Polskie akcenty na Nowych Horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 18:00
- Przygotowaliśmy obszerny przegląd produkcji Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. To realizacja ostatniej woli Piotra Łazarkiewicza, który był przyjacielem Romana Gutka i bardzo aktywnym reżyserem tego studia - mówił w Trójce Jan Topolski o tegorocznej odsłonie festiwalu Nowe Horyzonty.
Audio

Przegląd produkcji Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego to także sposób, by zrównoważyć obecność polskich akcentów na festiwalu. - Mamy tutaj reżyserskie debiuty Mariusza Trelińskiego: "Dziurka od klucza" i "Pożegnanie jesieni". Mamy Leszka Włosiewicza rozliczającego się w bardzo ciekawy sposób z II wojną światową, czyli "Przypadek Hermana palacza" i "Kornblumenblau". Łącznie 21 zestawów, prawie 40 filmów, bardzo wielu reżyserów - mówił Topolski.
Gość Ryszarda Jaźwińskiego podkreślił, że wśród wielu rozmaitych cykli na szczególną uwagę zasługuje ten zatytułowany "Nowe Horyzonty Języka Filmowego", a  wydarzeniem specjalnym będzie polskie wydanie książki "Audio-wizja" francuskiego filmoznawcy oraz autora muzyki konkretnej, Michela Chiona, o relacjach między dźwiękiem a obrazem.

Na 12. edycję festiwalu Nowe Horyzonty, który Trójka objęła swoim patronatem, zapraszamy od 19 do 29 lipca do Wrocławia.

Jakie filmy będzie można zobaczyć w poszczególnych odsłonach festiwalu, dowiesz się słuchając całej rozmowy w "Trójkowo, filmowo - 1 lipca 2012".
W dalszej części audycji:
- Paweł Adamski o jubileuszowej, piątej edycji Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2012. W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim zaprasza do Sopotu, Zakopanego oraz specjalnego wagonu filmowego, który jeździ na trasie między tymi kurortami.
- Podsumowanie finału konkursu Talenty Trójki w kategorii Film - spotkanie z tegorocznym laureatem Piotrem Zlotorowiczem, autorem dokumentu "Smolarze" i rozmowa z Małgorzatą Szumowską, przewodniczącą jury.
- Remanent kinowy: repertuar pełen jest komedii, bardzo lekkich, wakacyjnych filmów. Warto zwrócić uwagę na cztery, które miały swoje premiery w czerwcu: o filmie "Valhalla: Mroczny wojownik" Nicolasa Winding Refna opowiadał Jakub Duszyński, dokument "Chwała dziwkom” polecał Artur Liebhart, a thriller psychologiczny "Słodkich snów" oraz najnowszy film Julie Delpy "Dwa dni w Nowym Jorku" rekomendowała Paulina Waranka.
"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godzinie 14.00.

(ed)

Czytaj także

Szumowska pomaga młodym wrażliwcom

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 10:00
- Pada w tym dokumencie zaledwie kilka słów. Kamera z ogromną czułością obserwuje prostych i w sumie wydawałoby się całkowicie nieciekawych ludzi, tworząc bardzo prawdziwy portret - mówiła reżyserka o filmie finalisty Talentów Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miłość" otworzy Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2012 23:35
- Na tym najważniejszym na świecie święcie kina w Cannes było sporo dobrych filmów i część z nich będzie miało swoje polskie premiery we Wrocławiu - zapowiada Roman Gutek, dyrektor festiwalu Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obnażanie bez robienia widza w trąbę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 17:00
- W mockumentach prawda i fikcja się przeplata, one podważają niepodważalną konstrukcję rzeczywistości, zaskakują humorem w obnażaniu kompleksów narodowych, natury polityki i showbiznesu - wyjaśniają twórcy niezwykłej sekcji tegorocznych Nowych Horyzontów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy laureatów Talentów Trójki. Krystyna Janda z Diamentem Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 20:00
W kategorii Film zwyciężył Piotr Złotorowicz, w kategorii Teatr Ewelina Marciniak, a w kategorii Sztuki Wizualne Stefan Kornacki. Po raz pierwszy wręczyliśmy nagrodę specjalną - Diament Trójki. Otrzymała go Krystyna Janda!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowy Talent Trójki: przyzwyczajam się do odbierania nagród

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 12:00
- Prywatnie nie lubię obnosić się z sukcesami i źle czuję się, gdy wszystkie oczy są zwrócone na mnie - mówił w audycji "Fajny film" Piotr Złotorowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś rozpoczyna się jubileuszowe Kino Letnie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 11:40
- Od pięciu lat wyświetlamy filmy na świeżym powietrzu. Na tegoroczną edycję festiwalu przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji - opowiada Paweł Adamski, organizator Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2012.
rozwiń zwiń