"Nie czas umierać". Daniel Craig żegna się z Jamesem Bondem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 17:00
W sobotnim "Trójkowo, filmowo" rozmawiamy między innymi o filmie "Nie czas umierać" i bondowskiej serii. Gościem jest Krzysztof Dużyński, reprezentujący polskiego dystrybutora najnowszej produkcji o Jamesie Bondzie.
Nie czas umierać
"Nie czas umierać"Foto: Forum Film/mat. prasowe

Uroczysta, brytyjska premiera filmu odbyła się we wtorek 28 września w londyńskiej Royal Albert Hall. Pojawili się przedstawiciele Rodziny Królewskiej, członkowie obsady "Nie czas umierać", w tym oczywiście Daniel Craig.  To wspaniały aktor, wzbudza wielki szacunek. Będzie teraz szukał nowego miejsca w życiu zawodowym  mówi Krzysztof Dużyński, odnosząc się do informacji, że "Nie czas umierać" to ostatni film o przygodach Jamesa Bonda z Danielem Craigiem w roli głównej.


Posłuchaj
50:00 2021_10_02 16_07_02_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 "Nie czas umierać". Daniel Craig po raz ostatni gra Jamesa Bonda (Trójkowo, filmowo)

 

Aktor po pięciu filmach żegna się z rolą Agenta 007.  Miał kapitalne wsparcie producentów. Barbara Broccoli od początku wierzyła, że Daniel Craig będzie najlepszym Bondem z możliwych. Niebieskie oczy, fotogeniczność, talent aktorski, sprawność  to wszystko powodowało, że od "Casino Royale" z 2006 roku znakomicie wpisywał się w tę postać  ocenia Krzysztof Dużyński.

W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim wspomina innych odtwórców roli Bonda, m.in. Pierce'a Brosnana czy Rogera Moore'a.  Tamte filmy wcale nie trącą myszką. Cała wielka seria to nie tylko radość dla bondologów czy historyków kina, ale przede wszystkim dla nas, zwykłych widzów  podkreśla gość "Trójkowo, filmowo".

***

Na ekrany polskich kin najnowszy film z Bondem wszedł w piątek 1 października. Oprócz Daniela Craiga występuje w nim czarnoskóra Lashana Lynch, która kreuje rolę agentki MI6 Nomi. Towarzyszą im m.in. Rami Malek, Ralph Fiennes i Lea Seydoux. "No Time to Die" jest historią o Bondzie, brytyjskim tajnym agencie, który zakończył aktywną służbę i cieszy się spokojnym życiem na Jamajce. Błogi stan trwa krótko, do czasu kiedy stary przyjaciel z CIA, Felix Leiter, prosi go o pomoc w uratowaniu porwanego naukowca. Zadanie okazuje się bardziej zdradzieckie, niż były agent przewidywał. Prowadzi go na trop tajemniczego złoczyńcy uzbrojonego w nową, niebezpieczną technologię. Trwający 163 minuty film, którego koszt szacowany jest na 200 mln dolarów, zawiera kilka imponujących pościgów i akcję, która przenosi się też na Kubę.

NO TIME TO DIE "Bond Is Back" Trailer (2021) / JoBlo Movie Trailers

Daniel Craig z dużym sukcesem przejął rolę Jamesa Bonda od Pierce'a Brosnana. Postać w jego ujęciu stała się bardziej nowoczesna. Grał w pokera i uwielbiał gadżety. Kiedy Craig doznał przed sześcioma laty obrażeń przy realizacji "Spectre", media relacjonowały, że postanowił zakończyć swoją przygodę z Bondem. Ostatecznie zmienił zdanie. Wyjaśniał, że "No Time to Die" stanowi jakby historię łączącą wszystkie jego filmy poświęcone postaci 007.

james bond shutterstock_1200.jpg
Od Shirley Bassey po Billie Eilish. Najsłynniejsze piosenki z filmów o Bondzie

Zgodnie z tradycją w filmie pojawia się tytułowa piosenka, tym razem napisała ją Billie Eilish. "No Time to Die" stworzyła z bratem Finneasem O'Connellem. Utwór został pierwotnie wydany w lutym 2020 roku. Zdobył nagrodę Grammy za najlepszą piosenkę skomponowaną dla mediów wizualnych.

Billie Eilish - No Time To Die / Billie Eilish

"No Time to Die" miał mieć premierę w kwietniu minionego roku. Wybuch pandemii koronawirusa pokrzyżował te plany. Nie jest jeszcze jasne, kto przejmie pałeczkę po Craigu, a chętnych do zagrania Bonda jest wielu. Pojawiają się spekulacje, że nadeszła pora na czarnoskórego aktora lub nawet kobietę. Producenci mają ogłosić decyzję nie wcześniej niż w przyszłym roku.

***

Ponadto w audycji:

  • 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: laureaci Złotych i Srebrnych Lwów – wypowiedzi twórców filmów "Wszystkie nasze strachy" Łukasza Rondudy (współreżyser) i Daniela Rycharskiego (pierwowzór głównego bohatera) oraz "Żeby nie było śladów" – Jana P. Matuszyńskiego (reżyser) i Sandry Korzeniak (odtwórczyni roli Barbary Sadowskiej);
  • 12. Festiwal Kamera Akcja! – zapowiedzi programowe łódzkiego festiwalu (w wersji stacjonarnej i online do 7.10.2021), rozmowa z dyrektorką Malwiną Czajką;
  • Polska Światłoczuła – spotkanie z inicjatorką projektu Dorotą Kędzierzawską oraz koordynatorką tras po Polsce Jagodą Porębską (także odtwórczynią jednej z głównych ról w najnowszym filmie Doroty Kędzierzawskiej "Żużel");
  • piosenki z polskich filmów.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 2.10.2021
Godzina emisji: 16.07

mk/PAP

Czytaj także

78. Festiwal Filmowy w Wenecji: podsumowanie przed werdyktem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 17:15
Festiwal Filmowy w Wenecji to jedno z najważniejszych wydarzeń na filmowo-festiwalowej mapie świata. Odbywająca się w niezwykłej scenerii miasta na wodzie zawsze przyciąga swoim klimatem i prestiżem największe gwiazdy i tysiące wielbicieli kina. Warto pamiętać, że w programie głównym konkursu była także polska produkcja: "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego. O tym, co się działo w Wenecji, z krytykiem filmowym Kubą Armatą rozmawiał jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 11:00
Przez cały czas trwania gdyńskiego festiwalu Ryszard Jaźwiński relacjonował filmowe wydarzenia. Teraz przyszedł czas na podsumowanie. Kto otrzymał statuetkę "Złotych Lwów"? Które tytuły znalazły się wśród nagrodzonych? 
rozwiń zwiń