I Ty możesz zostać sprzedany

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 22:00
- Problem handlu i niewolnictwa ludźmi nie jest tematem archaicznym, wręcz przeciwnie, rośnie w tempie zawrotnym, dotyczy nie tylko dziewczyn, ale i młodych chłopców – mówi aktorka Anna Cieślak, ambasadorka 18/18 Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Handlu Ludźmi.
Audio
Anna Cieślak jest ambasadorką 1818 Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi.
Anna Cieślak jest ambasadorką 18/18 Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi.Foto: Fot. Materiały prasowe

18 października po raz szósty będziemy obchodzić Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Z tej okazji w warszawskim kinie Muranów odbędzie się festiwal, w ramach którego zostaną zaprezentowane filmy poruszające tematykę współczesnego niewolnictwa.

Anna Cieślak zaangażowała się w szerzenie wiedzy na temat handlu ludźmi po doświadczeniu, jakim była rola w filmie "Masz na imię Justine" (2005), który także zostanie zaprezentowany na festiwalu. Zagrała w nim Mariolę, dziewczynę sprzedaną przez jej własnego chłopaka na stałe mieszkającego w Niemczech. Film został oparty na faktach, a aktorka otrzymała nagrodę za debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Lesław
Lesław Żurek jest ambasadorem festiwalu

Tematyka festiwalowych filmów jest oczywiście bardzo ciężka. Na problem niewolnictwa będziemy mogli spojrzeć z różnych stron. Dotyczy on rocznie 2 mln ludzi na świcie, 15 tys. W Polsce.

- Pokażemy filmy, które mówią zarówno o wojnie w Afryce, gdzie dzieci są sprzedawane do tego, aby być żołnierzami, ale także o tym, jak się produkuje czekoladę przy pomocy niewolnictwa dziecinnego - mówi Irena Dawid-Olczyk, prezeska Fundacji Przeciw Handlu Ludźmi i Niewolnictwu La Strada, która jest współorganizatorem wydarzenia.

Na festiwalu zobaczymy także m.in. przedwojenny polski film "Kobiety nad przepaścią" o biednej dziewczynie z prowincji, która marząc o lepszym życiu w Ameryce trafia do brazylijskiego domu publicznego.

- Wybór filmów jest duży, a każdy kto przyjdzie zyska coś niesamowitego – zrozumie czym jest handel ludźmi. Gdybyśmy przytoczyli definicję, może byśmy ludzi czegoś nauczyli. Gdy będą oglądać film to poczują, jakby uczestniczyli w tym wszystkim razem z ofiarami.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Katarzyna Klimkiewicz, reżyserką filmu Hanoi - Warszawa o trudnej drodze, jaką Wietnamczycy muszą przejść, aby dostać się do Polski. Film także zostanie zaprezentowany na festiwalu.

18/18Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi odbędzie się w dniach 16-18 października 2012 w kinie Muranów. Wstęp wolny.

*

W audycji rozmawialiśmy także o:

- Filmie "Marina Abramović: artystka obecna" z Ewą Szabłowską, kuratorką konkursu filmów o sztuce na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. 

- Filmie "Hardkor Disko" z debiutującym w roli reżysera Krzysztofem Skoniecznym i aktorem Marcinem Kowalczykiem.

- Warszawskim Festiwalu Filmowym z jego dyrektorem Stefanem Laudynem. 

Na audycję Ryszarda Jaźwińskiego "Trójkowo,filmowo" zapraszamy w każdą niedzielę po godz. 14.

Czytaj także

Brutalny świat prostytucji

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 12:29
- Dobrze by było spersonalizować spojrzenie na prostytutkę. Nie widzieć jej jako osoby anonimowej, ale spojrzeć na nią tak, jak się patrzy na kogoś bliskiego - mówi Antonio Salas, autor książki "Handlowałem kobietami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Cieślak: swoim ciałem opowiadam ludziom ważne historie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2012 13:35
Już w debiucie tej młodej aktorce przyszło zmierzyć się z trudną rolą dziewczyny sprzedanej do domu publicznego. O swoim podejściu do zawodu i zamiłowaniu do klasyki teatralnej Anna Cieślak opowiedziała w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na własne oczy zobacz, jak wygląda handel ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 17:26
- Pomysł jest z dawnych czasów, gdy dziennikarze pytali o historie ofiar handlu ludźmi - powiedziała w Jedynce Joanna Garnier z La Strady, zapraszając na wyjątkowy festiwal filmowy.
rozwiń zwiń