Szumowska: Nowe Horyzonty to bardzo europejskie miejsce

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 17:30
- To festiwal niezwykły jak na nasze warunki. Strasznie dużo fanów kina się zjeżdża, a kino jest bardzo eksperymentalne, specyficznie wybierane przez dyrektora festiwalu i selekcjonerów - mówiła Małgorzata Szumowska, której ostatni film "W imię" zamknął w sobotę festiwal Nowe Horyzonty.
Audio
  • Szumowska: Nowe Horyzonty to bardzo europejskie miejsce (Trójkowo, filmowo/ Trójka)
Kadr z filmu W imię...
Kadr z filmu "W imię..."Foto: Nowe Horyzonty/materiały prasowe

Małgorzata Szumowska i Mateusz Kościukiewicz, twórcy filmu "W imię…" opowiedzieli Ryszardowi Jaźwińskiemu jak wyglądała praca nad obrazem i dlaczego pierwotnie miał on zupełnie inny tytuł. - Używaliśmy tytułu "Nigdzie", ale ten tytuł nie jest adekwatny do historii, która nie dzieje się nigdzie, tylko dzieje się w konkretnym miejscu, jakim jest Polska - podkreśliła Małgorzata Szumowska.
Reżyserka tłumaczyła, że "W imię" to jej ulubiony film, nie tylko dlatego, że jest ostatnim, jaki zrealizowała, ale także z tego względu, że jest najbliższy temu, co chciałaby robić dalej. - Chciałam dotknąć tabu, ale przede wszystkim chciałam opowiedzieć o człowieku, o miłości, tęsknocie, samotności, czyli o tym, o czym zawsze opowiada sztuka. Chciałam też, żebyśmy lubili bohatera - przyznała rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.
Mateusz Kościukiewicz mówił o symbolicznej roli outsidera, który próbuje walczyć o swoją tożsamość. Aktor podkreślił, że praca z Szumowską dała mu szansę dotknięcia czegoś, co nie jest tylko powierzchowne, a to zawsze stanowi dla aktora duże wyzwanie.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>
W audycji gościli także:
- Joanna Kos-Krauze, jurorka konkursu głównego Nowych Horyzontów mówiła o zwycięskich filmach.
- Mark Cousins - irlandzki pisarz, reżyser i podróżnik opowiadał o swoim cyklu "The Story of Film: odyseja filmowa", który miał polską premierę we Wrocławiu.
- Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna Nowych Horyzontów, podsumowała tegoroczną edycję festiwalu.
"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00.

(ed)

Czytaj także

Dlaczego aktorzy z "Płynących wieżowców” nie lubili swoich postaci?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 09:44
- Na początku nie rozumiałam tej dziewczyny. Myślałam, że jest zaślepiona – mówiła w Trójce aktorka Marta Nieradkiewicz. – A mój bohater mnie wkurzał – wtórował jej aktor Mateusz Banasiuk. O filmie "Płynące wieżowce” jego twórcy mówili w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe Horyzonty. Przyznano Grand Prix

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 20:02
Obraz rosyjskiego reżysera Alexeya Fedorchenki "Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków" otrzymał Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń