Zapach wakacji w kinie. "Każdy ma swoje lato"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 17:05
Pierwsze miłości, rozstania, ból serca i nostalgia. "Każdy ma swoje lato" to obraz przepełniony emocjami i zapachem wakacji. W audycji "Trójkowo, filmowo" rozmowa z odtwórcą głównej roli, Nicolasem Przygodą. 
Sandra Drzymalska i Nicolas Przygoda. Kadr z filmu Każdy ma swoje lato
Sandra Drzymalska i Nicolas Przygoda. Kadr z filmu "Każdy ma swoje lato"Foto: Aurora Films/materiały prasowe

Nicolas Przygoda to aktor młodego pokolenia. Widzowie mogą kojarzyć go z ról w takich filmach jak "Plac zabaw", "Atak paniki", "Wilkołak" czy serialu "39 i pół tygodnia". Debiut aktora na wielkim ekranie miał miejsce kilka lat temu. Jak zmieniło się jego podejście? 

– Niedawno można było nazywać mnie aktorem dziecięcym. Teraz dzieje się to coraz rzadziej. Od mojej pierwszej roli w filmie "Plac zabaw" minęło już sześć lat. W tym roku obchodziłem dziewiętnaste urodziny. Czuję, że nabieram doświadczenia. Wiele wydarzyło się od tego czasu. W zanadrzu mam kilka nowych projektów i przeżyć. Planuję kolejne role i duże projekty, zarówno kinowe, jak i serialowe. Film staje się moją zawodową działalnością i pasją. Nie zatrzymuję się i idę po nowe wyzwania – zapewnia aktor. 

Posłuchaj
50:23 2021_03_27 16_06_23_PR3_Trójkowo_Filmowo.mp3 "Każdy ma swoje lato" i preferencje filmowe (Trójkowo, filmowo)

Elegia dla bidoków.jpg
Niezwykły przypadek Glenn Close

Zdobyć doświadczenie 

Rola w filmie "Plac zabaw" przyniosła debiutującemu Nicolasowi nagrodę na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w kategorii Odkrycie aktorskie. – To dla mnie ogromne wyróżnienie. To był mój pierwszy film i od razu spotkał się z uznaniem. Dobrze wspominam pracę na planie. Dostałem od reżysera dużo wolności, za co bardzo mu dziękuję. To dzięki niemu chciałem poznać filmowy świat. Przed kamerą znalazłem się z przypadku. To właśnie Bartosz Kowalski wypatrzył mnie w Katowicach i zaproponował udział w castingu. Wiele mu zawdzięczam. To dzięki niemu od kilku lat mogę realizować się jako aktor. Innym tytułem, który równie mocno zapadł mi w pamięć i miał na mnie wpływ, jest "Wilkołak". Musiałem wczuć się w rolę i wejść w niezrozumiały dla nas świat II wojny światowej. Zależało mi na poznaniu kontekstu historycznego. Waga filmu była dla mnie trudna do uniesienia – wspomina Nicolas Przygoda. 

Kadr z filmu "Każdy ma swoje lato"
Kadr z filmu "Każdy ma swoje lato". Fot. Aurora Films/materiały prasowe

"Każdy ma swoje lato" 

W najnowszym filmie aktor wcielił się w rolę siedemnastolatka, w trakcie zdjęć będąc praktycznie rówieśnikiem swojego bohatera. – Ta rola jest dla mnie wyjątkowa. Przypadła na czas mojej największej przemiany i wejścia w dorosłość. Rola Mirka bardzo różni się od tych, które grałem wcześniej. Byłem podekscytowany scenariuszem. Dostałem nowe szanse i nowe wyzwania. Nigdy wcześniej nie grałem w lekko romantycznej opowieści. Wiedziałem, że będzie to dla mnie trudne. Bohater jest nieśmiały. Nabierałem nowych pomysłów na jego rozwój. Chciałem pokazać etapy, które musi pokonać w poszukiwaniu siebie. Mirek bardzo otwiera się, poznając Agatę, przechodzi zauważalną przemianę. Na planie staram się być aktorem poszukującym. Nie zawsze uważam pierwszą nakręconą scenę za tę dobrą i właściwą. Staram się modyfikować swoje podejście. Dużo rozmawiam z reżyserem. Za każdym razem chcę wnieść do sceny więcej niż sto procent i sprawić, by każdy zarejestrowany materiał miał w sobie odrobinę mnie – zapewnia. 

Każdy ma swoje lato - zwiastun (premiera kinowa 12 marca 2021) / AuroraFilmsPl 

"Każdy ma swoje lato" to film fabularny w reżyserii Tomasza Jurkiewicza. Obraz rodzących się uczuć, odkrywania rodzinnych tajemnic i doświadczania mieszanki nastoletnich emocji. – Film zdążył co prawda mieć swoją premierę kinową, jednak na wielkim ekranie widzowie nie mogli się nim długo nacieszyć. Dobra wiadomość jest taka, że obraz dostępny jest w sieci – mówił Ryszard Jaźwiński. W filmie wystąpili m.in. Sandra Drzymalska, Anita Poddębniak, Maciej Grzybowski i Tadeusz Łomnicki.

Ponadto w audycji:

  • zainteresowania filmowe współczesnych Polaków: podsumowanie badań opinii Polaków na temat rodzimej kinematografii, zleconych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, a przeprowadzonych przez Uniwersytet SWPS – rozmowa z profesor Barbarą Gizą;
  • aktualności filmowe – filmy dostępne w sieci;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 16.06

zch/mk

Czytaj także

Berlinale. Potwierdzenie klasy rumuńskiej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 19:00
W stolicy Niemiec ogłoszono listę zwycięzców głównego konkursu 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Tym razem statuetka Złotego Niedźwiedzia powędruje do Rumunii. Z powodu pandemii tegoroczny festiwal został podzielony na dwie części.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino mikrobudżetowe, kino z pasją

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 19:15
Nie wszędzie w Polsce można chodzić do kina, ale tam, gdzie to jest możliwe – warto. Właśnie wszedł na ekrany dramat Tomasza Jurkiewicza "Każdy ma swoje lato". Główną rolę gra w nim Sandra Drzymalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły przypadek Glenn Close

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 17:15
Ogłoszono nominacje do Oscarów, najbardziej znanej, prestiżowej i pożądanej nagrody w przemyśle filmowym. Wśród nominowanych znalazła się także znakomita aktorka Glenn Close – już po raz ósmy w swojej karierze. I choć trudno w to uwierzyć, nigdy jeszcze nie odebrała statuetki. Czy tym razem jej się to uda?
rozwiń zwiń