"Na Plus Camerimage były silne emocje, a nawet starcia"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 16:24
- Nie byłem nigdy w miejscu gdzie jest tyle nieskrywanej pasji, entuzjazmu i zainteresowania nie tyle samą imprezą i nawiązywaniem znajomości, ale tym, co się robi - podkreśla Piotr Magdi Mohamed "Glaca", juror w Konkursie Wideoklipów.
Audio
  • Piotr Metz przekazał decyzję jury o nagrodzie dla Matthew J. Lloyda za zdjęcia do "Until The Quiet Comes" zespołu Flying Lotus
  • "Trójkowo, filmowo" na zakończenie Plus Camerimage 2012
Kadr z wideoklipu Bad Girls (M.I.A.) reżyseria: Romain Gavras, autor zdjęć: Andre Chemetoff
Kadr z wideoklipu "Bad Girls" (M.I.A.) reżyseria: Romain Gavras, autor zdjęć: Andre ChemetoffFoto: źr. youtube.com/MIAVEVO

Zakończył się 20. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE pod patronatem Trójki. Festiwalowe wydarzenia śledził Ryszard Jaźwiński, a wszystkie trójkowe relacje można znaleźć TU >>>

Piotr Magdi Mohamed "Glaca"  (muzyki, współzałożyciel grupy Sweet Noise ) po raz pierwszy zjawił się na festiwalu filmowy w roli jurora. W jego kategorii -  Konkursie Wideoklipów nagrodzono: Rogera Ballena oraz Ninja za wideoklip do "I Fink U Freeky" zespołu Die Antwoord, oraz Matthew J. Lloyda za zdjęcia do "Until The Quiet Comes" zespołu Flying Lotus. 

- Jestem zaskoczony, myślałem, że praca jury przebiegnie bardziej gładko, z mniejszym stopniem zaangażowania, a tu były poważne emocje, a nawet starcia. Ja sam miałem ich kilka - zdradza w "Trójkowo, filmowo" .

Muzyk podkreśla, że odwagi wymagało od niego przeciwstawienie się osobistościom świata operatorskiego. - Moim typem na najlepszy wideoklip był "Bad girls" M.I.A. Uwielbiam prowokacje, a jeśli coś jest w stanie rozprzestrzenić się i być przyjmowane na wszytkich kontynentach i wszystkich kulturach, to uważam, że mamy do czynienia z geniuszem, z inteligentną prowokacją - wyjaśnił.

Więcej o nagrodzonych klipach oraz seminarium dla studentów, które prowadził "Glaca" - w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Do Bydgoszczy przyjechało ok 1000 studentów szkół operatorskich z całego świata.  

 

W dalszej części audycji:

- o tym, jak wykorzysta swoją nagrodę, mówił Bartosz Bieniek - autor zdjęć do filmu "Święto zmarłych", który otrzymał nagrodę specjalną w Konkursie Etiud Studenckich;

- Marcin Pukaluk opowiedział o pokazie filmu "Strajk" z 1925, do którego skomponował i wykonał muzykę na żywo:

- Joanna Sawicka i Dominika Druch z firmy dystrybucyjnej Spectator zapowiedziały, które z festiwalowych filmów wejdą do polskich kin. Wysłuchaj całej audycji!

 

NAGRODY PLUS CAMERIMAGE:

Złotą Żabę , główną nagrodę w Konkursie Głównym Plus Camerimage , otrzymał Nicolas Bolduc, autor zdjęć do filmu "Wiedźma wojny" (reż. Kim Nguyen). Jury Konkursu Filmów Polskich uznało za najlepszy film "Zabić bobra" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, ze zdjęciami Michała Pakulskiego. W Konkursie Debiutów Operatorskich oraz Konkursie Debiutów Reżyserskich bezkonkurencyjni okazali się twórcy filmu "Chaika" - autor zdjęć Gorka Gómez Andreu oraz reżyser Miguel Angel Jimenez. Laureatem Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych został Seung-Jun Yi, autor zdjęć i reżyser "Planety ślimaków". W Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych nagrodzono "No Peace Without War" w reżyserii i ze zdjęciami Lorenzo Castore i Adama Cohena. Złotą Kijankę , główną nagrodę Konkursu Etiud Studenckich  otrzymał Robert Oberrainer za zdjęcia do "Blackstory" (reż. Christoph Brunner, Stefan Brunner).

Czytaj także

Zdradza, jak kręcił z Beatlesami i Stonesami

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 17:01
- Rolling Stonesi byli bardziej otwarci, bezpośredni. Beatlesi tworzyli zamkniętą paczkę, grupę. To był trudny zespół do pracy – mówił w "Liście osobistej” Michael Lindsay-Hogg, autor jednych z pierwszych teledysków w historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dustin Hoffman zadebiutował w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 18:05
- Ten film nas urzekł! - skomentował Ryszard Jaźwiński po obejrzeniu "Kwartetu". Polska premiera reżyserskiego debiutu znanego aktora odbyła się na festiwalu Plus Camerimage.
rozwiń zwiń