"Śmierć Zygielbojma". Film o człowieku, który dla idei poświęcił życie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 07:03
W "Trójkowo, filmowo", tradycyjnie już, nowości filmowe oraz kinowe premiery. Jedną z nich jest "Śmierć Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego, twórcy takich produkcji jak "Żurek" czy "Cudowne lato". Ryszard Jaźwiński rozmawiał nie tylko z reżyserem, ale też z aktorami, których można oglądać w jego najnowszym filmie. 
Kadr z filmu Śmierć Zygielbojma w reżyserii Ryszarda Brylskiego
Kadr z filmu "Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda BrylskiegoFoto: mat. promocyjne

Londyn 1943. Młody brytyjski reporter szuka tematów, które nadałyby tempa jego karierze. Pewnego majowego dnia trafia na sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Temat, wydawałoby się, jakich wiele, ale dziennikarz, wiedziony przeczuciem, postanawia przyjrzeć się losom zmarłego.


Posłuchaj
48:23 2021_11_06 16_08_46_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 "Śmierć Zygielbojma" i inne premiery kinowe (Trójkowo, filmowo)

 

Wkrótce okaże się, że trafił na historię tak dramatyczną i wstrząsającą, że cały świat powinien o niej usłyszeć. Zmarły nazywał się Szmul Zygielbojm. W okupowanej Polsce zostawił żonę i troje dzieci i ruszył z tajną misją najpierw do Nowego Jorku, a potem do Londynu. Miał donieść przywódcom zachodniego świata o ogromie zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów.

Zygielbojm natrafiał na mur obojętności i niezrozumienia. Zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie sprawić, aby ktokolwiek ruszył na pomoc jego mordowanym braciom, którzy w akcie ostatecznej desperacji chwycili za broń w warszawskim getcie. Załamany swą bezsilnością, postanowił więc poświęcić życie, w nadziei, że taka ofiara nie pozostanie niezauważona. Teraz jego historia jest w rękach młodego dziennikarza, który będzie dążył do tego, żeby prawda wreszcie ujrzała światło dzienne.

– Ten temat przewijał się od dawna, ale trochę się go bałem. Trafiłem na niego jakieś 20 lat temu, podczas spotkań z Markiem Edelmanem w Łodzi. Namawiałem go wtedy na film dokumentalny, ale on powiedział: "Jaki ze mnie bohater, Zygielbojm to jest bohater!" – wspomina reżyser filmu Ryszard Brylski.

– O ile Wojtek Mecwaldowski gra postać prawdziwą, o tyle moja jest fikcyjna. To polska Żydówka, która przed wybuchem wojny zdążyła wyjechać z Polski do Londynu. Jej mąż i syn nie zdążyli, zostali w kraju, podobnie było z rodziną Zygielbojma – podkreśla Karolina Gruszka, filmowa Ewa Zemler, która "obserwując walkę i determinację głównego bohatera, czerpie inspirację i nadzieję, żeby żyć".

– Postać Szmula Zygielbojma jest ważna, ona o czymś mówi. Dziś żyjemy w innych czasach, chyba nie mógłbym pojąć, że byłbym w stanie poświęcić siebie i swoją rodzinę dla jakiejś idei – mówi Wojciech Mecwaldowski, grający tytułową rolę.

Ponadto w audycji: 

  • 7. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich (5-10.11.2021)  rozmowa z Joanną Łapińską, dyrektorką artystyczną festiwalu, zapowiedzi programowe;
  • premiera dokumentalna: "Obłoki śmierci. Bolimów 1915"  spotkanie z reżyserem filmu Ireneuszem Skruczajem;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 6.11.2021
Godzina emisji: 16.08

mat. prasowe/mk

Czytaj także

Nowa "Diuna": "To prawdziwy majstersztyk"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 17:18
"Diuna"  to ekranizacja bestsellerowej powieści Franka Herberta. Akcja rozgrywa się w bardzo odległej przyszłości, na pustynnej planecie Arrakis, zwanej także Diuną. To jedyne miejscem we wszechświecie, z którego wydobywa się melanż, cenną substancję, która przedłuża życie, pozwala na podróże międzygwiezdne i zaglądanie w przyszłość. Powieść doczekała się nowej ekranizacji. Tym razem w reżyserii Denisa Villeneuve’a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Głowacki – pięściarz, radiowiec, diabeł

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 10:22
Piotr Głowacki w ostatnich miesiącach nie schodził z planu filmowego. Aktora zobaczymy w filmie "Magiczny kwiat paproci" Sebastiana Kwidzyńskiego i Marty Filipiak oraz w "Broad Peak" Leszka Dawida. Niedawno miał też okazję zagrać redaktora naczelnego jednej ze stacji radiowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Soczyste i niejednoznaczne". Film "Moje wspaniałe życie"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 17:10
"Moje wspaniałe życie" w reżyserii Łukasza Grzegorzka to historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Jest troskliwą córką, matką, nauczycielką i żoną. Nie czuje się jednak sobą i prowadzi podwójne życie. To tajemnica, która zrujnowałaby wszystko, co w jej świecie wydaje się takie "wspaniałe". Czy wystarczy jej odwagi, by się zbuntować i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śmierć Zygielbojma" już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 08:34
"Śmierć Zygielbojma" to poruszająca historia heroicznej walki jednego człowieka o to, by świat dostrzegł tragedię milionów. Obraz wyreżyserowany przez Ryszarda Brylskiego można oglądać w polskich kinach od 5 listopada.
rozwiń zwiń