Historie rodzin z szansą na Oscary

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historie rodzin z szansą na Oscary
Kadr z filmu "Do szpiku kości"Foto: Gutek Film

Już dzisiaj Amerykańska Akademia Filmowa nagrodzi najwybitniejszych twórców kina. Wśród nominowanych znalazły się dwie produkcje, które od piątku możemy zobaczyć u nas na dużych ekranach.

Posłuchaj

Trójkowo, filmowo 27 lutego 2011
+
Dodaj do playlisty
+


Rzeczywistość górskiego interioru Stanów Zjednoczonych daleka jest od amerykańskiego snu. W takich warunkach przychodzi dorastać nastoletniej Ree, która dla swojego młodszego rodzeństwa pełni rolę rodziców. Matka dziewczyny cierpi na chorobę psychiczną, ojciec to kryminalista, znany w okolicy producent narkotyków i osoba raczej nieobecna w życiu rodziny. Gdy do codziennego znoju dochodzi jeszcze groźba utraty domu, Ree postanawia podjąć walkę.

To fabuła wielokrotnie nagradzanego filmu Debry Granik "Do szpiku kości". Produkcja otrzymała cztery nominacje do Oscara, w tym za najlepszy film i żeńską rolę pierwszoplanową dla Jennifer Lawrence.

- Film zebrał do tej pory sporo wyróżnień, wygrał między innymi festiwal w Sundance – mówi Joanna Sawicka z Vivarto.

Gość audycji podkreśla, że jest w "Do szpiku kości" wiele elementów, które urzekają. To niezwykle inteligentne skrzyżowanie trillera z dramatem psychologicznym. Ciekawa historia o małej, nieco patologicznej wspólnocie. Pokazano w filmie zagmatwaną strukturę wzajemnych zależności, więzi kulturowe, relacje jakie panują w społeczności plemiennej.-Obraz portretuje amerykańską biedotę poprzez piękne zdjęcia, melancholijnie nastrajające widza – tłumaczy Sawicka.

Na uwagę zasługuje również nominowana do statuetki drugoplanowa rola Johna Hawkesa, który do tej pory był aktorem niedocenianym. Choć talentu młodej Jennifer Lawrence nie sposób podważyć po obejrzeniu filmu Granik, artystka na prestiżowe wyróżnienie w tym roku nie ma raczej szans. W jej kategorii znalazły się bowiem Natalie Portman, Nicole Kidman i Annette Bening.

 

Cztery oscarowe nominacje dostała również opowieść o innej nietypowej rodzinie - "Wszystko w porządku" Lisy Cholodenko. Film jest historią spotkania młodej Amerykanki, wychowywanej przez matkę i jej partnerkę, z biologicznym ojcem.

Zobaczymy tutaj duet dwóch wybitnych aktorek Annette Bening i Julianne Moore. - Obie są świetne, jest między nimi ogromna chemia, jak pomiędzy najlepszymi parami kina – mówi Szymon Holzman z Gutek Film.

Gość "Trójkowo, filmowo" uważa, że produkcja nie zdobędzie tytułu najlepszego obrazu, bo tegoroczna konkurencja jest ogromna. Widzi jednak szansę dla czterokrotnie nominowanej w przeszłości Bening. – Rozegra się tutaj zacięta walka z Natalie Portman.

 

W audycji również rozmowa z Jakubem Duszyńskim o laureatach tegorocznego Berlinale, z Dorotą Kędzierzawską i Arturem Reinhartem o berlińskiej nagrodzie w kategorii Generation oraz z kompozytorem Maciejem Zielińskim o płycie "Sounds of Love".

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Trójkowo, filmowo" można słuchać w każdą niedzielę tuż po godz. 12.00.

Od północy do godz. 6.00 zapraszamy na "Noc Oskarów w Trójce".

(dmc)

Polecane