Jak skuteczni mogą być dublerzy zmarłych?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 17:22
- Reżyser "Kła" znów pokazuje niepokojącą wizję naszego społeczeństwa. W "Alpach" oglądamy paranormalną historię, w której nasza "normalna" codzienność może się przejrzeć - mówi Artur Liebhart.
Audio
Kadr z filmu Alpy
Kadr z filmu "Alpy" Foto: fot. mat. promocyjne

Najnowszy film greckiego twórcy to przejmujący, krytyczny obraz współczesnych relacji międzyludzkich, jak również emocjonalnej pustki, jaka się za nimi kryje. To także bardzo ostre spojrzenie na stosunek współczesnego człowieka do śmierci i własnego ja, od którego stara się za wszelką cenę uciec.

- Jeśli za dwadzieścia lat ktoś będzie wspominał o filmach, które jakoś wpłynęły na rozwój europejskiego kina autorskiego, to Giorgos Lanthimos na pewno znajdzie się na liście twórców - uważa Artur Liebhart, dyrektor Planete+ Doc Film Festival.

/

Bohaterowie "Alp" - pielęgniarka, sanitariusz, gimnastyczka i jej trener - tworzą grupę, która świadczy wyjątkowe usługi. Grupa nosi nazwę Alpy, a jej lider nazywa siebie Mont Blanc. Za pieniądze zastępują zmarłych ludzi , ucząc się ich zachowań, przyzwyczajeń i ról, które kiedyś odgrywali. Pomagając innym po stracie najbliższych, sami znajdują się w sytuacjach, których nie da się do końca przewidzieć. Wynajęci przez rodzinę, krewnych lub kolegów zmarłych starają się jak najlepiej zapełnić pustkę po tych, którzy odeszli. Członkowie Alp starają się wykonywać swoje usługi jak najlepiej. Pewnego dnia sytuacja nagle wymyka się jednak spod kontroli. I wtedy nie wiadomo już co jest grą, a co zwykłą rzeczywistością ...       

"Alpy" można oglądać w polskich kinach od 24 sierpnia. Artur Liebhart zachęca także do obejrzenia filmów: "Raj: miłość" (premiera 7 września) oraz "Fuck For Forest" (premiera w październiku na Warszawskim Festiwalu Filmowym). Reżyserem ostatniego jest laureat Talentów Trójki - Michał Marczak .

Więcej o filmach dowiesz się słuchając całej rozmowy!

Czytaj także

"Kieł", czyli filmowy eksperyment dla odważnych

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 11:00
- Nie każdy jest w stanie unieść dawkę emocji, jaką dostarcza najnowszy film greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa – zapowiada Artur Liebhart, szef festiwalu Planete Doc Film Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj finalistów Talentów Trójki w kategorii Film

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2011 07:00
Grzegorz Jaroszuk, Michał Marczak, Paweł Maślona - finalistami Talentów Trójki już są. O tym, który z młodych reżyserów zostanie laureatem trójkowego konkursu, dowiemy się 28 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratowanie planety jest sexy!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 09:40
- "Fuck for forest" to film dokumentalny o grupie, której członkowie, poprzez swoją działalność pornograficzną zdobywają fundusze na cele ekologiczne - o swoim nowym filmie opowiadał w Trójce reżyser Michał Marczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokument pozwala poznawać świat

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 12:22
- Lubię tematy, które zabierają mnie w miejsca, w jakich normalnie nigdy nie mógłbym być - twierdzi zeszłoroczny laureat trójkowej nagrody Michał Marczak.
rozwiń zwiń