Najbardziej oczekiwane premiery 2022 roku. Które filmy na pewno warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 16:08
– Szczególnie czekam na nowy film Guillermo del Toro "Nightmare Alley". To ekranizacja mrocznej, czarnej powieści z lat 40. i remake filmu hollywoodzkiego z lat 40. Ten ostatni został niedawno przypomniany w nowym wydaniu na Blu-Ray – przyznaje krytyk filmowy Sebastian Smoliński.
Guillermo del Toro i Kim Morgan na nowojrskiej premierze Nightmare Alley
Guillermo del Toro i Kim Morgan na nowojrskiej premierze "Nightmare Alley"Foto: Shutterstock/lev radin

– To jest powieść, którą ostatnio czytałem. Jestem fanem takich staroci kryminalnych – dodaje gość Ryszarda Jaźwińskiego. Jak zaznacza, ten projekt meksykańskiego reżysera jest zrobiony z dużym rozmachem i z pewnością przyćmi produkcję sprzed 80 lat – Guillermo del Toro znowu się objawia tutaj jako kinoman, który nawiązuje dialog z kinem, które było – zaznacza krytyk. 

Stara historia, aktualny przekaz

Jak ocenia, mimo mijających lat, historia przedstawiona w "Nightmare Alley" pozostaje niezmiennie aktualna. – To powieść o cwaniaku, sztukmistrzu, fałszywym hipnotyzerze, kimś, kto zwodzi. Udaje, że ma kontakt ze zmarłymi, że jest mistrzem seansów spirytystycznych. My to wiemy jako widzowie, a jego ofiary nie zawsze. To troszkę opowieść o przechodzeniu na stronę zła – dodaje. "Zaułek koszmarów", bo taki polski tytuł ma film, będzie miał swoją premierę jeszcze w styczniu.

Pozycja meksykańskiego reżysera jest obecnie bardzo silna w Hollywood, a artysta umiejętnie nawiguje między wielkimi produkcjami, jak choćby "Pacific Rim", a filmami jak "Kształt wody", który rozbił bank oskarowy. 

Zaułek koszmarów - zwiastun #1 [napisy]/20th Century Studios Polska

Szekspir na miarę Oscara?

Kolejnym obrazem, na który w ocenie Sebastiana Smolińskiego trzeba koniecznie zwrócić uwagę, jest "Makbet" Joela Coena. W filmie zobaczymy m.in. Denzela Washingtona i Frances McDormand. – Pierwsze opinie o "Makbecie", którego jeszcze nie wiedziałem, są fantastyczne – przyznaje. Jak ocenia krytyk, film najprawdopodobniej zapewni Frances McDormand kolejną nominację do Oscara. Czy ma ona szansę na czwartą już statuetkę? 

Czytaj także:

The Tragedy of Macbeth | Official Trailer HD | A24/A24

Paul Thomas Anderson wciąż zaskakuje?

Filmem, który będzie ważny dla kinomanów w 2022 roku, w ocenia Sebastiana Smolińskiego jest także "Licorice Pizza" Paula Thomasa Andersona, który swoją premierę miał ostatniego dnia ubiegłego roku. – To kolejny mistrz amerykańskiego kina. Film wygląda fenomenalnie, jest bardzo kolorowy. Tchnie młodzieńczą energią. Ten filmowiec się nie powtarza, zawsze kręci coś nowego i czymś nas zaskakuje, co jest niesamowite, bo trwa to już 20 lat – przyznaje. 

Licorice Pizza - zwiastun PL/forumfilmpoland

Posłuchaj
49:20 2022_01_08 16_08_07_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Rok 2022 w filmie. Na jakie produkcje szczególnie warto zwrócić uwagę? (Trójkowo, filmowo)

 

W audycji ponadto:

  • Złote Globy: które filmy sięgną po nagrodę? 
  • Jerzy Skolimowski: nad jakim projektem pracuje obecnie reżyser,
  • aktualności filmowe,
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.
***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy), Michał Dymek (autor zdjęć), Sandra Drzymalska (aktorka), Rafał Rowiński (autor dokumentu "W Augustowie się kręciło")
Data emisji: 8.01.2021
Godzina emisji: 16.07

gs

Czytaj także

Nietuzinkowa rozrywka z Kraju Klonowego Liścia. "Psycho Goreman" na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 10:25
"Psycho Goreman" to kanadyjski film czerpiący z horroru, komedii i  science fiction. Jak podkreśla filmoznawca Grzegorz Fortuna, to nietuzinkowa propozycja, czerpiąca z dorobku ubiegłych dekad. Czym tym razem zaskoczy nas Steven Kostański, polskiego pochodzenia reżyser zza oceanu? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultowa produkcja, niepowtarzalne kreacje. "Matrix Zmartwychwstania"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 10:35
Na ekrany kin wszedł jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku: "Matrix Zmartwychwstania". To niemała gratka dla fanów kultowej serii. Czego możemy spodziewać się po jej czwartej części? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Trojan – filmowy Tomasz Komenda debiutuje jako reżyser

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 10:35
Piotr Trojan zaznaczył mocno swoją obecność w polskim kinie rolą Tomasza Komendy w filmie "25 lat niewinności". Niedawno aktor zadebiutował w roli reżysera krótkometrażowym filmem "Synthol", w którym zagrał również główną rolę. W nadchodzącym roku zamierza rozwinąć podjęty w autorskim scenariuszu temat w pełnometrażowej fabule.
rozwiń zwiń