"Soczyste i niejednoznaczne". Film "Moje wspaniałe życie"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 17:10
"Moje wspaniałe życie" w reżyserii Łukasza Grzegorzka to historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Jest troskliwą córką, matką, nauczycielką i żoną. Nie czuje się jednak sobą i prowadzi podwójne życie. To tajemnica, która zrujnowałaby wszystko, co w jej świecie wydaje się takie "wspaniałe". Czy wystarczy jej odwagi, by się zbuntować i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy?
Agata Buzek i Jacek Braciak w filmie Moje wspaniałe życie
Agata Buzek i Jacek Braciak w filmie „Moje wspaniałe życie” Foto: mat prasowe (Weronika Kosińska)

– Łukasz Grzegorzek od kilku lat konsekwentnie robi swoje kino. "Moje wspaniałe życie" to jego trzeci film. Wcześniej był "Kamper" oraz "Córka trenera" – przypomniał Ryszard Jaźwiński. – Film "Moje wspaniałe życie" został nagrodzony za reżyserię na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni – dodał. 

Posłuchaj
49:38 2021_10_30 16_07_54_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Twórcy filmu "Moje wspaniałe życie" (Trójkowo, filmowo)

 

"Moje wspaniałe życie" 

– Dla mnie kino to jest spotkanie. Mam to szczęście, że spotykam na swojej drodze wspaniałych ludzi. Wspólnie przeżywaliśmy tę przygodę już trzeci raz. To doświadczenie humanistyczne, które uczy mnie empatii i uważności. "Moje wspaniałe życie" wpisuje się w tryptyk. To filmy o więzach rodzinnych i o współczesności – mówił Łukasz Grzegorzek. – Żyjemy w bardzo interesujących czasach. Mimo to wielu rzeczy, które się dzieją, nie rozumiem. Czasy są na tyle skomplikowane, że ta przygoda filmowa, w którą weszliśmy, pozwoliła nam uporządkować to, co dzieje się wokół. Uważam, że właśnie dzięki temu nasze serce przenosi się na ekran – dodał reżyser. 

Moje wspaniałe życie (2021) oficjalny zwiastun, w kinach od 29 października / GutekFilm

Przygoda

– Każdy film to odrębna, osobna historia. Mimo wszystko było nam teraz trochę łatwiej, mimo że nadal poziom trudności był wysoki. Ta przygoda różniła się tym, że wyjechaliśmy do Nysy. W całości realizowaliśmy tam zdjęcia. Był to dla nas rodzaj wakacji, było lato i piękne słońce. Jeździliśmy nawet na wycieczki w czasie wolnym. Z drugiej jednak strony czekała nas ciężka praca. Łukasz wie, czego chce. Pracuje ciężko i oczekuje od pozostałych, że będą to robić razem z nim – zaznaczyła Natalia Grzegorzek, producent filmu.

– Oglądając ten obraz, możemy zastanawiać się, co z niego jest prawdą i doświadczeniem z życia reżysera, a co fikcją. To kłopotliwe, a wybór został pozostawiony nam, widzom – podkreślił Ryszard Jaźwiński. 

Obsada

– Pisałem ten scenariusz z myślą o Agacie i Jacku jako głównej parze. To był proces. Jestem fanem obydwojga. Podziwiam w nich sprzeczności. Zależy nam na tworzeniu postaci soczystych i niejednoznacznych, które prowokują i inspirują, ale nie są ofiarami. To trudne zadanie. Obsadę tworzyliśmy, myśląc w kategoriach konstelacji – zaznaczył reżyser filmu, Łukasz Grzegorzek. 


Ponadto w programie

  • XX Festiwal Cinemaforum – Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych (3-7.11.2021 Warszawa) – rozmowa z Błażejem Hrapkowiczem dyrektorem festiwalu;
  • Premiera w kinach: "Mosquito state" w reżyserii Filipa Jana Rymszy (produkcja polsko-amerykańska) – wypowiedzi twórców filmu;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Łukasz Grzegorzek (reżyser), Natalia Grzegorzek (producent), Błażej Hrapkowicz (dyrektor Festiwalu Cinemaforum)
Data emisji: 30.10.2021
Godzina emisji: 16.07

zch

Czytaj także

Spływ najgłębszym kanionem i walka o demokrację. "Godspeed, Los Polacos!"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 17:00
– To jest film o Polsce, ale dla amerykańskiej widowni. Opowiada historię Polski tym, którzy jej nie znają. Czułem, że jako pierwsza generacja żyjąca w USA powinienem ją opowiedzieć. W tym filmie jest dużo mojej dumy z Polski – mówił w Trójce Adam Nawrot, amerykański reżyser z polskimi korzeniami. Artysta jest autorem filmu "Godspeed, Los Polacos!" – dokumentalnej opowieści o siedmiu studentach, którzy po spływie kanionem Colca w Peru walczą o demokrację w krajach bloku wschodniego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jesteśmy? Pytania o człowieczeństwo w kinie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 16:06
Akcja filmu "Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę" rozgrywa się w przyszłości, ale to nie na niej skupiają się twórcy. – Nie bawimy się tutaj w wizjonerów. Lubimy dawać nawias historiom, które wymyślamy. Nie lubimy ich umiejscawiać w czasie rzeczywistym, żeby móc manewrować alegoriami, które można ubrać w wyraźniejsze szaty – opowiada Michał Krzywicki, reżyser. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa "Diuna": "To prawdziwy majstersztyk"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 17:18
"Diuna"  to ekranizacja bestsellerowej powieści Franka Herberta. Akcja rozgrywa się w bardzo odległej przyszłości, na pustynnej planecie Arrakis, zwanej także Diuną. To jedyne miejscem we wszechświecie, z którego wydobywa się melanż, cenną substancję, która przedłuża życie, pozwala na podróże międzygwiezdne i zaglądanie w przyszłość. Powieść doczekała się nowej ekranizacji. Tym razem w reżyserii Denisa Villeneuve’a.
rozwiń zwiń