Rok Stanisława Lema. Ijon Tichy na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 17:15
Najwybitniejszy polski pisarz science fiction urodził się 100 lat temu, dlatego też rok 2021 jest rokiem Stanisława Lema. I już 5 lutego w sieci odbędzie się premiera filmu "Pokój" będącego ekranizacją "Podróży siódmej" pochodzącej ze słynnych "Dzienników gwiazdowych".
Wojciech Solarz
Wojciech SolarzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Reżyserem filmu jest Krzysztof Jankowski, a od narodzin pomysłu do ukończenia tej niespełna 20-minutowej produkcji minęło pięć lat. W roli głównej zobaczymy Wojciecha Solarza.


Posłuchaj
47:59 2021_01_23 16_09_07_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Stanisław Lem, filmy niemieckie i kina studyjne online (Trójkowo, filmowo)

– Większość filmów science fiction ma bardzo poważne podejście do tematu, natomiast w tym przypadku w sposób satyryczny i komediowy też można powiedzieć coś fajnego i ugryźć ten temat z innej strony – mówi o swoim dziele Krzysztof Jankowski. – "Podróż siódma" to satyra na nasze słowiańskie cechy: kłótliwość, niemożność porozumienia, tyle że ograniczona do jednego bohatera – tłumaczy.

Głównego bohatera zagrał Wojciech Solarz, który pojawia się nie tyle w roli podwójnej, ile wręcz zmultiplikowanej. –  Nie miał łatwego zadania, bo normalnie na planie aktor ma partnera, partnerkę lub gra z większą liczbą osób. Tutaj większość filmu musiał grać sam ze sobą – zdradza reżyser.

– To nie jest dosłowna ekranizacja, jeden do jednego. Akcja opowiadania rozgrywa się w kosmosie, ja przeniosłem je do pokoju hotelowego. Natomiast główny motyw i oś dramatyczna jest oczywiście zachowana – mówi Krzysztof Jankowski. – Ijon Tichy jest jednym z ulubionych bohaterów stworzonych przez Stanisława Lema, więc myślę, że film zainteresuje fanów, czytelników, ale również te osoby, które nigdy nie czytały prozy Lema – wyjaśnia.

Pokój – trailer/YouTube krzysztof jankowski


Poza tym w audycji:

  • Tydzień Filmu Niemieckiego online – rozmowa ze współorganizatorami przeglądu: Marleną Gabryszewską, szefową platformy MojeeKino oraz Michałem Tomiczkiem z Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu;
  • kino artystyczne w sieci – kontynuacja rozmowy z Marleną Gabryszewską, prezesem Stowarzyszenia Kin Studyjnych;
  • Maciej Bochniak –  opowie pierwsze szczegóły o przygotowywanym razem z Mateuszem Kościukiewiczem serialu, którego akcja rozgrywa się w nieodległej przyszłości;
  • aktualności filmowe – filmy w sieci;
  • muzyka filmowa.

***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 23.01.2021
Godzina emisji: 16.05

pr

Czytaj także

Pandemiczny rok w kinie: podsumowanie. Co zobaczymy w roku 2021?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 18:15
Zbliża się koniec tego bardzo dziwnego, a zarazem – nie ukrywajmy – niedobrego dla branży rozrywkowej, w tym także kinematografii, roku. Co się działo w 2020, co się będzie działo w 2021 – temu właśnie poświęcił swój program, tym razem trwający dwie godziny, Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chłopi" bez polskiego bagażu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 17:15
Trwają prace nad filmową adaptacją "Chłopów", nagrodzonej Noblem powieści Władysława Reymonta. Premiera filmu jest przewidziana dopiero w roku 2022, gdyż technika realizacji jest pracochłonna: właściwie identyczna, jak ta, którą zastosowano w głośnym, nominowanym do Oscara filmie "Twój Vincent".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Magnezja": czekając na premierę

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 17:15
W czasie, w którym możemy oglądać filmy tylko w internecie, czekamy na premiery, jak choćby "Magnezji" Macieja Bochniaka. Ale warto zauważyć obecność online nagradzanych "25 lat niewinności" Jana Holoubka, które jesienią 2020 roku można jeszcze było obejrzeć w kinach.
rozwiń zwiń