Psychologiczne kino akcji z szansą na Oskara

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2010 18:32
– Takiego kina nie ma. – zachwala "Essential kiling" Skolimowskiego Artur Chimiński ze Stopklatki. Film zdobył 3 nagrody w Wenecji.
Audio

Jerzy Skolimowski na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji otrzymał aż dwa wyróżnienia za film "Essential killing": nagrodę specjalną jury oraz pozaregulaminową nagrodę Cinema Venire przyznaną przez Stowarzyszenie Młodych Miłośników Kina. Uhonorowano także Vincenta Gallo, odtwórcę głównej roli, którego uznano za najlepszego aktora. Co ciekawe, Gallo w trakcie filmu nie wypowiada ani jednego słowa. Gra tylko ciałem. Mimo to jest niezwykle przekonujący. Film do Wenecji trafił prosto ze stołu montażowego, wcześniej nie był nigdzie pokazywany.


Sam reżyser nie wierzył w sukces swego dzieła na festiwalu, szczególnie, że kiedyś nie wypowiedział się zbyt pochlebnie o Quentinie Tarantino, przewodniczącym jury. Zdaniem Artura Chimińskiego ze Stopklatki, film broni się sam. – Takiego kina nie ma. To jest takie psychologiczne kino akcji – zachwala oryginalność reżysera Chimiński


„Essentaial killing” przedstawia historię Afgańczyka, który uciekając z transportu więźniów, trafia do Polski. – To otoczenie staje się dla niego obce. Nie tylko ucieka przed ludźmi, którzy go ścigają, ale musi się mierzyć z naturą, musi się mierzyć z samotnością, musi się mierzyć z bólem. Próbuje przetrwać, co jak się okazuje, nie jest takie proste i łatwe w tak obcym, dla nas niewyobrażalnie obcym, świecie -  opowiadał Chimiński.


Paulina Młynarska, przedstawicielka dystrybutora filmu Syrena Films, zaprzeczyła, jakoby na gali, po ogłoszeniu informacji o przyznaniu nagród dla „Essential kiling”, pojawiły się gwizdy niezadowolenia, a takie doniesienia pojawiły się w prasie.

Goście potwierdzili za to, że film ma olbrzymie szansę na kolejną nagrodę – statuetkę Oskara.


Polska premiera 22 października 2010.

Posłuchaj rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z Pauliną Młynarską i Arturem Chimińskim: Psychologiczne kino akcji z szansą na OskaraZobacz trailer filmu "Essential killing":

 

W dalszej części audycji włoskie reminiscencje z Mediolanu (premiera filmu "Jestem miłością") oraz spotkanie z Mariuszem Ostrowskim, odtwórcą głównej roli w filmie Mariusza Grzegorzka "Jestem twój".

Audycji "Trójkowo, filmowo" można słuchać w każdą niedzielę o godz. 14.00.

Czytaj także

Polski sukces w Wenecji. Podejmiemy walkę o Oscara!

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2010 09:43
Polski Instytut Sztuki Filmowej spróbuje zgłosić film Skolimowskiego do konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wściekli na Tarantino, z uznaniem dla Skolimowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2010 09:40
67. festiwal w Wenecji nie ma dobrych recenzji we włoskiej prasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Essential Killing" made in Polska

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 10:30
Sukces Jerzego Skolimowskiego na festiwalu w Wenecji to polski sukces.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójka śladami bohaterów "Jestem miłością"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 12:43
Z okazji polskiej premiery filmu „Jestem miłością” w reżyserii Luki Guadagnino, Program 3 Polskiego Radia gości 24 września w Mediolanie.
rozwiń zwiń