Holland: To była droga przez mękę

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 22:00
- Długo zajęło nam zebranie funduszy na realizację "W ciemności". Już w trakcie pracy nad filmem powiedziałam sobie, że jeśli on nie wyjdzie tak, jak byśmy chcieli, to straciliśmy parę lat życia - opowiada Agnieszka Holland w Trójce.
Audio
Agnieszka Grochowska
Agnieszka GrochowskaFoto: mat. promocyjne

Scenariusz filmu, napisany przez Davida F. Shamoona, był inspirowany książką Roberta Marshalla "W kanałach Lwowa". - Shamoon przeczytał książkę, obejrzał film dokumentalny na ten temat i właściwie sam dla siebie napisał scenariusz. Potem ktoś mu poddał pomysł, że mogę być zainteresowana - opowiada Agnieszka Holland.

Reżyserka nie chciała po raz kolejny podejmować tematu II wojny światowej, kiedy się jednak zgodziła, postawiła warunek, by językiem filmu nie był angielski. - Już robiąc "Europę, Europę", sprawdziłam, że prawdziwe języki historii mają swoją siłę. Tu było to jeszcze ważniejsze, bo większość akcji dzieje się w kanałach, nie ma atrakcji i fajerwerków, więc trudno było sobie wyobrazić, że się widza czymś innym niż emocjami i prawdą utrzyma w napięciu - podkreśliła w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Efekt udało się osiągnąć, o czym świadczą reakcje widzów na pokazach i spotkaniach z twórcami. - Na pokazy w różnych miejscach USA i Kanady docierali także ludzie związani z tą historią. Jedyna żyjąca osoba spośród przedstawionych na ekranie to Krystyna Chiger była z nami w Toronto - wspomina reżyserka.

 

Jak Agnieszka Holland ocenia pracę międzynarodowego zespołu aktorów i co sądzi o innych filmach podejmujących podobny co i jej najnowszy obraz temat, dowiesz się, słuchając całej audycji "Trójkowo, filmowo - 8 stycznia 2011".

"W ciemności" jest polskim kandydatem do Oscara. Film można już oglądać w polskich kinach.

 

W dalszej części audycji:

- o filmie "Człowiek z Havru" opowiadał Jakub Duszyński;

- Gabriela Muskała i Greg Zgliński, członkowie ekipy "Wymyku", mówili o realizacji filmu, budowaniu ról oraz podróży w ramach projektu "Polska Światłoczuła";

- Joanna Łapińska, dyrektor artystyczny festiwalu Nowe Horyzonty, opowiadała o NH Tournée. Projekt odbywa się pod patronatem Trójki

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę o godz. 14.05. Zapraszamy!

Czytaj także

Noworoczne premiery - mamy w czym wybierać!

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 14:00
W najbliższych dniach na ekranach polskich kin wiele interesujących obrazów. Polski kandydat do Oskara, wojenna epopeja Spielberga i najbardziej romantyczny film świata!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więckiewicz: ta historia jest we mnie ciągle żywa

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 18:12
- To nie znaczy, że wchodzę wieczorami do kanałów, ale myślę o tym - mówi o swojej roli w filmie "W ciemności" aktor Robert Więckiewicz.
rozwiń zwiń