Legendarny manifest bitników wreszcie na ekranie!

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 18:00
- Legendą w Hollywood jest list, który Jack Kerouac miał wysłać do Marlona Brando proponując współpracę przy ekranizacji swej powieści. Musieliśmy jednak czekać 50 lat, by to się stało - o filmie opowiada w Trójce Szymon Holcman.
Audio
Kristen Stewart. Kadr z filmu W drodze
Kristen Stewart. Kadr z filmu "W drodze"Foto: fot. mat. dystrybutora

- Czeka nas duże filmowe wydarzenie, czyli adaptacja słynnej powieści Jacka Kerouaca "W drodze". To produkcja, która czekała na zrealizowanie odkąd pisarz wydał powieść w 1957 roku - mówi przedstawiciel firmy dystrybucyjnej Gutek Film, która 14 września wprowadzi "W drodze" do polskich kin.

W wyreżyserowanym przez Waltera Sallesa ("Dzienniki motocyklowe") filmie wystąpi plejada gwiazd młodego kina: Kristen Stewart, Kirsten Dunst, Sam Riley, Viggo Mortensen, Garret Hedlund, Tom Sturridge.

Młody pisarz Sal Paradise (Sam Riley) w towarzystwie przyjaciela i nieobliczalnego włóczęgi, Deana Moriarty'ego (Garrett Hedlund), oraz jego wyzwolonej dziewczyny Marylou (Kristen Stewart), rusza w szaleńczą wyprawę po Ameryce. Podróżują razem autostopem i jeżdżą kradzionymi samochodami, szukając przygód, narkotyków, alkoholu i wolnej miłości. Ich wędrówka jest spełnieniem marzenia całej generacji, wyzwaniem rzuconym obłudnej obyczajowości i nudzie.

"W drodze" to legendarny manifest bitników, książka oparta częściowo na osobistych doświadczeniach Kerouaca. - Chciał napisać powieść o swoim pokoleniu, stworzyć "studium młodych ludzi naszych czasów, którzy po prostu 'nie chcą pracować' i wędrują po kraju, z jednej strony ocierając się o przestępczość, a z drugiej o włóczęgostwo” (wpis z listopada 1949 roku w notatniku zatytułowanym "Nocne notatki i rysunki do W drodze”) - dowiadujemy się z materiałów dystrybutora.

Trójka objęła film swoim patronatem.

Muzykę do filmu skomponował Gustavo Santaolalla ("Babel", "Amores Perros").

(asz/gutekfilm.pl)

Czytaj także

Głośne "W drodze" zakończy Nowe Horyzonty!

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 11:58
- W filmie "W drodze" udało się uchwycić to, co jest siłą powieści Jacka Kerouaca: wielką wolność podszytą nutą sentymentu za młodością, szukaniem straconego czasu - mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowy festiwalu Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od bitników po szamanów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 10:00
Tym razem "Z najwyższej półki" wydanie książkowo-filmowo-sportowe. Na zakończenie 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty nadajemy z Wrocławia. Ciekawych tytułów nie zabraknie!
rozwiń zwiń