EnergaCamerimage 2021. Jakie atrakcje czekają na miłośników kina?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 16:08
– Otwieramy festiwal pierwszym filmem w konkursie - "Tragedią Makbeta" w reżyserii Joela Coena, ze zdjęciami Bruno Delbonnela. Mamy to szczęście, że obaj są z nami i zaprezentują publiczności film osobiście – opowiada Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.
Amerykański reżyser i scenarzysta Joel Coen podczas gali otwarcia 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage 2021 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu
Amerykański reżyser i scenarzysta Joel Coen podczas gali otwarcia 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "EnergaCamerimage 2021" w Centrum Kulturalno-Kongresowym "Jordanki" w ToruniuFoto: PAP/Tytus Żmijewski

– Dużo gości dopisało, wiele filmów kończy się spotkaniami z operatorami, reżyserami. Wszystko wskazuje na to, że będzie z kim się spotkać i porozmawiać mimo niesprzyjającej sytuacji pandemicznej – cieszy się rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. 

Posłuchaj
50:32 2021_11_13 16_07_54_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "EnergaCamerimage 2021". Na jakie filmy i spotkania z twórcami szczególnie warto zwrócić uwagę? (Trójkowo, filmowo)

 

– Mamy w tym roku 8 sal, 232 tytuły, które w tych salach pokazujemy. W porównaniu z poprzednimi edycjami udało się bardzo dużo pokazów powtórzyć. Wszyscy chętni, którzy nie dostaną się na pokazy konkursowe, nadal będą mieli szansę w czasie festiwalu te filmy zobaczyć w innej lokalizacji – dodaje. 

29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "EnergaCamerimage 2021" trwa od 13 do 20 listopada w Toruniu. 

fot. PAP/Tytus Żmijewski fot. PAP/Tytus Żmijewski

W audycji ponadto: 

  • spotkanie z operatorem Piotrem Śliskowskim, laureatem festiwalu Camerimage w przeszłości i tegorocznym reprezentantem w Konkursie Filmów Polskich (autor zdjęć do filmu Ryszarda Brylskiego "Śmierć Zygielbojma");
  • nagroda im. Zbyszka Cybulskiego: rozmowa z Jackiem Cegiełką, redaktorem naczelnym miesięcznika "Kino", współorganizatora konkursu; prezentacja piątki tegorocznych nominowanych w kategorii aktorskiej oraz pretendentów do Nagrody im. Bolesława Michałka (książki o tematyce filmowej);
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Kazimierz Suwała (dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage), Piotr Śliskowski (operator filmowy), Jacek Cegiełka (redaktor naczelny miesięcznika "Kino")
Data emisji: 13.10.2021
Godzina emisji: 16.08

zch

Czytaj także

Nowa "Diuna": "To prawdziwy majstersztyk"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 17:18
"Diuna"  to ekranizacja bestsellerowej powieści Franka Herberta. Akcja rozgrywa się w bardzo odległej przyszłości, na pustynnej planecie Arrakis, zwanej także Diuną. To jedyne miejscem we wszechświecie, z którego wydobywa się melanż, cenną substancję, która przedłuża życie, pozwala na podróże międzygwiezdne i zaglądanie w przyszłość. Powieść doczekała się nowej ekranizacji. Tym razem w reżyserii Denisa Villeneuve’a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Soczyste i niejednoznaczne". Film "Moje wspaniałe życie"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 17:10
"Moje wspaniałe życie" w reżyserii Łukasza Grzegorzka to historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Jest troskliwą córką, matką, nauczycielką i żoną. Nie czuje się jednak sobą i prowadzi podwójne życie. To tajemnica, która zrujnowałaby wszystko, co w jej świecie wydaje się takie "wspaniałe". Czy wystarczy jej odwagi, by się zbuntować i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śmierć Zygielbojma". Film o człowieku, który dla idei poświęcił życie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 07:03
W "Trójkowo, filmowo", tradycyjnie już, nowości filmowe oraz kinowe premiery. Jedną z nich jest "Śmierć Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego, twórcy takich produkcji jak "Żurek" czy "Cudowne lato". Ryszard Jaźwiński rozmawiał nie tylko z reżyserem, ale też z aktorami, których można oglądać w jego najnowszym filmie. 
rozwiń zwiń