Złota Palma w Cannes. "Titane", czyli ekstremalna opowieść o miłości

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 17:00
– Był to najbardziej kontrowersyjny film w całej konkursowej stawce. Nie wierzyłem, że jury będzie stać na tak odważny werdykt, to była duża niespodzianka – mówi krytyk filmowy Kuba Armata, komentując przyznanie Złotej Palmy filmowi "Titane" w reżyserii Julii Ducournau.
Kadr z filmu Titane Julii Ducournau
Kadr z filmu "Titane" Julii DucournauFoto: mat. promocyjne

Jury 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes po raz drugi w historii festiwalu nagrodziło w tej kategorii obraz wyreżyserowany przez kobietę.

Już w połowie ceremonii zakończenia festiwalu przewodniczący jury, amerykański reżyser Spike Lee, zdradził przez pomyłkę, do kogo powędruje Złota Palma. Najlepszym filmem festiwalu wybrano "Titane" – drugi film reżyserki Julii Ducournau. Obraz ten był wymieniany w gronie faworytów do Złotej Palmy.


Posłuchaj
50:40 2021_07_24 16_07_10_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Podsumowanie 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Trójkowo, filmowo)

 

– Julia Ducournau to autorka, która na pewno robi filmy nie dla każdego. To nie jest klasyczne kino, to film gatunkowy – body horror, który budzi skojarzenia chociażby z filmami "Crash" Davida Cronenberga czy "Christine" Johna Carpentera – porównuje Kuba Armata. – Podczas pokazu na festiwalu wielu krytyków starszego pokolenia opuściło salę. Nie chodziło o jakość tego obrazu, tylko o fakt, że "Titane" zawiera brutalne, drastyczne sceny. Ci, którzy zostali, zgotowali filmowi prawdziwą owację – dodaje gość Ryszarda Jaźwińskiego.

– To bardzo ekstremalna, ale jednak opowieść o miłości, potrzebie bliskości, o samotności, poszukiwaniu własnej tożsamości, czyli bardzo uniwersalnych rzeczach – podkreśla krytyk.

TITANE Trailer (2021) / KinoCheck International

Jury wyróżniło również filmy "A Hero" Asghara Farhadiego i "Przedział numer 6" Juho Kuosmanena, które otrzymały Grand Prix festiwalu. Nagrodę jury otrzymały izraelski film "Kolano Aheda" Nadava Lapida oraz tajska produkcja "Memoria" reżysera Apichatponga Weerasethakula. Za najlepszych aktorów uznano Norweżkę Renate Reinsve i Amerykanina Caleba Landry'ego Jonesa.

Ha'berech (Ahed's Knee) - Nadav Lapid Film Trailer (2021) / CineGardens

Palma dla najlepszego reżysera powędrowała z kolei do Francuza Leosa Caraxa za film "Annette", zaś nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymali autorzy japońskiego filmu "Drive My Car”. Podczas ceremonii honorową Palmę otrzymał włoski reżyser Marco Bellocchio.

ANNETTE Trailer International (2021) Adam Driver, Marion Cotillard, Drama Movie HD / ONE Media


Ponadto w audycji:

  • wywiad z Magnusem von Hornem. Jak wspomina tegoroczną wizytę na festiwalu w Cannes? Magnus von Horn wystąpił w charakterze gościa specjalnego. Jego "Sweat" był jedynym polskim filmem, który znalazł się w selekcji canneńskiej;
  • spotkanie z aktorem Tomaszem Ziętkiem - rozmowa o echach niedawnej premiery filmu "Żużel" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa. 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 24.07.2021
Godzina emisji: 16.07

IAR/mk

Czytaj także

"Cudak" Anny Kazejak już na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:05
Nowy film Anny Kazejak już na ekranach kin. "Cudak" to wojenna powieść, która w szczególny sposób splata ze sobą losy dwóch muzyków – tytułowego Romana Cudakowskiego i Szymona Akermana, uciekiniera z żydowskiego getta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka miłość i czarny sport

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 17:15
Na nasze ekrany wszedł właśnie najnowszy film Doroty Kędzierzawskiej "Żużel". Już jego tytuł zdradza, ze akcja rozgrywa się w środowisku zawodników i wielbicieli "czarnego sportu". O fascynacji żużlem, powodach, dla których realizacja filmu trwała tak długo, młodych aktorach i naturszczykach z reżyserką rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"DNA" – historia rodzinna i osobista

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 10:55
Francuski dramat "DNA" od niedawna możemy oglądać w polskich kinach. Jego autorką jest rozsławiona już w świecie Maïwenn, a ją samą zobaczymy również w głównej roli. Obok niej wystąpiła cała plejada znakomitych aktorek i aktorów.
rozwiń zwiń