Ulrich Seidl o "Raj: wiara": religia jest zawsze aktualnym tematem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 09:00
- Mam nadzieję, że film wywoła w Polsce kontrowersje, że również będzie czasem ludzi irytował, ale też zmuszał do myślenia. Chciałbym, żeby "Raj: wiara" obejrzeli bardzo różni ludzie w bardzo różnym wieku, bo ta tematyka jest ważna dla wszystkich pokoleń - mówi w Trójce Ulrich Seidl, reżyser tryptyku "Raj".
Audio
  • Ulrich Seidl o "Raj: wiara": religia jest zawsze aktualnym tematem (Trójkowo, filmowo)
Kadr z filmu Raj: wiara w reżyserii Ulricha Seidla
Kadr z filmu "Raj: wiara" w reżyserii Ulricha SeidlaFoto: mat.promocyjne

Reżyser Ulrich Seidl i Maria Hofstätter, odtwórczyni głównej roli odwiedzili Warszawę w związku z premierą drugiej części tryptyku "Raj”. Jak mówił w  "Fajnym filmie" Artur Liebhart kreacja Marii Hofstätter to jedna z najważniejszych ról kobiecych w tym roku.

Grana przez nią Anna Maria zajmuje się nawracaniem Austriaków. Pewnego dnia, po latach nieobecności, wraca do niej sparaliżowany mąż – muzułmanin egipskiego pochodzenia. Kłótnie małżonków zaczynają wypierać modlitwy i pieśni religijne. Reżyser podkreśla, że wybór Marii Hofstätter do głównej roli nie był przypadkowy. - Stworzenie tego filmu to była dla nas bardzo długa droga. Zabrało nam to siedem lat, a w trakcie pracy często się poddawaliśmy, robiliśmy przerwy, byliśmy nawet przekonani, że to nigdy nam się nie uda - wspomina rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

W filmie "Raj: wiara" Ulrich Seidl pokazuje kolejne etapy drogi krzyżowej, jaką jest małżeństwo i niespełnioną tęsknotę za prawdziwą miłością. "Raj: wiara" to druga (po "Raj: miłość") cześć trylogii filmowej o trzech cnotach (miłość, wiara, nadzieja) Ulricha Seidla, którą scala tytuł "Raj". We wrześniu tego roku swoją premierę będzie miał ostatni film z cyklu. 

- Pierwotnie miał to być jeden film z trzema epizodami, o trzech kobietach, które szukają spełnienia swoich niespełnionych tęsknot: za miłością, bliskością, za spełnieniem swojej seksualności. W tracie bardzo długich przygotowań, pracy i montażu okazało się, że najlepiej będzie cały ten materiał ująć w trzech filmach. Tak też się stało - opowiada Ulrich Seidl.

 

Więcej rozmów z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Zdaniem Seidla ekstremalna wiara uzewnętrzniana w taki sposób, w jaki robi to Anna Maria obecna jest we wszystkich katolickich krajach. - Uważam, że religia jest zawsze aktualnym tematem. Austria nie jest w tej chwili tak bardzo katolickim krajem, jak była wcześniej. Wielu młodych ludzi ucieka od kościoła. Z drugiej strony mamy to złudzenie, które daje nam konsumpcja, to właśnie pogoń za nią jest również pogonią za szczęściem - opowiada reżyser.

Maria Hofstätter wspomina jak przygotowywała się do roli Anny Marii oraz że praca nad "Rajem" zaczęła się 10 lat temu, gdy razem z Seidl tworzył dokument "Jezu, Ty wiesz”. - To wtedy zrodziła się ta historia. Przyłączyłam się do ruchów w kościele katolicki i dużo czasu poświęcałam, by nauczyć się jak to jest, co to znaczy uprawiać ascezę, prowadzić działalność misjonarską, chodzić z figurą Matki Boskiej od drzwi do drzwi wielu mieszkań, żeby wiedzieć co ktoś taki czuje, jak reaguje - opowiada aktorka.

Jak tryptyk "Raj" jest odbierany w Austrii? Posłuchaj całej rozmowy!

W audycji także:

- o filmie o filmie "Święta Czwórca" opowiada Bartek Pulcyn z grona organizatorów Warszawskiego Festiwalu Filmowego;

- Magda Sztorc mówi o filmie "Donoma" ;

- Krzysztof Brzezowski, szef festiwalu Łodzią po Wiśle zaprasza na 11. edycję imprezy.

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00.

Czytaj także

Abel Korzeniowski z Madonną w fabryce snów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 19:50
O tym, że Madonna jest niezwykle wymagająca dla swoich współpracowników, krążą legendy. Kompozytor Abel Korzeniowski miał okazję się o tym przekonać, pracując z gwiazdą przy jej ostatnim filmie "W.E.".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Donoma" opowieść o różnych odcieniach miłości

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 17:30
- To kilka historii miłosnych, które rozgrywają się w Paryżu. Opowiadają o tym jak ludzie tworzą swoje mikroświaty, jak przetwarzają swoją codzienność, przeżywają wzloty i upadki, zakochują się, rozczarowują, rozstają... - mówiła w Trójce Magda Sztorc ze stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Raj: wiara" to film o poszukiwaniu spełnienia

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 13:20
Jednym z wydarzeń ubiegłego roku była premiera filmu Ulricha Seidla "Raj: miłość". Nawiązanie do wątków z niego pojawia się w kolejnym obrazie reżysera "Raj: wiara", który w piątek wchodzi na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń