Oscary 2013: triumf "Życia Pi" z bankructwem w tle

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 11:25
Film "Życie Pi" w reżyserii Anga Lee, który zdobył cztery Oscary między innymi za zdjęcia Claudio Mirandy, jest przykładem wielkiego sukcesu... i spektakularnej porażki.
Audio
  • Ryszard Jaźwiński rozmawiał z Łukaszem Bielanem, operatorem kamery przy filmie "Życie Pi"
Ang Lee odbiera nagrodę
Ang Lee odbiera nagrodęFoto: EPA/MATT BROWN

- Nigdy nie zapomnę momentu, kiedy zadzwonił do mnie Claudio i powiedział: "Sstary, robimy film. Tajwan, Indie, Kanada. I naprawdę nie będzie to skomplikowany film". A okazało się, że był to najbardziej skomplikowany film w moim życiu zawodowym... - mówi w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim Łukasz Bielan, operator kamery przy filmie "Życie Pi".

Oscary 2013: relacja z gali wręczenia nagród

Operator podkreślił, że podczas pracy musiał zmierzyć się z wodą, młodym człowiekiem, zwierzęciem i 3D, czyli czynnikami niezwykle trudnymi. - Bardzo dużo problemów sprawił nam tygrys, ale, szczerze mówiąc, w filmie 87 procent scen z jego udziałem to projekcja cyfrowy - zdradził Łukasz Bielan.

Ironią losu jest fakt, że firma, która zajmowała się obróbką zdjęć do filmu, po karkołomnej pracy po prostu zbankrutowała. - Zrobienie wersji cyfrowej tygrysa, czyli składanie go włosek po włosku, a było ich około 10 milionów, odpowiednie podświetlenie każdego z nich tak, by pasował do całości, było naprawdę nieprawdopodobną robotą - podkreślał Łukasz Bielan. - Podczas ceremonii rozdania Oscarów próbowano opowiedzieć o bankructwie firmy, ale niestety prowadzący, tłumacząc to brakiem czasu, uniemożliwił wyjaśnienia.

"Życie Pi" zdobyło cztery Oscary, z czego jeden zawodowy - za efekty specjalne, ale pozostałe bardzo ważne:za zdjęcia Claudio Mirandy, muzykę Mychaela Danna i reżyserię Anga Lee.

Oscary 2013: Akademia sprawiedliwie rozdzieliła nagrody >>>

Zobacz więcej na temat: FILM Oscary 2013

Czytaj także

Oscary 2013: Adele triumfowała dzięki Bondowi - relacja z gali

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 10:58
Najlepszym filmem ogłoszono "Operację Argo". Statuetkami uhonorowano aktorów: Jennifer Lawrence, Daniela Day-Lewisa, Anne Hathaway i Christopha Waltza. Najlepszą piosenką okazał się hit "Skyfall" z najnowszej części przygód Jamesa Bonda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2013 rozdane! Poznaj zwycięzców

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 00:55
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Zdrojewski: nie oglądałem Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 08:30
- Tegoroczne Oscary nie przejdą do historii jako przełomowe dla filmu - powiedział w radiowej Trójce minister kultury Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń