Jolanta Brzeska i jej wstrząsająca historia na dużym ekranie. "Lokatorka" Michała Otłowskiego polską premierą tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 17:00
Dekadę temu Jolanta Brzeska – aktywistka sprzeciwiająca się tzw. dzikiej prywatyzacji i współtwórczyni Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, została odnaleziona zamordowana w Lesie Kabackim w Warszawie. Nazwiska winnych jej śmierci nie są znane do dzisiaj. W piątek 3 grudnia swoją premierę miał film "Lokatorka", nawiązujący do tej głośnej na początku 2011 roku sprawy. W "Trójkowo, filmowo" opowiedzieli o nim reżyser Michał Otłowski oraz odtwórczynie głównych ról kobiecych.
Kino SF z lat 50. miało ogromny wpływ na rozwój filmów klasy B
Kino SF z lat 50. miało ogromny wpływ na rozwój filmów klasy BFoto: shutterstock/Fer Gregory
  • Film "Lokatorka" to film inspirowany prawdziwą, wstrząsającą historią warszawskiej aktywistki Jolanty Brzeskiej, ofiary tzw. dzikiej reprywatyzacji. Dramat sensacyjny w reżyserii Michała Otłowskiego otrzymał nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej w Gdyni
  • Najważniejszy udział w filmie mają postaci kobiece – tytułowa "Lokatorka", czyli zainspirowana Jolantą Brzeską Janina Markowska, jej córka Marta oraz Anna Szerucka – młoda policjantka badająca sprawę śmierci kobiety. Z całą premedytacją chciałem, żeby to kobieta była nosicielką dobrej energii – powiedział w Trójce Michał Otłowski
  • W filmie, który od piątku 3 grudnia można oglądać w kinach, pojawili się także m.in. Jan Frycz, Piotr Głowacki i Marcin Czarnik

Filmowa historia Jolanty Brzeskiej nagrodzona w Gdyni

Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat sensacyjny w reżyserii Michała Otłowskiego we wrześniu został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Złotego Lwa za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą odebrała Sławomira Łozińska, która wcieliła się w postać tytułowej "Lokatorki". "Lokatorka" zdobyła też dwie nagrody na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. 

Historia ukazana w filmie "Lokatorka" w reżyserii Michała Otłowskiego nawiązuje do głośnej sprawy zamordowanej działaczki społecznej zaangażowanej w obronę eksmitowanych lokatorów. Mimo że od przedstawionych wydarzeń minęło już 10 lat, na murach budynków w całej Warszawie nadal można zobaczyć graffiti z wizerunkiem Jolanty Brzeskiej i hasłem "Wszystkich nas nie spalicie". Jeden z nich zobaczył Michał Otłowski.

– Nie wiedziałem, kim jest Jolanta Brzeska, ale to hasło-krzyk we mnie zostało. Jakiś czas później Jacek Matecki przekazał mi scenariusz. Po przeczytaniu zdałem sobie sprawę, że jest to historia, która dotyka wielkiego społecznego problemu i nieszczęścia dziesiątek tysięcy ludzi, którzy zostali dotknięci tym procederem. Nie miałem wątpliwości, czy zaangażować się w ten projekt – wspomina reżyser w "Trójkowo, filmowo".

Nie tylko tytułowa "Lokatorka". Kobiety na pierwszym planie

Realizacja filmu przypadła na okres wybuchu pandemii. Sławomira Łozińska, która wcieliła się w rolę Janiny Markowskiej (takie nazwisko twórcy filmu nadali postaci inspirowanej Jolantą Brzeską), na konferencji prasowej na FPFF w Gdyni mówiła: Jestem pełna podziwu dla nas wszystkich, że mimo tych wypadków udało nam się zrobić film w napięciu takim, jakie było potrzebne. Ten film musiał być zrobiony w niesłychanej dyscyplinie i porządku. Temat jest tu najważniejszy, zwłaszcza że dla wielu mieszkańców Warszawy nadal jest bardzo bliski.

W filmie "Lokatorka" Michała Otłowskiego to kobiety są na pierwszym planie. Główną bohaterką, wbrew pozorom, nie jest filmowa Jolanta Brzeska, a komisarz Anna Szerucka, która na własną rękę rozpoczyna śledztwo w sprawie śmierci aktywistki. Postać młodej policjantki jest pierwszą dużą rolą w dorobku Ireny Melcer. 

