Rekordowy festiwal i nowe gwiazdy na filmowym firmamencie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 17:00
Ryszard Jaźwiński rozmawia o podsumowaniu Festiwalu Filmowego Docs Against Gravity. Będzie również dużo o filmach poruszających kwestie rozmaitych relacji międzyludzkich, związków i uczuć.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Tegoroczna edycja Festiwalu Filmowego Docs Against Gravity jest naprawdę niezwykła: teoretycznie już się skończyła, jednak... jeszcze trwa. I to do końca października. Zawdzięcza to projektowi "Podłącz się! Kino dokumentalne on-line” dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".


Posłuchaj
49:41 2020_10_24 16_07_20_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Artur Liebhart podsumowuje 17. edycję festiwalu Docs Against Gravity (Trójkowo, filmowo)

– Edycja kinowa trwała w dniach 3-14 września, później między 18 września a 4 października mieliśmy Festiwal Docs Against Gravity on-line na naszej stronie mdag.pl. A obecnie, do końca października, na tej samej stronie, odbywa się projekt "Podłącz się! Kino dokumentalne on-line” – tłumaczy Artur Liebhart dyrektor festiwalu.

– W jego ramach pokazujemy 23 filmy festiwalowe. Są one dodatkowo "ubrane" w różne rozmowy z twórcami, specjalistami, różnorodne tematycznie warsztaty. I tak naprawdę to jest ostatnia odsłona naszego festiwalu, która wciąż trwa i na którą serdecznie zapraszam – dodaje.

Tegoroczna edycja festiwalu Docs Against Gravity odniosła również ogromny sukces frekwencyjny: wersja kinowa przyciągnęła ponad 65 tys. widzów, co jest w tym roku najlepszym wynikiem festiwalowym. Jeśli dodać festiwal online, liczba widzów wzrośnie do 166 tys.! – Świadczy to o tym, że 17 edycja Docs Against Gravity była najpopularniejszym festiwalem w historii Polski – cieszy się Artur Liebhart.

17. Festiwal Filmowy Docs Against Gravity/YouTube Millenium Docs Against Gravity Film Festiwal


Ponadto w audycji:

  • spotkanie z młodą aktorką Marianną Januszkiewicz, grającą główną rolę w ukraińskim filmie "Oddana" (polska premiera podczas "Ukraina! Festiwal Filmowy),
  • premiera zagraniczna: "Kwiat szczęścia" – dramat z elementami science- fiction (reżyseria Jessica Hausner),
  • Carrie Coon – portret amerykańskiej aktorki (niedawna premiera filmu "Gniazdo"), rozmowa z kulturoznawczynią Aleksandrą Ziółkowską,
  • aktualności filmowe,
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Artur Liebhart (dyrektorem festiwalu Docs Against Gravity), Marianna Januszkiewicz (aktorka, "Oddana"), Aleksandra Ziółkowska (kulturoznawczyni)
Data emisji: 24.10.2020
Godzina emisji: 16.05

pr

Czytaj także

W Poznaniu startuje 24. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:00
To jedna z najważniejszych tego typu imprez w Polsce i Europie. W tym roku po raz pierwszy w formule hybrydowej – w projekcjach można uczestniczyć na miejscu (oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa) lub online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Agonia": koniec świata wiejskich muzyków

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 13:00
Pokazywana podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego "Agonia" Tomasza Knittla reprezentuje Polskę w Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Czy ta opowieść o odchodzącym świecie wiejskich muzyków ma szansę na zwycięstwo?
rozwiń zwiń

Czytaj także

UKRAINA! Festiwal Filmowy. Najnowsze filmy zza wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 13:00
UKRAINA! Festiwal Filmowy to impreza, która odbywa się już piąty raz i jak sama nazwa wskazuje poświęcona jest kinu naszych południowo-wschodnich sąsiadów. A ono, wbrew pozorom, wciąż jest w Polsce mało znane. Tegoroczna edycja odbywa się w Warszawie, Lublinie oraz w sieci.
rozwiń zwiń