem decyzję, żeby nie rzucać się za wszelką cenę w jak największą liczbę projektów, tylko rozwijać się, tak jak przy przy "Bożym Ciele" i "Hejterze" – mówił w Trójce Mateusz Pacewicz, którego śmiało można nazwać najzdolniejszym i odnoszącym największe sukcesy scenarzystą ostatnich lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Arabski sekret" – ballada o poszukiwaniu tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 17:00
– Uważam, że każda dorosła osoba w którymś momencie powinna zmierzyć się ze spuścizną, którą dostała od rodziców –z tym, co dobre i z tym, co złe – mówiła w Trójkowym studiu reżyserka Julia Groszek. Właśnie o tego rodzaju zmaganiach opowiada film dokumentalny jej autorstwa "Arabski sekret", który będzie można obejrzeć we środę 12 sierpnia w ramach 21. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Majewski: "Dolina Bogów" była moją obsesją

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 17:00
"Dolina Bogów" to polsko-amerykański film z Joshem Hartnettem i Johnem Malkovichem w rolach głównych. Światowa premiera obrazu odbyła się 17 września ubiegłego roku, ale w naszym kraju film pojawi się 21 sierpnia 2020.
rozwiń zwiń