– Niestety jest to postać fikcyjna. "Niestety" bo wydaje mi się, że moja bohaterka jest kimś, kogo brakuje w takich sprawach – kimś, kto na świeżo i, być może, naiwnie, jest poza tymi wszystkimi układami – powiedziała aktorka na konferencji w Gdyni. – Z całą premedytacją chciałem, żeby to kobieta była nosicielką dobrej energii, walczyła i przełamywała te wszystkie bariery, które stawia jej sytuacja przedstawiona w filmie – skomentował swój wybór Michał Otłowski.

Jako Marta, córka Janiny Markowskiej/Jolanty Brzeskiej wystąpiła Barbara Jonak (wcześniej Barbara Kurzaj). – Czułam dużą odpowiedzialność, bo nie jest to postać fikcyjna. Ta historia się wydarzyła, Za tym stoją ludzie, lęk, prawdziwe łzy – podkreślała. 

"Lokatorka" w kinach od 3 grudnia

Mimo że w "Lokatorce" to kobiety są siłą napędową przedstawianych wydarzeń, w obsadzie nie zabrakło znaczących postaci męskich, w które wcielili się znakomici aktorzy: Krzysztof Stroiński, Jan Frycz, Tomasz Sapryk, Piotr Głowacki, Marek Kalita czy Marcin Czarnik.

Film "Lokatorka" Michała Otłowskiego od piątku 3 grudnia można oglądać w kinach.

LOKATORKA - oficjalny zwiastun/KinoSwiatPL

W audycji ponadto:

  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" (Poznań, online – 5-12.12.2021). W programie rozmowa z dyrektorem festiwalu Jerzym Moszkowiczem oraz zapowiedzi programowe;
  • Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2020/2021 – rozmowa z tegoroczną laureatką Magdaleną Koleśnik nagrodzoną za główną rolę w filmie "Sweat" w reżyserii Magnusa von Horna. Aktorka opowiedziała m.in. o nowych rolach filmowych;
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk (Warszawa, do 5.12.2021). Ryszard Jaźwiński przedstawił najciekawsze propozycje programowe na weekend;
  • Tydzień Kina Hiszpańskiego – zapowiedzi programowe;
  • aktualności filmowe;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

Posłuchaj
50:09 2021_12_04 16_07_40_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Historia śledztwa w sprawie Jolanty Brzeskiej. Michał Otłowski o filmie "Lokatorka" (Trójkowo, filmowo)

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Michał Otłowski (reżyser filmu "Lokatorka"), Sławomira Łozińska (odtwórczyni roli Janiny Markowskiej w filmie "Lokatorka"), Irena Melcer (odtwórczyni roli Anny Szeruckiej w filmie "Lokatorka"), Barbara Jonak (odtwórczyni roli Marty Markowskiej w filmie "Lokatorka"), Jerzy Moszkowicz (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!"), Magdalena Koleśnik (aktorka, odtwórczyni roli Sylwii Zając w filmie "Sweat" Magnusa von Horna)
Data emisji: 27.10.2021
Godzina emisji: 16.07

kr


Czytaj także

Dramat w kolorowym opakowaniu. "Sweat" Magnusa Von Horna

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 17:00
– Chciałem podejść do tego bardzo realistycznie, bo wierzę, że widz ma swoje zdanie na ten temat. Nie muszę komentować, bo widz sam to robi, ale mogę przedstawić ciekawy świat. Bardzo mnie ciekawi, co widz potem robi z tym światem – mówił w "Trójkowo, filmowo" Magnus Von Horn, reżyser filmu "Sweat". Dramat przedstawiający trzy dni z życia influencerki fitness Sylwii Zając to jedyny polski obraz w selekcji zeszłorocznego festiwalu w Cannes, a zarazem Trójkowa premiera tygodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Koleśnik laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 11:53
W poniedziałek (29.11) poznaliśmy nazwisko laureatki Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Nagroda, przyznawana przez środowisko filmowe od 1969 roku, ma na celu docenienie wyjątkowych osobowości wśród młodych aktorów. Jury jednogłośnie przyznało ją Magdalenie Koleśnik za rolę w filmie "Sweat" w reżyserii Magnusa von Horna.
rozwiń zwiń