Raj przy polsko-czeskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2010 16:13
Idealne miejsce na ziemi nie istnieje naprawdę. Reżyser może je jednak wykreować.
Audio

"Na północ od Kalabrii" przekracza standardowe granice dokumentu, a jego przynależność gatunkową ciężko jest jednoznacznie określić nawet jego reżyserowi Marcinowi Sauterowi.

– Gdy zaczęliśmy robić ten film to nie wiedzieliśmy, czy to będzie fabuła czy dokument. To pytanie pojawiało się, ale nie było takie istotne.


Twórcy filmu opowiadają historię o niezwykłym miasteczku, które jest idealnym miejscem do życia. Jego mieszkańcy żyją ze sobą w zgodzie, akceptują się nawzajem, pomagają sobie. Nikt się nie spieszy, ludzie mają czas dla siebie.


Z nakręceniem filmu o mieście idealnym reżyser nosił się od dawna. Jest świadom, że takie miejsce nie istnieje naprawdę, ale chciał je wykreować. Jego stworzenie nie było możliwe gdziekolwiek. Gdy tuż przy polsko-czeskiej granicy odkrył Chełmsko Śląskie, wiedział, że to jest najlepsze miejsce.


Do pracy nad filmem ekipie udało się zaangażować  większość mieszkańców. Oprócz nich, w filmie zagrali także profesjonalni aktorzy.


Ekipie udało się wpłynąć na życie mieszkańców Chełmska. – Spotkaliśmy panie z koła gospodyń wiejskich, które się nam zwierzyły, że bardzo chciałyby zrobić teatr, ale nie za bardzo ma kto nimi pokierować – wspomina Sauter, który poprosił znajomą aktorkę, aby im pomogła. Panie nie tylko wystawiły swoje przedstawienie, ale działają nadal.

W pozostałych częściach audycji rozmowy z Lechem Majewskim m.in. o filmie "Młyn i krzyż" oraz z Feliksem Falkiem o "Joannie". 

 

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Trójkowo, filmowo 5 grudnia 2010" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Jak Lech Majewski czyta dawnych malarzy?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 14:09
Reżyser filmowy i teatralny, poeta i malarz zdradzi największe tajniki swojej artystycznej działalności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa klasyka i animowane wariacje

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 13:20
Etiudy i animacje w Krakowie, nowy festiwal teatralny w Łodzi oraz dwie premiery kinowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piętno sprawiedliwej Joanny

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 13:00
Ta historia wydarzyła się naprawdę. W czasie II wojny światowej młoda mieszkanka Krakowa przygarnęła małą żydowską dziewczynkę, po tym jak jej matkę aresztowano w łapance.
rozwiń zwiń