Wielka miłość i czarny sport

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 17:15
Na nasze ekrany wszedł właśnie najnowszy film Doroty Kędzierzawskiej "Żużel". Już jego tytuł zdradza, ze akcja rozgrywa się w środowisku zawodników i wielbicieli "czarnego sportu". O fascynacji żużlem, powodach, dla których realizacja filmu trwała tak długo, młodych aktorach i naturszczykach z reżyserką rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
Żużel, reż. Dorota Kędzierzawska
"Żużel", reż. Dorota KędzierzawskaFoto: mat. promocyjne

lokal zamkniety5.jpg
"Lokal zamknięty": pierwszy polski film pandemiczny

Lowa jest żużlowym mistrzem. Ale nie gwiazdorzy: jest miły dla ludzi, "zwyczajny", pogodny, ma frajdę z życia i tego, co robi. Jednak za szelmowskim uśmiechem skrywa codzienne zmagania ze strachem, widmem kontuzji i wypadku na żużlowym torze. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy na drodze Lowy staje śliczna Roma. Czy zakochany w prędkości i motorach chłopak, dla którego sport jest nie tylko szaleńczą, młodzieńczą pasją, ale też ucieczką od szarej rzeczywistości, znajdzie w sercu miejsce na prawdziwą miłość?

Posłuchaj
48:28 2021_07_17 16_09_30_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Dorota Kędzierzawska o filmie "Żużel" (Trójkowo, filmowo)

– Jestem życiowym tchórzem. A to jest sport ekstremalny. Więc to, jak na torze i w życiu zachowują się zawodnicy, niesłychanie mi imponowało i imponuje do tej pory. Wydaje mi się, że jestem w stanie poczuć tę adrenalinę i to, co czują siadając na motory, mimo że w każdym momencie coś się może przytrafić – przyznaje Dorota Kędzierzawska. – Bieg trwa minutę. I w ciągu tych 60 sekund można zostać zwycięzcą, można spaść na sam dół...

– Przyciąga mnie do chłopaków też to, że czują chwilę, doceniają "tu i teraz", że jest dobrze. Doceniają życie i potrafią się tym życiem cieszyć – dodaje.

Żużel – oficjalny zwiastun/YouTube KinoSwiatPL

– To był bardzo trudny i bardzo ważny dla mnie temat. Już po zdjęciach, oglądając wszystkie materiały, zdziwiłam się, ponieważ w moich scenariuszach nigdy nie było tylu wątków, tylu bohaterów, tylu pobocznych historii z których nie chciałam rezygnować  opowiada reżyserka.  Dlatego montaż był dla mnie bardzo, bardzo trudny – zdradza.

W efekcie realizacja "Żużla" zajęła dużo czasu: zarówno przygotowania, jak zdjęcia i postprodukcja. – Ale być może teraz ten film trafił na dobry moment? Może po tej pandemicznej rozłące ludzie bardziej docenią te chwile, kiedy możemy się ze sobą spotykać, rozmawiać, być razem, możemy być szczęśliwi? – zastanawia się.

– Żużel jest w tym filmie ważny, ale najważniejsza jest miłość, ona zawsze jest najważniejsza – deklaruje Dorota Kędzierzawska. – Myślę też, że żużel kojarzy się z miłością, bo jak ktoś pokocha żużel, to już nie ma wyjścia: brnie w tę miłość do końca – dodaje.

ŻUŻEL – Janusz Panasewicz/YouTube PGE Ekstraliga

Ponadto w audycji:

  • Premiera kinowa: "Cudak" w reżyserii Anny Kazejak (jeden z trzech filmów TVP wyprodukowanych w cyklu: "Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat") – rozmowa z autorką;
  • 21. Festiwal Filmów Skandynawskich w Darłowie (15-18.07.2021) – zapowiedź pokazów i wydarzeń weekendowych;
  • W kinach: "Magnezja” w reżyserii Macieja Bochniaka – wspomnienia aktorki Małgorzaty Gorol z planu filmowego polskiego westernu;
  • Piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 17.07.2021
Godzina emisji: 16.09

pr

Czytaj także

Nowy termin 18. Festiwalu Docs Against Gravity

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 17:15
– Zacznijmy od dobrej wiadomości dla kinomanów: przed nami ostatnie, miejmy nadzieję, trzy tygodnie do otwarcia kin – rozpoczął swoją audycję Ryszard Jaźwiński. I zaprosił na "Trójkowo, filmowo" pełne rozmów, nowości i ciekawych informacji ze świata filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tilda Swinton na otwarcie kin

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 11:00
Wkrótce zostaną otwarte kina. Może więc warto się w pewnym sensie przygotować do wizyty w przybytku filmu? Bo kiniarze na pewno nie mogą doczekać się otwarcia i są już przygotowani. O tym właśnie rozmawia Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:41
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" – te dwa filmy zostały najbardziej docenione podczas gali rozdania Orłów. Prestiżowe nagrody branży filmowej wręczono 21 czerwca w Warszawie, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.
rozwiń zwiń