"Mundial. Gra o wszystko" przywołuje niezapomniane emocje

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 16:58
Mistrzostwa España ’82 to ostatni sukces reprezentacji Polski na piłkarskich mistrzostwach świata. Występ piłkarzy był tak udany, że nazwano go "najpiękniejszym serialem stanu wojennego".
Audio
  • Dokument "Mundial. Gra o wszystko" Michała Bielawskiego zdobył wyróżnienie w konkursie głównym 10. Planete+ Doc Film Festival (Trójkowo, filmowo)
Fragment plakatu promującego film mundial. Gra o wszystko
Fragment plakatu promującego film "mundial. Gra o wszystko"Foto: fot. materiały promocyjne

Te emocje przypomina film "Mundial. Gra o wszystko" Michała Bielawskiego, laureat wyróżnienia w konkursie głównym 10. Planete+ Doc Film Festival.

- Zależało mi, żeby odtworzyć atmosferę tamtego czasu poprzez może mniej oczywiste emocje. Zbieranie materiałów archiwalnych to rodzaj poznawania na nowo środowiska piłkarskiego - mówi Michał Bielawski, laureat wyróżnienia w konkursie głównym festiwalu 10. Planete+ Doc Film Festival za film "Mundial. Gra o wszystko".

Michał Bielawski przygotował dokumentalną opowieści o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegalizowanej Solidarności, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy również z perspektywy zawodników.

- Chciałem spojrzeć w przeszłość w takie miejsce, które bezpośrednio nie dotyczy polityki, ale jej dotyka, bo w okresie stanu wojennego wszystko zazębiało się ze sobą - mówi gość Ryszarda Jaźwińskiego.

W filmie zobaczymy unikalne archiwalia Telewizji Polskiej, Kronik Filmowych, materiały FIFA, fotografie z obozu w Białołęce animowane w technice 3D, rysunki oraz wywiady z piłkarzami, komentatorami sportowymi i internowanymi w Białołęce. Reżyser podkreśla, że przeszukiwanie archiwaliów miało w sobie coś z wędrówki jakie przytrafiają się bohaterom prozy Umberto Eco. - Jedne archiwalia przynoszą drugie. To było bardzo ciekawe wyzwanie - zapewnia Michał Bielawski i przyznaje, że najwięcej energii kosztowało znalezienie materiałów fotograficznych, które pozwoliłyby opowiedzieć mnie znany świat obozu dla internowanych.

Gdzie będzie można zobaczyć film "Mundial. Gra o wszystko"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>

10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL odbywał się w dniach 10-19 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon, 12-19 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, a 17-19 maja w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC“ w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce.
11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL odbędzie się w dniach 9-18 maja 2014 .

W audycji także:

- Weronika Adamowska o laureatach tegorocznej 10. Edycji  Planete+ Doc Film Festival.

- Krzysztof Zannusi o pracy nad filmem "Obce ciało” ;

- Małgorzata Szumowska o najnowszych projektach filmowych.

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00. Zapraszamy!
(ed/mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: FILM Ryszard Jaźwiński SPORT

Czytaj także

10. Planete+ Doc Film Festival. Mistrzowie kina dokumentalnego z nowymi filmami

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 18:44
10. Planete+ Doc Film Festival to nie tylko projekcje najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata wyprodukowanych w ostatnim roku, ale też 60 wydarzeń około festiwalowych: debat, wystaw, koncertów, warsztatów i wykładów mistrzowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. Planete+ Doc Film Festival: kapłan voodoo i ginące pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 17:40
Gośćmi goszczącego na festiwalu Ryszarda Jaźwińskiego byli m.in. Anna Wydra i Bartosz Konopka, których film "Sztuka znikania" opowiada historię PRL-u i stanu wojennego z perspektywy Amona, haitańskiego kapłana voodoo o polskich korzeniach.
rozwiń zwiń