X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Retrospektywa Kubricka na Transatlantyku: jak Yōko Ono wpłynęła na "Lśnienie"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 16:44
- Stanley Kubrick co prawda nie stworzył nowego kierunku i nie ma naśladowców, ale miał fantastyczną cechę, którą ja zresztą najbardziej u artystów cenię - zamiłowanie do eksperymentu - mówił Tomasz Raczek, opiekun retrospektywy reżysera na Festiwalu Transatlantyk.
Audio
Jack Nicholson
Jack NicholsonFoto: Fot.: kadr z filmu "Lśnienie"

Tomasz Raczek podkreślał w audycji "Trójkowo, filmowo" , że Stanley Kubrick był reżyserem bezkompromisowym. - Miał odwagę rozwalania konwencji. W każdą, czy to horroru, czy science fiction wchodził jak obcy i po jakimś czasie ją mutował, stwarzając z niej coś nowego. Nieustannie poszerzał definicję kina - mówił krytyk. Niestety bezkompromisowość Kubricka dotyczyła także traktowania aktorów, nad którymi potrafił znęcać się psychicznie.

Rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego opowiadał też na antenie Trójki o związkach "Lśnienia" z Yōko Ono. - Piosenka śpiewana przez zespół The Plastic Ono Band skomponowana przez Johna Lennona miała w refrenie słowa: "We all shine on". To one były inspiracją dla Stephena Kinga, gdy nadawał swojej książce tytuł "The Shining", czyli "Lśnienie" - tłumaczył Tomasz Raczek.

Zapraszamy do słuchania relacji z Festiwalu Transatlantyk na antenie Trójki!

Yōko Ono - awangardowa, wszechstronna artystka, wokalistka, aktywistka oraz feministka jest w tym roku gwiazdą Festiwalu Transaltantyk. Odbierze podczas niego specjalną nagrodę "Glocal Hero Award".
Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu artystka była bohaterką sobotniej "Listy Osobistej" na antenie Trójki. W rozmowie z Piotrem Metzem Yōko Ono opowiedziała m.in. o wspólnocie artystycznej z Thurstonem Moorem, założycielem słynnej grupy Sonic Youth, z którym 7 sierpnia zagra koncert podczas festiwalu.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>

Gośćmi audycji byli także:

- Liliana Głąbczyńska-Komorowska , aktorka i reżyser filmu dokumentalnego "Piękne i bestia";

- Ewa Kujawińska , reprezentująca Nowe Kino Pałacowe;

- Leszek Wosiewicz , reżyser filmu "Był sobie dzieciak" .

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00 .

(pg)

Czytaj także

Trójka na Transatlantyku 2013

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 15:05
Pierwszy w Polsce wspólny koncert Yoko Ono i Thurstona Moore’a oraz koncert z okazji 35-lecia słynnej amerykańskiej wytwórni płytowej Varese Sarabande to jedne z najbardziej spektakularnych wydarzeń tegorocznej edycji Transatlantyk Festival Poznań 2013.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan A.P. Kaczmarek o Festiwalu Transatlantyk: w Poznaniu powstanie "kraina szczęścia"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 13:07
- Staramy się, żeby Festiwal Transatlantyk miał tyle twarzy, ile tylko można bez tracenia tożsamości - mówił na antenie Trójki Jan A.P. Kaczmarek.
rozwiń zwiń