14. Festiwal Pięć Smaków, czyli siedem spojrzeń na Azję

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 17:00
Trwa 14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Wydarzenie po raz pierwszy odbywa się online – dzięki temu organizatorzy mogą rozmawiać o Azji i odkrywać jej niezwykłe kinematografie z publicznością w całej Polsce. – Mamy dużą rozpiętość gatunkową i stylistyczną – filmy niezależne, niskobudżetowe i wysokobudżetowe produkcje – mówiła w "Trójkowo, filmowo" filmoznawczyni i selekcjonerka festiwalu Jagoda Murczyńska.
Kadr z filmu Mikrosiedlisko w reżyserii Jeona Go-woona
Kadr z filmu "Mikrosiedlisko" w reżyserii Jeona Go-woonaFoto: mat. promocyjne

14.-pięć-smaków.jpg
Startuje 14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Posłuchaj
48:35 2020_11_28 16_08_38_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 12 dni z kinem azjatyckim. Trwa Festiwal Filmowy Pięć Smaków (Trójkowo, filmowo)

 

Na autorskiej platformie VOD przez cały czas trwania festiwalu (25 listopada – 6 grudnia) znajduje się blisko 50 tytułów w 7 tematycznych sekcjach: Podróż do Azji, Kino ze smakiem, Azjatycki VR, Parasites, Hongkong dziś, Nowe kino Azji i Asian Cinerama. To nie tylko reprezentacja wielu azjatyckich krajów, ale i różne spojrzenia na Azję.

Największym powodzeniem wśród widzów cieszą się filmy z sekcji Parasites, czyli nowe kino Korei Południowej. Nazwa ta jest oczywiście nieprzypadkowa i nawiązuje do dzieła Bonga Joon Ho, w tym roku nagrodzonego czterema Oscarami.

– Pokazujemy, że Bong Joon Ho nie jest jedyny ani wyjątkowy na tle innych twórców i twórczyń kina koreańskiego – zaznaczyła Jagoda Murczyńska. – Z jednej strony mamy cały przekrój kina, które angażuje społecznie, a z drugiej oferuje niesztampowe spojrzenie na tę tematykę. Przykładem jest mocny film "Bestie na krawędzi" – pięknie nakręcony i z urzekającymi zdjęciami czy "Mikrosiedlisko" z bardzo nietypową bohaterką – opisywała filmoznawczyni.

Trailer: Bestie na krawędzi (reż. Kim Yong-hoon, Korea Południowa 2020)/Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Mimo że tegoroczny Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków nie odbywa się w tradycyjnej formie, organizatorzy znaleźli sposób na to, jak w wydarzenie zaangażować widzów.

– Codziennie o godzinie 10.00 i 19:00 spotykamy się z widzami na Facebooku i naszej stronie. Dyskutujemy o filmach i tworzymy pewnego rodzaju przewodnik po programie. Łączymy się też z naszymi twórcami. To spotkania, w których widzowie mogą brać udział, zadając pytania w mediach społecznościowych  zachęcał dyrektor wydarzenia Jakub Królikowski.

Niedzielna poranna kawa to dobry moment na rozmowę o twórcach, którzy po raz kolejny pojawiają się w festiwalowym...

Opublikowany przez Festiwal Filmowy Pięć Smaków Niedziela, 29 listopada 2020

W audycji ponadto:

  • wywiad z Atanasem Valkovem, kompozytorem muzyki filmowej do polskich fabuł i seriali, prezentacja muzyki autora;
  • "Zieja" - laureat głównej nagrody w Konkursie Polskich Filmów zakończonego Festiwalu EnergaCamerimage, rozmowa z reżyserem Robertem Glińskim;
  • 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (8-12.12.2020) - pierwsze zapowiedzi programowe.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Jakub Królikowski (dyrektor 14. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków), Jagoda Murczyńska (filmoznawczyni, selekcjonerka 14. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków), Atanas Valkov (kompozytor muzyki filmowej), Robert Gliński (reżyser filmowy, autor filmu "Zieja")
Data emisji: 28.11.2020
Godzina emisji: 16.08

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Artur Reinhart zaczyna najmniejszy projekt w karierze

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 17:15
Rozpoczyna się 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE. Tegoroczna edycja odbywa się wyłącznie w wersji online. To nie oznacza, że zabraknie interesujących premier ze świata filmów konkursowych i spotkań z twórcami. Tymczasem na drugim końcu Polski, Artur Reinhart, dwukrotny laureat Złotej Żaby, zaczyna zdjęcia do nowego filmu Doroty Kędzierzawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwalowo-filmowa rzeczywistość online

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 17:15
Kino w sieci – tak najkrócej można podsumować to, co nas czeka w najbliższym czasie. Wybór filmów mamy na szczęście ogromny i to nie tylko dzięki bijącym rekordy popularności platformom, ale również wiele festiwalowych premier z konieczności odbywa się w tym roku online. Tak np. było na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage, który zakończył się w sobotę 21 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Startuje 14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 13:00
Oczywiście, tak jak inne wydarzenia kulturalne, również Festiwal Pięć Smaków odbywa się wyłącznie w formule wirtualnej. Jednak jak zapowiadają organizatorzy, poza oglądaniem filmów w sieci, będą również inne atrakcje.
rozwiń zwiń