"Jak najdalej stąd" P. Domalewskiego – druga część dyptyku o emigracji

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 17:00
"Jak najdalej stąd" to drugi po nagrodzonej dziewięcioma statuetkami Orła "Cichej nocy" film Piotra Domalewskiego. Światowa premiera obrazu miała miejsce we środę podczas konkursowej projekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, a w polskich kinach możemy oglądać go od piątku 25 września. O filmie w "Trójkowo, filmowo" opowiedział sam reżyser.
Kadr z filmu Jak najdalej stąd w reżyserii Piotra Domalewskiego
Kadr z filmu "Jak najdalej stąd" w reżyserii Piotra DomalewskiegoFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
51:49 2020_09_26 16_06_02_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 "Jak najdalej stąd" od 25 września w kinach. Rozmowa z Piotrem Domalewskim (Trójkowo, filmowo)

 

Ola to zbuntowana nastolatka, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec, sprawiają, że wyrusza sama w daleką podróż. Los przeznacza jej nie lada wyzwanie – w imieniu rodziny ma sprowadzić ciało zmarłego do Polski.

Częściowo oparty na prawdziwych wydarzeniach "Jak najdalej stąd" i "Cichą noc" łączy przede wszystkim wątek emigracji. Czy był to celowy zabieg? 

– Ta historia z jakiegoś powodu wydała mi się "moja". Chciałem zrobić film o poszukiwaniu relacji z rodzicami. Drugim źródłem inspiracji było to, by w "Jak najdalej stądumieścić wszystko to, co nie zmieściło się w pierwszym. To spojrzenie na emigrację z innej perspektywy – mówił Piotr Domalewski. 

Plakat filmu "Cicha noc"  Foto: mat. promocyjne Plakat filmu "Cicha noc" Foto: mat. promocyjne

W obsadzie znaleźli się aktorzy, występujący w "Cichej nocy" – Arkadiusz Jakubik, Tomasz Ziętek oraz Tomasz Schuchardt. W główną rolę wcieliła się nieznana jeszcze szerszej publiczności Zofia Stafiej, która zadebiutowała w filmie "25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy". 


25 lat niewinności
"25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy" już w kinach

– Szukałem dziewczyny, która ma grać nastolatkę, więc nie mogłem posłużyć się "zasobami" artystek, które są znane i funkcjonują w kulturze masowej. Zależało mi na osobie, co do której nie będę miał wątpliwości, że to przytrafia się jej naprawdę – powiedział reżyser w rozmowie z Ryszardem Jażwińskim.

Arkadiusz Jakubik i Zofia Stafiej w filmie  "Jak najdalej stąd" w reżyserii Piotra Domalewskiego  Foto: mat. promocyjne Arkadiusz Jakubik i Zofia Stafiej w filmie "Jak najdalej stąd" w reżyserii Piotra Domalewskiego Foto: mat. promocyjne

W audycji ponadto:

  • Premiera polska – dokument: "Tony Halik" – rozmowa z Marcinem Borchardtem, autorem filmu;
  • Spotkanie z aktorem Mateuszem Więcławkiem – rozmowa o nowych polskich filmach i serialach;
  • Aktualności filmowe;
  • Muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: 
Ryszard Jaźwiński
Goście: Marcin Borchardt (autor filmu "Tony Halik"), Mateusz Więcławek (aktor)
Data emisji: 26.09.2020
Godzina emisji: 16.06

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

"Zieja", czyli historia kapłana niepokornego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 17:00
28 sierpnia na ekrany naszych kin wszedł film "Zieja", opowiadający o legendarnym warszawskim kapłanie – ks. Janie Ziei, kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu KOR. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino polskie, czyli kino różnorodne. Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:00
Sobota 5 września to dzień rozpoczęcia 34. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, który to swoim patronatem objęła m.in. Trójka. Do walki o nagrody publiczności i gremiów jurorskich stanęło 13 filmów konkursowych. – Mam nadzieję, że nie będzie to pechowa trzynastka, a ta wydaje się znakomita z uwagi na poziom tych filmów. Cechą polskiej kinematografii ostatnich lat jest to, że jest bardzo różnorodne – mówił w Trójce dyrektor artystyczny wydarzenia Jerzy Armata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weneckie święto kina okiem krytyka. 77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 17:00
– To troszkę inny festiwal niż do tej pory. Siłą rzeczy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji musiał przejść pewne zmiany. Reżim sanitarny jest trzymany od samego początku do końca. W żaden sposób jednak nie przysłoniło to entuzjazmu, który daje się wyczuć w twórcach, w dziennikarzach i widzach – relacjonuje krytyk filmowy Kuba Armata, który uczestniczy w 77. edycji weneckiego święta kina.
rozwiń zwiń