Idzie nowa energia! Lech Majewski podsumowuje 45. FPFF w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 17:00
45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni należał do młodych twórców. Na 14 filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym, aż 10 należało do reżyserów z tylko jednym lub dwoma filmami w dorobku. – Widzę postęp polskiego kina i to cieszy – komentuje w "Trójkowo, filmowo" autor "Doliny Bogów" i przewodniczący jury Lech Majewski.
Złote Lwy dla najlepszego filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior
Złote Lwy dla najlepszego filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki Ewa Puszczyńska i Agnieszka ŚcibiorFoto: mat. promocyjne

Dolina Bogów 1200.jpg
Lech Majewski: "Dolina Bogów" była moją obsesją

Tegoroczna edycja gdyńskiego festiwalu była jednocześnie pierwszą, w której dwa Złote Lwy otrzymała pełnometrażowa animacja. Mowa oczywiście o filmie "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego, nad którym artysta pracował przez 14 lat. Jak stwierdza Lech Majewski, jego wygrana nie była kwestią jedynie talentu.


Posłuchaj
48:12 2020_12_19 16_08_15_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni okiem Lecha Majewskiego (Trójkowo, filmowo)

 – Mariusz Wilczyński miał ogromne szczęście, że umieszczono jego film w konkursie głównym. Nie był skazany na getto innego spojrzenia, filmu offowego czy wora, do którego wrzucano wszystkie filmy, które nie były w kinowym w mainstreamie – mówi reżyser. – To świetny artysta, który zrobił bardzo osobisty film i wypełnił go bardzo przejmującą treścią. Ma swoją wizję kina i swoją kreskę, swój rozpoznawalny charakter. Pięknie zharmonizował ze sobą różne elementy ze swojej własnej biografii – ocenia.

Zabij to i wyjedź z tego miasta (2020) zwiastun PL/GutekFilm

W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim Lech Majewski opowiedział także o filmie "Dolina Bogów" (który 10 grudnia miał swoją premierę DVD) oraz nowej książce "Ukryty język symboli".

W audycji ponadto:

  • 15 Festiwal Filmowy Afrykamera (21-30.12.2020, online) – rozmowa z Przemysławem Stępniem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu oraz Emilią Pluskotą, kierowniczką produkcji dokumentu Małgorzaty Juszczak "Kiedy zabraknie ryb" i antropolożką specjalizującą się w Gambii – zapowiedzi programowe;
  • filmowe propozycje w sieci do końca roku – zapowiedzi;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Lech Majewski (reżyser filmowy i teatralny, pisarz), Przemysław Stępień (pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym 15. Festiwalu Filmowego Afrykamera), Emilia Pluskota (kierowniczka produkcji dokumentu Małgorzaty Juszczak "Kiedy zabraknie ryb", antropolożką specjalizującą się w Gambii)
Data emisji: 19.12.2020
Godzina emisji: 16.08

kr

Czytaj także

Sobota pełna filmowych nagród

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 17:25
Tak się składa, że 12 grudnia wieczorem zostaną wręczone najważniejsze filmowe nagrody, zarówno polskie, jak i europejskie. Złotymi Lwami oraz Europejskimi Nagrodami Filmowymi zostaną uhonorowani najlepsi twórcy minionego roku. O obu wydarzeniach porozmawia w swoim programie Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Polskiego Radia wręczyła nagrodę na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 20:20
Hania Rani kompozytorka muzyki do filmu "Jak najdalej stąd" została uhonorowana nagrodą indywidualną za muzykę na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyróżnienie wręczyła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 15:00
W sobotę wieczorem zakończył się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas uroczystej gali ogłoszono werdykt, rozdano nagrody, wręczono także honorowe Platynowe Lwy za całokształt twórczości.
rozwiń zwiń