Polskie filmy zdobywają świat

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 09:00
- Polskie nazwiska pojawiają się w programach prestiżowych festiwali filmowych coraz częściej. Wiemy już, że nowy film Romana Polańskiego zostanie pokazany w Cannes, ale za nami już też kilka sukcesów - mówił Ryszard Jaźwiński w "Trójkowo, filmowo".
Audio
  • Polskie filmy zdobywają świat! (Trójkowo, filmowo)
Fragment plakatu do filmu Obława
Fragment plakatu do filmu "Obława"Foto: mat. promocyjne

- "Obława" Marcina Krzyształowicza wygrała konkurs główny "Wytyczanie drogi" 6. edycji Festiwalu Off Plus Camera w Krakowie. To historia o tyle niezwykła, że po raz pierwszy na tej właśnie imprezie najważniejszą nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów i milion złotych od PISF- pod warunkiem realizacji kolejnego filmu w kraju, zdobył obraz polski - ocenił Ryszard Jaźwiński.

Z kolei obraz "W imię" Małgorzaty Szumowskiej zwyciężył na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Kobiecych w Dortmundzie. - W walce o prestiżową The International Feature Film Award polska produkcja rywalizowała z ponad setką filmów z pięćdziesięciu krajów świata, z których ostatecznie do Konkursu Głównego trafiło zaledwie osiem. W uzasadnieniu główniej nagrody dla filmu Małgorzaty Szumowskiej czytamy, że "W imię…"  doceniono za jego odwagę, wybitną grę aktorską oraz głębokie, humanistyczne przesłanie - zaznaczył Ryszard Jaźwiński.

Na prestiżowym Festiwalu Filmowym Tribeca w Nowym Jorku pojawił się film "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego . - Sukcesem jest już to, że polski film w ogóle znalazł się na tym festiwalu - podkreślił dziennikarz Trójki.

Więcej rozmów z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

W audycji gościli także:

Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhart oraz dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury Tomasz Kapturkiewicz opowiadali o 100-leciu kina Marzenie i odznaczeniach "Gloria Artis", jakie z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego otrzymali Anna Grygiel, dyrektor TNF oraz Jerzy Armata, dyrektor artystyczny festiwalu.

27. Tarnowska Nagroda Filmowa trwać będzie od 19 do 28 kwietnia. T o jeden z najstarszych, tuż po FPFF w Gdyni, festiwal związany z polskim filmem.

- Agnieszka Podsiadlik , która zagrała główną rolę w filmie "Sekret" Przemysława Wojcieszka

- Marcin Pieńkowski ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty ujawnił kilka nowych informacji dotyczących lipcowej edycji festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu;

- kompozytor Tomasz Gąssowski opowiadał o pracy nad muzyką do filmu "Imagine” ;

- Bartosz Zimiński mówił o filmie "Panceum” Stevena Soderbergha. 

 

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00.

Czytaj także

Polska Światłoczuła, czyli filmowe impresje z podróży

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 23:13
- Ludzie zaczynają inaczej myśleć o kinie. Każde spotkanie coś ze sobą niesie. Film żyje w ludziach, coś w nich rezonuje i to jest bezcenne, że te filmy nie są obojętne - mówi Aleksandra Grażyńska, koordynatorka projektu Polska Światłoczuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łodzią po Wiśle, czyli filmowcy w stolicy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 13:54
- W tym roku przypływamy w piątek, 12 kwietnia i cumujemy w Kinie Iluzjon na dwa dni - zapowiada Krzysztof Brzezowski, szef festiwalu "Łodzią po Wiśle". Będzie to już 11. edycja święta studentów łódzkiej Szkoły Filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Imagine" bardzo mocno działa na wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 09:00
- Pokazywanie świata od strony osób niewidomych jest bardzo filmowe. Ten świat jest po prostu piękny - mówi o filmie "Imagine" jego reżyser, Andrzej Jakimowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeska ucieczka na Karaiby. Kiedy, jak nie tu i teraz?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 12:30
"Święta czwórca" to opowieść o dwóch małżeństwach żyjących od lat w przyjaźni. Każdej z par coraz bardziej doskwiera monotonia w życiu erotycznym, dlatego decydują się na ryzykowny krok...
rozwiń zwiń