To on rozpętał polską komedię filmową

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
To on rozpętał polską komedię filmową
XIII edycja Nagród Polskiej Akademii Filmowej - Orły 2011. Nagrodę "Orzeł za Osiągnięcia Życia" odbiera reżyser, scenarzysta i producent, szef Zespołu Filmowego OKO, mistrz komedii Tadeusz Chmielewski.Foto: fot. PAP/Leszek Szymański

- Czternaście rozmów po 3 godziny złożyło się na wywiad-rzekę, który ma być przewodnikiem po wszystkich filmach Tadeusza Chmielewskiego, jego pomysłach na gagi, warsztacie i próbą przybliżenia jego postaci - mówi w Trójce Piotr Śmiałowski.

Posłuchaj

"Trójkowo, filmowo" - 9 września 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Już debiut reżyserski Tadeusza Chmielewskiego - "Ewa chce spać" - przyniósł mu Złotą Muszlę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián (1958). Od tamtej pory bawi Polaków jako reżyser i scenarzysta niezwykle popularnych komedii: "Gdzie jest generał...", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Nie lubię poniedziałku", "Wiosna, panie sierżancie". 

- Tadeusz Chmielewski bardzo wcześnie próbował zrealizować komedię o wojnie, udało mu się to dopiero w 1963 roku, ale od samego początku jego filmy łamały pewne tabu. Z tego powodu nie miał łatwego życia, także dlatego, że nie miał "szczęścia" do, nazwałbym to, popularności i sławy. Jego filmy lecą stale w telewizji, ale nazwisko pozostaje mało znane - mówi autor wywiadu-rzeki "Jak rozpętałem polską komedię filmową" Piotr Śmiałowski.

Filmoznawca chciał, by to się zmieniło, by Chmielewski, który udzielił niewielu wywiadów, opowiedział o pracy nad filmami, które były propozycją uczestniczenia w perypetiach bohaterów i śmianiu się razem z nimi, a nie z nich. - On chciał kibicować swoim bohaterom, a nie wkładać im szpile.

- Podobno na jeden zrealizowany projekt przypadają 3-4 niezrealizowane. Gdyby Chmielewskiemu udało się je doprowadzić do końca, nie mówilibyśmy o nim, w tak oczywisty sposób, jako o twórcy komediowym - dodaje tajemniczo Śmiałowski i odsyła do książki.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" i "Trójkowo, filmowo".

W dalszej części audycji:

- Eryk Lubos opowiadał o swoich filmowych planach;

- Małgorzata Borychowska z Aurora Film zachęcała do obejrzenia filmu "Misiaczek" i jego polskiego teasera "Twój Misiaczek";

- do kin na film  "Raj: miłość" -  pierwszą część trylogii "Raj" - zaprasza Artur Liebhart ;

 

O wszystkim dowiesz się słuchając całej audycji "Trójkowo, filmowo".

Polecane