Barbórka, czyli o Barbarach, Baśkach i z Baśkami w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 08:01
4 grudnia to Barbórka – Dzień Górnika. Czym Barbara ujęła górniczy stan, że okrzyknięto ją patronką tych, co pracują w kopalniach? Poza górnikami św. Barbara opiekuje się wszystkimi, którzy podczas pracy ryzykują życie: hutnikami, rybakami, flisakami, kamieniarzami, ludwisarzami, marynarzami oraz żołnierzami ze szczególnym uwzględnieniem artylerzystów. Ponadto, patronuje dobrej śmierci. A to dlatego, że sama doznała śmierci męczeńskiej.
Figurka św. Barbary w Zabytkowej Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Figurka św. Barbary w Zabytkowej Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach Foto: Forum/Joanna Borowska

Barbara pochodziła z pogańskiej rodziny. W Nikomedii, gdzie udała się na naukę, zetknęła się z chrześcijaństwem. Wskutek donosu, który złożył na nią jej własny ojciec, uwięziono ją w wieży. Prawdopodobnie w roku 305 została ścięta mieczem. Przed śmiercią dzisiejszą patronkę górników miał odwiedzić anioł z kielichem i hostią, które zostały jej atrybutami, uwiecznianymi wraz z nią na ikonach.

Według górniczej tradycji Barbórka rozpoczyna się od porannej uroczystej mszy przy figurze św. Barbary. Do zwyczaju należy też wędrówka górniczej orkiestry, przy akompaniamencie hymnu maszerującej po osiedlach zamieszkanych przez górników i dyrekcję kopalni. W Barbórkę odbywają się uroczyste akademie, spotkania, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze. 
Poza górnikami Barbórkę obchodzą geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

***

Do słuchania audycji "Francuski łącznik" w sobotę (3 grudnia) od godz. 15.05 do godz. 16.00) zaprasza Monika Małkowska.

Czytaj także

Dom rodzinny. Miejsce wyjątkowych emocji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 16:10
Dom to miejsce narodzin i dorastania. Z perspektywy dorosłego człowieka wydaje się znacznie mniejszy i pozbawiony atrakcji, które we wczesnych latach fascynowały, bawiły, straszyły i inspirowały. Równie ważny jest też pierwszy własny dom – ten, o zakupie którego marzyło się latami. Ten, który urządza się wedle własnych potrzeb i w którym zakłada się rodzinę lub odwrotnie, chce się od niej odciąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc, która przeciągnęła się o rok. Powstanie listopadowe

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 16:02
191 lat temu, w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe. Ta Noc Listopadowa przeciągnęła się prawie o rok, by w lutym 1831 roku przerodzić się w wojnę polsko-rosyjską. Pomimo przewagi militarnej przeciwnika Polacy odnieśli początkowo kilka spektakularnych sukcesów... 
rozwiń zwiń