Cannes 2013: Złota Palma dla "Blue Is The Warmest Colour". "Niezwykle śmiały film"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2013 16:17
- To trzygodzinna epicka opowieść o miłości dwóch dziewczyn. Nie widziałem jeszcze w kinie tak pokazanej relacji, przejść związanych z tym najsilniejszym spośród uczuć - mówił o laureacie "Złotej Palmy" Jakub Duszyński z Gutek Film.
Audio
  • Cannes 2013: Złota Palma dla "Blue Is The Warmest Colour". "Niezwykle śmiały film" (Trójkowo, filmowo)
Kadr z filmu Życie Adeli. Rozdział 1  2
Kadr z filmu "Życie Adeli. Rozdział 1 & 2"Foto: mat. promocyjne

Grand Prix festiwalu odebrali bracia Joel i Ethan Coen za film "Inside Llewyn Davis". Za najlepszy film krótkometrażowy uznano obraz południowokoreańskiego reżysera Moon Byung-Gona "Safe" . W tej kategorii kandydował też obraz Polki Elżbiety Benkowskiej "Olena" . Najlepszym aktorem okazał się Amerykanin Bruce  Dern , nagrodzony za rolę w filmie "Nebraska" . Za najlepszą aktorkę jury uznało Francuzkę Berenice Bejo za rolę w filmie "Przeszłość" . Ponadto wyróżniono scenariusz Chińczyka Jię Zhangke za "Dotyk grzechu ". Meksykanin Arnat Escalante został uznany za najlepszego reżysera . Wyróżniono go za film "Heli" .

Więcej o laureatach tegorocznego festiwalu w Cannes>>>

Jakub Duszyński  jeszcze przed ogłoszeniem, kto dostanie Złotą Palmę, mówił, że jego zdaniem to właśnie "Blue Is The Warmest Colour" ("Życie Adeli. Rozdział 1 & 2") Abdellatifa Kechiche'a jest  najlepszym filmem 66. Festiwalu Filmowym w Cannes.  - Dużo było zaskoczeń podczas tegorocznego festiwalu, filmów, o których wcześniej mało się słyszało, a które zawojowały krytykę i widownię - mówił w "Trójkowo, filmowo".

Rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego  podkreślał, że w  konkursie znalazło się w tym roku sporo  odważnych filmów, od bardzo śmiałych erotycznie do pokazujących w jaskrawy sposób przemoc. Na festiwalu były jednak też prezentowane obrazy niezwykle subtelne, reprezentujące kino konwencjonalne, po niemalże eksperymentalne. Ktoś, kto starałby się szukać wspólnego mianownika w tym wszystkim, pobłądzi - przekonywał Duszyński.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach    "Fajnego filmu"  "Trójkowo, filmowo" >>  

W audycji mówiliśmy także o:

- 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym;

- filmie "Drugie oblicze";

- filmie "We mgle";

debiucie fabularnym Katarzyny Klmikiewicz " Zaślepiona ".

"Trójkowo, filmowo"  na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00. Zapraszamy!  

Zobacz więcej na temat: Cannes FILM

Czytaj także

Polacy nagrodzeni na festiwalu filmowym w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 06:36
Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski zostali laureatami Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za scenariusz do filmu "Niemy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siergiej Łoźnica: z pesymistycznym spojrzeniem na ludzkość mam rację

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 20:30
- Człowiek jest z zasady patologiczny. Moralność nie jest mu przypisana. Jeśli czegoś nie robimy, to nie dlatego, że tego nie należy robić. To dlatego, że boimy się kary - powiedział Jedynce reżyser Siergiej Łoźnica.
rozwiń zwiń