Sobota pełna filmowych nagród

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 17:25
Tak się składa, że 12 grudnia wieczorem zostaną wręczone najważniejsze filmowe nagrody, zarówno polskie, jak i europejskie. Złotymi Lwami oraz Europejskimi Nagrodami Filmowymi zostaną uhonorowani najlepsi twórcy minionego roku. O obu wydarzeniach porozmawia w swoim programie Ryszard Jaźwiński.
Reżyser Andrzej Barański
Reżyser Andrzej BarańskiFoto: Tytus Żmijewski/PAP

EnrgaCamerimage 1200.jpg
Festiwalowo-filmowa rzeczywistość online

Wiadomo też, że podczas ceremonii zamknięcia 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrody Platynowych Lwów odbiorą dwaj reżyserzy: Feliks Falk oraz Andrzej Barański. To uhonorowanie ich twórczości, która od wielu dekad stanowi wielką i trwałą wartość w polskim kinie i kulturze. 


Posłuchaj
48:27 2020_12_12 16_07_53_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 $5, FPFF w Gdyni, Andrzej Barański laureatem Platynowych Lwów (Trójkowo, filmowo)

– Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Chociaż z drugiej strony kryje się za nim pewien znak, że czas już na podsumowanie swojej twórczości – mówi Andrzej Barański. – Dotyczy to też Feliksa Falka, można powiedzieć kolegi ze szkolnej ławy: byliśmy na tym samym roku, pierwsze etiudy robiliśmy równocześnie – dodaje.

– Obaj też, zdając do łódzkiej Filmówki, mieliśmy już opublikowane utwory w "Dialogu" oraz pewien dorobek. On jako absolwent ASP miał udział w wystawach, ja za sobą miałem długoletnią działalność w teatrze studenckim – wspomina reżyser.

Andrzej Barański z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych był związany właściwie od początku swojej kariery. W 1976 r., jeszcze w Gdańsku, za film "W domu" odebrał nagrodę za debiut reżyserski w kategorii film telewizyjny. – On ma dla mnie szczególne znaczenie: nim w sposób zdecydowany, indywidualny wkroczyłem do świata filmu – tłumaczy.

Masterclass na 45. FPFF: Andrzej Barański/YouTube FPFFGdynia

Ponadto w audycji:

  • Młoda Gala 45. FPFF – prezentacja laureatów Konkursu Filmów Krótkometrażowych oraz festiwalowych nagród pozaregulaminowych, rozmowy z nagrodzonymi, wypowiedzi twórców i jurorów;
  • rozmowa z Dariuszem Jabłońskim, prezydentem Polskiej Akademii Filmowej – o Agnieszce Holland, nowym prezydencie Europejskiej Akademii Filmowej, o polskich kandydatach do Europejskich Nagród Filmowych;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.


***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 16.08

pr

Czytaj także

W tym roku ŻUBROFFKI nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 13:00
Organizatorzy odbywającego się zwykle na początku grudnia Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku nie poszli śladem innych imprez filmowych i nie zdecydowali się na przeniesienie tegorocznej odsłony do internetu. Festiwal został odwołany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal filmowy w Gdyni. Kiedy filmy będą dostępne dla szerokiej publiczności?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 22:00
We wtorek rozpocznie się najważniejsze wydarzenie dla polskiej kinematografii, czyli Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursie głównym znalazło się 14 produkcji. – Uważam, że to jest bardzo silny rok. Mamy w  filmy, które znalazły się na najważniejszych festiwalach w Cannes, w Wenecji, w Berlinie. Jest obraz, który wygrał amerykański Festiwal Filmowy Tribeca – wylicza Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystycznym festiwalu. 
rozwiń zwiń