16 minut w 2 lata, czyli sukcesy Polaków w Sundance!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 20:08
Na zakończonym w niedzielę festiwalu Sundance nagrody otrzymało dwóch Polaków: operator Michał Englert, za zdjęcia do filmu "Nieulotne" Jacka Borcucha, i Grzegorz Zariczny, za krótkometrażowy film "Gwizdek".
Audio
Kadr z filmu Nieulotne
Kadr z filmu "Nieulotne"Foto: YouTube

"Nieulotne" to historia miłości Michała (Jakub Gierszał) i Kariny ( Magdalena Berus), polskich studentów, którzy poznają się i zakochują podczas pracy w Hiszpanii. Ich wakacyjny romans zostanie przerwany przez dramatyczne wydarzenie. Film Jacka Borcucha będzie można oglądać w polskich kinach od 8 lutego.

Grzegorz Zariczny za swój dokument "Gwizdek" został już doceniony na ubiegłorocznym festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie wygrał Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych. Ryszard Jaźwiński rozmawiał z nim na Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu chwilę po tym sukcesie, w sierpniu 2012 roku.  - Jestem bardzo zadowolony z tego filmu, ale nie tak, bym czuł, że ma taki festiwalowy potencjał - stwierdził wówczas skromnie reżyser.

Bohater "Gwizdka", Marcin zbliża się do trzydziestki. Mieszka w małej miejscowości pod Krakowem. Sędziuje mecze piłkarskie w najniższych ligach, ale chce to zmienić. Ma dość ciągłego stresu wynikającego z kontaktu z kibicami i zawodnikami. Dodatkową presję wywiera na nim matka, która oczekuje konkretnych życiowych decyzji. W związku z tym Marcin stara się znaleźć lepszą pracę. I dziewczynę.
- W pewnym momencie postanowiłem, że będę robił tylko takie filmy, które dotykają mojego życia. Przez jakiś czas sam sędziowałem, a Marcin był moim przyjacielem. Postanowiłem, że przez niego opowiem o sobie, o problemach w trakcie sędziowania w tych najniższych ligach - wyjaśniał.

Same zdjęcia do "Gwizdka" były kręcone przez około 2 lata, a film trwa 16 minut. - Wydaje mi się, że udało się zrealizować bardzo uczciwą historię o młodym człowieku, który stara się coś ze swoim życiem zrobić - stwierdził Grzegorz Zariczny. 

Sundance to najważniejszy na świecie festiwal kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora 
Roberta Redforda odbywa się w miejscowości 
Park City w stanie Utah w USA 

Sundance to najważniejszy na świecie festiwal kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora Roberta Redforda odbywa się w miejscowości Park City w stanie Utah w USA.

Więcej filmowych audycji Ryszarda Jaźwińskiego znajdziesz na podstronach audycji  "Trójkowo, filmowo"  i "Fajny film" >>>
W audycji także:

- rozmowa z Marcinem Kowalczykiem, laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie "Jesteś Bogiem"

- Artur Liebhart o filmie "5 rozbitych kamer" ;

- Joanna Sawicka o filmie "Broken".

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Trudna rzeczywistość sędziego z B klasy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 14:15
- Zdarzyło mi się, że musiałem uciekać z boiska – opowiadał w Czwórce Grzegorz Zariczny, były sędzia piłkarski, dziś dokumentalista i autor filmu "Gwizdek".
rozwiń zwiń