Weneckie święto kina okiem krytyka. 77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 17:00
– To troszkę inny festiwal niż do tej pory. Siłą rzeczy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji musiał przejść pewne zmiany. Reżim sanitarny jest trzymany od samego początku do końca. W żaden sposób jednak nie przysłoniło to entuzjazmu, który daje się wyczuć w twórcach, w dziennikarzach i widzach – relacjonuje krytyk filmowy Kuba Armata, który uczestniczy w 77. edycji weneckiego święta kina.
Kadr z filmu Śniegu już nigdy nie będzie w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej
Kadr z filmu "Śniegu już nigdy nie będzie" w reżyserii Małgorzaty SzumowskiejFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
49:54 2020_09_12 16_07_18_PR3_Trojkowo_filmowo.mp3 77.  Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji nieco inaczej. "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej w konkursie głównym (Trójkowo, filmowo)

 

żużel Kędzierzawska 1200.jpg
Kino polskie, czyli kino różnorodne. Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.

W tym roku w konkursie głównym do rywalizacji o Złotego Lwa zakwalifikowano 18 filmów, w tym m.in. "Quo Vadis, Aida?" w reżyserii Jasmili Zbanic, "Pieces Of A Woman" Kornela Mundruczo, "Żona szpiega" Kiyoshiego Kurosawy oraz "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.

– Film został przyjęty entuzjastycznie. Niedawno czytałem jedną z pierwszych recenzji. Guy Lodge w magazynie "Variety" pisze wręcz, że jest to najlepszy film w dotychczasowym dorobku Małgorzaty Szumowskiej – opowiada rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. – Ja nie poszedłbym tak daleko, natomiast nie ukrywam, że ten film podoba mi się i jest mi bliski. Imponuje mi to, że Szumowska wraz z Englertem konsekwentnie rozwijają swój język filmowy – ocenia.

NEVER GONNA SNOW AGAIN (2020) | Trailer | Alec Utgoff | Maja Ostaszewska | Agata Kulesza/The Match Factory

W audycji ponadto:

  • 34. Tarnowska Nagroda Filmowa (patronat Trójki) – rozmowa z Anną Grygiel, dyrektor festiwalu, ostatnie festiwalowe wydarzenia;
  • rozmowa z Juliuszem Machulskim, laureatem nagrody za całokształt twórczości tegorocznego festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa o jego twórczości filmowej (druga część wywiadu);
  • 25. Festiwal Górski w Lądku Zdroju rozmowa z Katarzyną Biernacką, dyrektor konkursu filmowego, zapowiedzi programowe;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: 
Ryszard Jaźwiński
Goście: Katarzyna Biernacka (dyrektor konkursu filmowego 25. Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju), Anna Grygiel (dyrektor festiwalu 34. Tarnowska Nagroda Filmowa), Kuba Armata (krytyk filmowy), Juliusz Machulski (reżyser i producent filmowy, scenarzysta, aktor)
Data emisji: 12.09.2020
Godzina emisji: 16.07

kr/mk

Czytaj także

Lech Majewski: "Dolina Bogów" była moją obsesją

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 17:00
"Dolina Bogów" to polsko-amerykański film z Joshem Hartnettem i Johnem Malkovichem w rolach głównych. Światowa premiera obrazu odbyła się 17 września ubiegłego roku, ale w naszym kraju film pojawi się 21 sierpnia 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Magnezja" – western na wschodnim podwórku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 17:00
– "Magnezja" jest filmem bardzo oryginalnym. To pogłębienie naszych fantazji filmowych – mówił w Trójce Maciej Bochniak kilka dni po zakończeniu prac nad swoim najnowszym obrazem, którego data premiery kinowej planowana jest na 2 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zieja", czyli historia kapłana niepokornego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 17:00
28 sierpnia na ekrany naszych kin wszedł film "Zieja", opowiadający o legendarnym warszawskim kapłanie – ks. Janie Ziei, kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu KOR. 
rozwiń zwiń