Abel Korzeniowski z Madonną w fabryce snów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 19:50
O tym, że Madonna jest niezwykle wymagająca dla swoich współpracowników, krążą legendy. Kompozytor Abel Korzeniowski miał okazję się o tym przekonać, pracując z gwiazdą przy jej ostatnim filmie "W.E.".
Audio
  • Abel Korzeniowski z Madonną w fabryce snów (Trójkowo, filmowo/Trójka)
Madonna
MadonnaFoto: EPA/BRIAN JONES / LAS VEGAS NEWS BUREAU

Abel Korzeniowski od siedmiu lat mieszka w Los Angeles, jak przekonuje, pojechał do Hollywood, by pisać muzykę filmową. Był już dwukrotnie nominowany do Złotych Globów. Skomponował muzykę do "Samotnego mężczyzny" Toma Forda i "W.E." Madonny. Kompozytor muzyki filmowej zmierzył się także z repertuarem Edith Piaf.

Dla Madonny zaaranżował jeden z jej pierwszych wielkich przebojów - "Like A Virgin". - W czasie trasy koncertowej powstała nowa wersja, która składa się niejako w połowie z "Like A Virgin", a w drugiej połowie mojej kompozycji "Evgeni’s Waltz" i ten walc pochodzi z mojej muzyki do "W.E.", ostatniego filmu Madonny. Nowa piosenka nosi tytuł "Like a Virgin Waltz" i jest duzo poważniejsza od oryginału - opowiada Abel Korzeniowski.

Niespodzianka była spora, bo wszystko działo się bez udziału kompozytora, a jedynie z użyciem jego muzyki. - Nie wiedziałem, że Madonna w ogóle planuje taką przeróbkę, dowiedziałem się o tym przez przypadek z internetu. Parę tygodni później skontaktował się ze mną jej prawnik - wspomina gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>

Kompozytor na brak niespodzianek narzekać nie może, bowiem projekty, nad którymi ostatnio pracował, okazały się bardzo ciekawe, chociaż nietypowe. - Pierwszy z nich był w zasadzie projektem niefilmowym, a najdłużej nad nim pracowałem. To płyta z Patricią Kass "Kass śpiewa Piaf" - mówi Abel Korzeniowski.

Współpraca zrodziła się przez przypadek - Kass u na pokładzie samolotu słyszała muzykę do "Samotnego mężczyzny" i niedługo potem spotkali się w Paryżu, by porozmawiać o piosenkach Piaf w nowych aranżacjach. - Album z myślą o uczczeniu 50. rocznicy śmierci Edith Piaf. Tak to się zaczęło i pół roku pracowałem nad aranżacjami, co okazało się dużo trudniejsze niż myślałem na początku - opowiada kompozytor.

Drugi projekt to obraz Randalla Moore’a "Escape from Tomorrow", którego akcja toczy się w Disneylandzie. - Film pokazuje Disneya w niekoniecznie korzystnym świetle. Filmowanie odbywało się bez porozumienia z firmą. Cała ekipa nie była w stanie się zebrać w jednym miejscu, ale udało im się wtopić w tłum zwiedzających i tak powstał film. W tej chwili toczy się batalia o to, by mógł być on wyświetlany oficjalnie - mówi Abel Korzeniowski.

Na jakie ograniczenia napotkał kompozytor pracując nad płytą z Patricią Kass i jak wspomina współpracę z Madonną? Posłuchaj całej rozmowy.

W audycji także:

- rozmowa z Krzysztofem Wierzbickim , reżyserem i dokumentalistą, wieloletnim współpracownikiem Krzysztofa Kieślowskiego, kiedy autor „Podwójnego życia Weroniki” realizował wyłącznie filmy dokumentalne. Od kilku lat Narodowy Instytut Audiowizualny wydaje kolekcje płyt z dokumentami w ramach serii "Polska szkoła dokumentu", teraz w serii ukazały się prace Kieślowskiego.
"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00. Zapraszamy!

Czytaj także

"Wspaniała" to kobieta, która jak wszystkie marzy o jednym

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 11:30
- "Wspaniała" jest powrotem do komedii romantycznych w starym stylu. Piękna moda, stylizacja wnętrz, samochody tworzą niesamowity klimat lat pięćdziesiątych XX wieku - mówi Małgorzata Kostro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Douglas, wybitny aktor, syn aktora legendy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 22:00
Michael Douglas to nie tylko znany aktor, nagrodzony Oscarem za rolę w "Wall Street", to także odnoszący sukcesy producent, laureat Oscara za film "Lot nad kukułczym gniazdem”.
rozwiń zwiń