X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odtwórczyni roli Papuszy: było dla mnie oczywiste, że ja nie mogę tego zagrać

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 16:00
- Od początku wydawało mi się, że w Papuszę absolutnie musi wcielić się dziewczyna z romską krwią - opowiada Jowita Budnik, która zagrała tytułową rolę filmie Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Najnowsze dzieło pary reżyserów otworzy 38. Gdynia Festiwal Filmowy.
Audio
  • Odtwórczyni roli Papuszy: było dla mnie oczywiste, że ja nie mogę tego zagrać (Trójkowo, filmowo)
Jowita Budnik i Antoni Pawlicki w Papuszy
Jowita Budnik i Antoni Pawlicki w "Papuszy"Foto: mat.prasowe 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Jowita Budnik otrzymała w 2006 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni nagrodę za główną rolę kobiecą w filmie "Plac Zbawiciela". - Darzę ogromnym sentymentem ten festiwal i bardzo lubię tam jeździć, staram się być tam co roku - przyznała aktorka w audycji "Trójkowo, filmowo".  W poniedziałek 9 września film "Papusza", w którym Jowita Budnik zagrała tytułową rolę, uroczyście otworzy gdyński festiwal.
Zapraszamy do słuchania audycji i relacji z 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni na antenie Trójki >>>

Nie od razu było jasne i dla twórców filmu, i dla Jowity Budnik, że to ona wcieli się w romską poetkę. - Dla mnie to było oczywiste, że nie mogę być ekranową Papuszą. Z Joanną i Krzysztofem znamy się od bardzo, bardzo dawna i wszystko wiedziałam o powstawaniu tego projektu. Można powiedzieć, że aktywnie uczestniczyłam w poszukiwaniach odtwórczyni głównej roli, w tym sensie, że myślałam o tym, kto mógłby to zagrać. Wydawało mi się, że znalazłam co najmniej parę dobrych kandydatur - opowiadała Ryszardowi Jaźwińskiemu.

"Papusza" to oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej romskiej - cygańskiej - poetki, kobiety świadomej swojego autorskiego głosu. Pierwszej, która zapisała swoje wiersze oraz pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu - dzięki zachwytowi i staraniom samego Tuwima. Wiersze Papuszy trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską "duszę".

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

W audycji także rozmowa z:

Michałem Chacińskim, dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmowego w Gdyni.

-  Pawłem Dyllusem, autorem zdjęć do filmu "Chce się żyć".

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00.

(pg/mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: festiwal filmowy w Gdyni FILM

Czytaj także

Młode kino podbije Festiwal Filmowy w Gdyni?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 17:30
- Docierają już do nas pierwsze sygnały, że filmy się podobają. "Mazurek" Julii Kolberger zdobył dwie nagrody na Kameralnym Lecie w Radomiu. To bardzo ciekawy film z genialną Kingą Pries i Pawłem Królikowskim - zdradza Kalina Pietrucha ze Studia Munka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogumił Godfrejów: polscy twórcy nie mają do mnie szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 14:00
- Chciałbym częściej pracować nad polskimi filmami. Teraz częściej kręcę filmy z reżyserami z Zachodu - mówi jeden z najlepiej znanych za granicą polskich operatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino Kieślowskiego w cieniu miłości, wolności i samotności

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 13:36
W najbliższy weekend proponujemy wybrać się m.in. do Sokołowska, gdzie odbędzie się festiwal filmowy Hommage a Kieślowski. To dobra propozycja dla fanów kina.
rozwiń zwiń