Filmowe zagadki Banksy’ego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2010 17:15
Znamy tylko jego dzieła. Nikt nie wie jak wygląda, gdzie mieszka i jak naprawdę się nazywa.
Audio

Na ekrany polskich kin wchodzi „Wyjście przez sklep z pamiątkami”, debiut reżyserski najsłynniejszego twórcy street artu, Brytyjczyka Banksy’ego. Tytuł ma symbolizować sprzeciw wobec komercjalizacji życia, w którym nawet kultura wysoka służy do tego, żeby ją sprzedawać.

- Wyjścia nawet z najbardziej renomowanych muzeów z arcydziełami światowej sztuki zawsze prowadzą przez sklep z pamiątkami. Można w nich kupić kubeczki z reprodukcjami Picassa czy notatnik z obrazem Matissa. W Banksym nie ma zgody na takie traktowanie sztuki – mówił Szymon Holcman, publicysta i krytyk sztuki.    

Legendarny twórca street artu do dziś nie został rozpoznany! Nikt nie wie jak wygląda, gdzie mieszka i jak naprawdę nazywa. Znamy tylko jego prace. W Londynie śladów Banksy’ego szukali Jan Niebudek i Agnieszka Obszańska. Jak się okazuje, nad Tamizą prawie wszyscy mają o nim coś do powiedzenia. Jedni snują legendy, inni ironicznie komentują jego obecność w świecie sztuki.

Wysłannicy Trójki rozmawiali z twórcami sztuki ulicznej, spotkali się również z człowiekiem odpowiedzialnym za produkcję filmu Banksy’ego. Ten zapewnił ich, że kiedy usłyszał o pomyśle, nakręcenia filmu uznał to za najbardziej szalony pomysł o jakim słyszał. Nie wróżył mu sukcesu.

Gośćmi Ryszarda Jaźwińskiego byli także Anna Wydra oraz Bartek Konopka, twórcy dokumentu „Królik po berlińsku”, który został w tym roku nominowany do nagrody Oscara. Tym razem zachęcali oni do kupna ich filmu wydanego na płycie DVD.

Z kole Anita Skwara, dyrektor programowy nowego festiwalu filmowego „Regiofun” zapraszała do Katowic.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Filmowe zagadki Banksy’ego" w boksie "Posłuchaj".

Audycji "Trójkowo, filmowo" można słuchać w każdą niedzielę o godz. 13.00.

(miro)

Czytaj także

„Królik po berlińsku” na DVD

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 12:03
Nominowany do Oscara film dokumentalny Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego już wkrótce będzie dostępny w postaci książkowej z dodanym DVD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowy debiut legendy sztuki i ulicy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 11:17
- Debiut Banksy'ego to historia sztuki ulicy, która wciąga jak najlepszy thriller - powiedział w Trójce Szymon Holcman z Gutek Film.
rozwiń zwiń