Festiwal filmowy w Gdyni. Kiedy filmy będą dostępne dla szerokiej publiczności?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 22:00
We wtorek rozpocznie się najważniejsze wydarzenie dla polskiej kinematografii, czyli Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursie głównym znalazło się 14 produkcji. – Uważam, że to jest bardzo silny rok. Mamy w  filmy, które znalazły się na najważniejszych festiwalach w Cannes, w Wenecji, w Berlinie. Jest obraz, który wygrał amerykański Festiwal Filmowy Tribeca – wylicza Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystycznym festiwalu. 
Wśród filmów rywalizujących w Konkursie głównym. FPFF  znalazła się Magznezja w reżyserii Macieja Bochniaka
Wśród filmów rywalizujących w Konkursie głównym. FPFF znalazła się "Magznezja" w reżyserii Macieja BochniakaFoto: Kino Świat/materiały prasowe

Mikrosiedlisko, reż. Jeon Go-woon 1200.jpg
14. Festiwal Pięć Smaków, czyli siedem spojrzeń na Azję

– Festiwal się odbędzie, chodzi o zachowanie ciągłości. Warto pamiętać, że impreza w swojej 47-letniej historii nie odbyła się tylko dwukrotnie w stanie wojennym. Bardzo długo przygotowywaliśmy formułę hybrydową festiwalu, gdzie część wydarzeń branżowych będzie dla prasy i branży filmowej dostępna online; a część miała być dostępna dla publiczności kinowej w różnych partnerskich kinach w całej Polsce. Taka formuła festiwalu będzie dostępna, jak tylko otworzą się kina. Pokażemy tam zarówno te filmy, których drogę kinową zablokowała pandemia, jak i te, które są premierowe – mówił rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. 


Posłuchaj
50:05 2020_12_05 16_07_55_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Polskie kino w czasie pandemii (Trójkowo, filmowo)

 

– Chcemy państwu pokazać filmy w kinach, bo tam jest ich miejsce. To będzie też działanie solidarnościowe. Jak wiemy kina, dystrybutorzy, producenci znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. My, nie pobierając żadnych opłat, dajemy swoją markę, dajemy pełny program i liczymy, że państwo do kin pójdą, znając już laureatów Złotych i Srebrnych Lwów oraz wszystkich nagród indywidualnych. Na naszej stronie będą dostępne rozmowy ze wszystkimi twórcami. Robimy też całą masę wydarzeń towarzyszących, koncerty muzyczne z kultowego "Piekiełka", więc będzie też trochę wydarzeń dostępnych dla szerokiej publiczności – przekonuje gość "Trójkowo, filmowo". 

Piekiełko w Twoim domu. Koncerty na 45. FPFF/FPFFGdynia

W konkursie głównym festiwali, który odbędzie się w dniach 8-12 grudnia 2020, znalazło się 14 filmów: "25 lat niewinności", "Amatorzy", "Bliscy", "Jak najdalej stąd", "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa", "Magnezja", "Mistrz", "Sala samobójców. Hejter", "Sweat", "Śniegu już nigdy nie będzie", "Tarapaty 2", "Zabij to i wyjedź z tego miasta", "Zieja", "Żużel".

W audycji ponadto:

  • Konkurs Główny FPFF – prezentacja filmów, rozmowy z twórcami;
  • Mistrzowie Kina Hiszpańskiego – przegląd filmowy (11-13.12.2020) - zapowiedzi programowe, rozmowa z Kingą Kowalską, organizatorką;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Tomasz Kolankiewiczem (dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych), Witold Płóciennik (autor zdjęć do filmu "Zieja"), Michał Popiel-Machnicki (autor zdjęć do filmu  "Polot"), Kinga Kowalska, organizatorką przeglądu filmowego Mistrzowie Kina Hiszpańskiego)
Data emisji: 5.12.2020
Godzina emisji: 16.08

gs


Czytaj także

"Efekt motylka": historia z pozytywną siłą i wielką nadzieją

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 17:15
Kina z powodu pandemii koronawirusa znowu zostały zamknięte, nie pozostaje więc nic innego, jak poszukiwanie ciekawych propozycji filmowych w sieci. Na szczęście tych nie powinno zabraknąć w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Reinhart zaczyna najmniejszy projekt w karierze

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 17:15
Rozpoczyna się 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE. Tegoroczna edycja odbywa się wyłącznie w wersji online. To nie oznacza, że zabraknie interesujących premier ze świata filmów konkursowych i spotkań z twórcami. Tymczasem na drugim końcu Polski, Artur Reinhart, dwukrotny laureat Złotej Żaby, zaczyna zdjęcia do nowego filmu Doroty Kędzierzawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwalowo-filmowa rzeczywistość online

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 17:15
Kino w sieci – tak najkrócej można podsumować to, co nas czeka w najbliższym czasie. Wybór filmów mamy na szczęście ogromny i to nie tylko dzięki bijącym rekordy popularności platformom, ale również wiele festiwalowych premier z konieczności odbywa się w tym roku online. Tak np. było na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage, który zakończył się w sobotę 21 listopada.
rozwiń zwiń