"Efekt motylka": historia z pozytywną siłą i wielką nadzieją

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 17:15
Kina z powodu pandemii koronawirusa znowu zostały zamknięte, nie pozostaje więc nic innego, jak poszukiwanie ciekawych propozycji filmowych w sieci. Na szczęście tych nie powinno zabraknąć w najbliższym czasie.
Fragment plakatu promującego film Efekt motylka
Fragment plakatu promującego film "Efekt motylka" Foto: mat. prasowe

Millenium Docs Against Gravity 1200.jpg
Podłącz się! Kino dokumentalne on-line

Miała być uroczysta premiera, pokaz w Parlamencie Europejskim, ale koronawirus pokrzyżował te plany – i to dwa razy. Mimo to twórcy niezwykłego, poruszającego dokumentu "Efekt motylka", podobnie jak mała bohaterka ich filmu, nie poddali się. 


Posłuchaj
47:55 2020_11_07 16_08_32_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Listopadowe festiwale, premiery wyłącznie online! (Trójkowo, filmowo)

– Zuzię zobaczyłem najpierw w jednym z telewizyjnych programów informacyjnych. Mówiła, że chce być duża i zdrowa, jak normalne dziecko – opowiada Jarosław Szmidt, reżyser dokumentu "Efekt motylka". – I potrzebowała pieniążków na eksperymentalną terapię, która miała szansę wyrwać ją z cierpienia, dać jej nowe życie bez bólu – wspomina. 

Spotkanie z twórcą filmu "Efekt motylka"/YouTube KrakowFilmFoudation


– Film miał wejść do kina już w marcu, do szerokiej dystrybucji i mówiąc szczerze, mieliśmy nadzieję, że nawet grupy się na to wybiorą, jednak pandemia pokrzyżowała nam plany. Podobnie było i w tym miesiącu – dodaje producent filmu, Kamil Przełęcki.

– Ale pamiętaliśmy hasło Zuzi, naszej wspaniałej bohaterki, brzmi "Jak się nie da, to się da". Pomyśleliśmy wiec tak: jak się nie da wejść do kina, to się da pokazać ten niezwykle ważny w obecnym czasie film, właśnie za pomocą platformy VOD – tłumaczy.

Efekt motylka – zwiastun/YouTube TVP VOD


Ponadto w audycji:

  • 19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum (do 8.11.2020), rozmowa z dyrektorem festiwalu Błażejem Hrapkowiczem –zapowiedź weekendowych wydarzeń i projekcji online;
  • Europejski Dzień Kina Artystycznego (8.11) – rozmowa z Marynią Gierat, szefową krakowskiego Kina Pod Baranami – zapowiedź niedzielnych wydarzeń w sieci​;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Błażej Hrapkowicz (dyrektor 19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum), Jarosław Szmidt (reżyser dokumentu "Efekt motylka"), Kamil Przełęcki (producent dokumentu "Efekt motylka"), Marynia Gierat (szefowa Kina Pod Baranami w Krakowie)
Data emisji: 7.11.2020
Godzina emisji: 16.05

pr

Czytaj także

Pandemia szczęścia w nowym filmie Jessiki Hausner

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 13:00
Czy szczęście można stworzyć w laboratorium? Na to pytanie spróbowała odpowiedzieć austriacka reżyserka Jessica Hausner w dramacie science fiction "Kwiat szczęścia", który w polskich kinach można oglądać od 23 października. – Ten film ma wiele symboliki, wiele przekazów i różnych tonów, które są bardzo ciekawe, wykraczają poza jego styl. Jest tam trochę horroru, trochę dreszczowca – mówił w Trójce dyrektor festiwalu Milennium Docs Agains Gravity Artur Liebhart.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorski powrót Micka Jaggera w "Obrazie pożądania"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 17:00
– Mick Jagger gra marszanda, który chce mieć w swojej kolekcji znany obraz. Świetnie w tej roli wypada, jest troszeczkę demoniczny, tajemniczy. Ma to coś, co sprawia, że kradnie show – ocenia Izabela Wierzbińska, filmoznawczyni. Jak zaznacza, ta rola była dużym aktorskim wyzwaniem.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy o wierze i życiu po życiu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 13:00
Tydzień temu miał premierę film "Czyściec". To nietypowa produkcja - zarówno pod względem formy, jak i treści. To fabularyzowany dokument o tematyce religijnej. Jedną z ról gra tam Philippe Tłokiński, znany z dramatu biograficznego "Kurier".
rozwiń zwiń