"Soczyste i niejednoznaczne". Film "Moje wspaniałe życie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Soczyste i niejednoznaczne". Film "Moje wspaniałe życie"
Agata Buzek i Jacek Braciak w filmie „Moje wspaniałe życie” Foto: mat prasowe (Weronika Kosińska)

"Moje wspaniałe życie" w reżyserii Łukasza Grzegorzka to historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Jest troskliwą córką, matką, nauczycielką i żoną. Nie czuje się jednak sobą i prowadzi podwójne życie. To tajemnica, która zrujnowałaby wszystko, co w jej świecie wydaje się takie "wspaniałe". Czy wystarczy jej odwagi, by się zbuntować i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy?

– Łukasz Grzegorzek od kilku lat konsekwentnie robi swoje kino. "Moje wspaniałe życie" to jego trzeci film. Wcześniej był "Kamper" oraz "Córka trenera" – przypomniał Ryszard Jaźwiński. – Film "Moje wspaniałe życie" został nagrodzony za reżyserię na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni – dodał. 

Posłuchaj

49:38
Twórcy filmu "Moje wspaniałe życie" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Moje wspaniałe życie" 

– Dla mnie kino to jest spotkanie. Mam to szczęście, że spotykam na swojej drodze wspaniałych ludzi. Wspólnie przeżywaliśmy tę przygodę już trzeci raz. To doświadczenie humanistyczne, które uczy mnie empatii i uważności. "Moje wspaniałe życie" wpisuje się w tryptyk. To filmy o więzach rodzinnych i o współczesności – mówił Łukasz Grzegorzek. – Żyjemy w bardzo interesujących czasach. Mimo to wielu rzeczy, które się dzieją, nie rozumiem. Czasy są na tyle skomplikowane, że ta przygoda filmowa, w którą weszliśmy, pozwoliła nam uporządkować to, co dzieje się wokół. Uważam, że właśnie dzięki temu nasze serce przenosi się na ekran – dodał reżyser. 

Moje wspaniałe życie (2021) oficjalny zwiastun, w kinach od 29 października / GutekFilm

Przygoda

– Każdy film to odrębna, osobna historia. Mimo wszystko było nam teraz trochę łatwiej, mimo że nadal poziom trudności był wysoki. Ta przygoda różniła się tym, że wyjechaliśmy do Nysy. W całości realizowaliśmy tam zdjęcia. Był to dla nas rodzaj wakacji, było lato i piękne słońce. Jeździliśmy nawet na wycieczki w czasie wolnym. Z drugiej jednak strony czekała nas ciężka praca. Łukasz wie, czego chce. Pracuje ciężko i oczekuje od pozostałych, że będą to robić razem z nim – zaznaczyła Natalia Grzegorzek, producent filmu.

– Oglądając ten obraz, możemy zastanawiać się, co z niego jest prawdą i doświadczeniem z życia reżysera, a co fikcją. To kłopotliwe, a wybór został pozostawiony nam, widzom – podkreślił Ryszard Jaźwiński. 

Obsada

– Pisałem ten scenariusz z myślą o Agacie i Jacku jako głównej parze. To był proces. Jestem fanem obydwojga. Podziwiam w nich sprzeczności. Zależy nam na tworzeniu postaci soczystych i niejednoznacznych, które prowokują i inspirują, ale nie są ofiarami. To trudne zadanie. Obsadę tworzyliśmy, myśląc w kategoriach konstelacji – zaznaczył reżyser filmu, Łukasz Grzegorzek. 


Ponadto w programie

  • XX Festiwal Cinemaforum – Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych (3-7.11.2021 Warszawa) – rozmowa z Błażejem Hrapkowiczem dyrektorem festiwalu;
  • Premiera w kinach: "Mosquito state" w reżyserii Filipa Jana Rymszy (produkcja polsko-amerykańska) – wypowiedzi twórców filmu;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Łukasz Grzegorzek (reżyser), Natalia Grzegorzek (producent), Błażej Hrapkowicz (dyrektor Festiwalu Cinemaforum)
Data emisji: 30.10.2021
Godzina emisji: 16.07

zch

Polecane