"Banksterzy": młode małżeństwo w pułapce frankowego zadłużenia

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 17:15
Za tydzień do kin wchodzi dramat "Banksterzy" w reżyserii Marcina Ziębińskiego poruszający problem frankowiczów – osób, które swego czasu wzięły kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Kiedy doszło do kryzysu na rynku i gwałtownej zmiany kursu, wpadły w pułapkę zadłużenia. 
Antoni Królikowski z filmie Banksterzy Marcina Ziębińskiego
Antoni Królikowski z filmie "Banksterzy" Marcina ZiębińskiegoFoto: mat. promocyjne

Główną rolę w "Banksterach" młodego męża i ojca rodziny, gra Antoni Królikowski. Ta rola diametralnie różni się od wcześniejszych kreacji Królikowskiego, który był wręcz nazywany "rozbójnikiem polskiego kina". Ale aktor jest z niej zadowolony: – Muszę przyznać, że była to miła odmiana – mówi w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim. – Aktorzy lubią role bad boyów, granie ich jest fascynujące, ale też mocno wyczerpujące – tłumaczy.


Posłuchaj
47:44 2020_10_10 16_08_57_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Antoni Królikowski o pracy w czasie pandemii i o filmie "Banksterzy" w którym gra jedną z głównych ról (Trójkowo, filmowo)

Ponadto rola w "banksterach" miała też wyjątkowy aspekt osobisty: – W mojej rodzinie było kilka takich przypadków, więc na planie pojawiałem się z wyjątkową satysfakcją. Miałem świadomość, że to co robimy, ma duże znaczenie nie tylko dla nich, ale też dla setek tysięcy oszukanych osób – mówi aktor.

– Teraz w polskim kinie pojawiają się poruszające, prawdziwe historie, ale jednak ciekawy jestem, jak to będzie z "Banksterami"? Czy teraz, w dobie pandemii, ludzie odważą się przyjść na nie do kina? – zastanawia się Antoni Królikowski.  

BANKSTERZY – oficjalny zwiastun/YotuTube KinoSwiatPL


Ponadto w audycji: 

  • 36. Warszawski Festiwal Filmowy (9-18.10.2020) – spotkanie ze Stefanem Laudynem, dyrektorem festiwalu – szczegóły programowe, premiery festiwalowe;
  • 11. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej "Kamera Akcja" w Łodzi (15-18.10.2020) – rozmowa z Malwiną Czajką, dyrektorką wydarzeń festiwalowych – zapowiedzi programowe;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Antoni Królikowski (aktor), Stefan Laudyn (dyrektor 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego), Malwina Czajka (11. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej "Kamera Akcja")
Data emisji: 10.10.2020
Godzina emisji: 16.05

pr

Czytaj także

Cztery dni Łodzi filmowej. Co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 12:40
Pokazy filmów, spacery, spotkania, warsztaty – to wszystko w wersji online i offline czeka nas w ramach Święta Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina, które odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia w Łodzi, ale nie tylko –  opowiedziały o nich organizatorki wydarzenia Malwina Czajka i Karolina Czepkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na festiwalu OFF Camera 2020. "My się kina nie boimy!" 

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 10:55
Pod takim hasłem od 11 do 25 września odbywa się tegoroczny festiwal OFF Camera. W przestrzeni wirtualnej oraz w festiwalowym kinie samochodowym o uznanie publiczności i Krakowską Nagrodę Filmową walczy dziesięć pierwszych lub drugich filmów twórców z całego świata. – Walczymy na froncie, by wspierać młodych filmowców, debiutantów. Ci bardzo potrzebują pomocy, zwłaszcza teraz – mówi Alicja Myśliwiec, rzeczniczka prasowa festiwalu OFF Camera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak zostać gwiazdą", czyli tożsamość w czasach talent shows

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 17:00
– Tym, co było dla mnie najciekawsze i najbardziej motywujące, by zrealizować tę historię, jest bardzo aktualny temat o naszej rzeczywistości, o tym, kim dzisiaj jesteśmy w kontekście Internetu i programów opierających się na ludziach "z ulicy" – mówiła w Trójce Anną Wieczur-Bluszcz, autorka komedii obyczajowej "Jak zostać gwiazdą", który można oglądać na dużych ekranach od piątku 2 października.
rozwiń zwiń