Odtwórczyni roli Papuszy: było dla mnie oczywiste, że ja nie mogę tego zagrać

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 16:00
- Od początku wydawało mi się, że w Papuszę absolutnie musi wcielić się dziewczyna z romską krwią - opowiada Jowita Budnik, która zagrała tytułową rolę filmie Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Najnowsze dzieło pary reżyserów otworzy 38. Gdynia Festiwal Filmowy.
Audio
  • Odtwórczyni roli Papuszy: było dla mnie oczywiste, że ja nie mogę tego zagrać (Trójkowo, filmowo)
Jowita Budnik i Antoni Pawlicki w Papuszy
Jowita Budnik i Antoni Pawlicki w "Papuszy"Foto: mat.prasowe 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Jowita Budnik otrzymała w 2006 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni nagrodę za główną rolę kobiecą w filmie "Plac Zbawiciela". - Darzę ogromnym sentymentem ten festiwal i bardzo lubię tam jeździć, staram się być tam co roku - przyznała aktorka w audycji "Trójkowo, filmowo".  W poniedziałek 9 września film "Papusza", w którym Jowita Budnik zagrała tytułową rolę, uroczyście otworzy gdyński festiwal.
Zapraszamy do słuchania audycji i relacji z 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni na antenie Trójki >>>

Nie od razu było jasne i dla twórców filmu, i dla Jowity Budnik, że to ona wcieli się w romską poetkę. - Dla mnie to było oczywiste, że nie mogę być ekranową Papuszą. Z Joanną i Krzysztofem znamy się od bardzo, bardzo dawna i wszystko wiedziałam o powstawaniu tego projektu. Można powiedzieć, że aktywnie uczestniczyłam w poszukiwaniach odtwórczyni głównej roli, w tym sensie, że myślałam o tym, kto mógłby to zagrać. Wydawało mi się, że znalazłam co najmniej parę dobrych kandydatur - opowiadała Ryszardowi Jaźwińskiemu.

"Papusza" to oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej romskiej - cygańskiej - poetki, kobiety świadomej swojego autorskiego głosu. Pierwszej, która zapisała swoje wiersze oraz pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu - dzięki zachwytowi i staraniom samego Tuwima. Wiersze Papuszy trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską "duszę".

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

W audycji także rozmowa z:

Michałem Chacińskim, dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmowego w Gdyni.

-  Pawłem Dyllusem, autorem zdjęć do filmu "Chce się żyć".

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00.

(pg/mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: festiwal filmowy w Gdyni FILM

Czytaj także

Młode kino podbije Festiwal Filmowy w Gdyni?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 17:30
- Docierają już do nas pierwsze sygnały, że filmy się podobają. "Mazurek" Julii Kolberger zdobył dwie nagrody na Kameralnym Lecie w Radomiu. To bardzo ciekawy film z genialną Kingą Pries i Pawłem Królikowskim - zdradza Kalina Pietrucha ze Studia Munka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogumił Godfrejów: polscy twórcy nie mają do mnie szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 14:00
- Chciałbym częściej pracować nad polskimi filmami. Teraz częściej kręcę filmy z reżyserami z Zachodu - mówi jeden z najlepiej znanych za granicą polskich operatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino Kieślowskiego w cieniu miłości, wolności i samotności

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 13:36
W najbliższy weekend proponujemy wybrać się m.in. do Sokołowska, gdzie odbędzie się festiwal filmowy Hommage a Kieślowski. To dobra propozycja dla fanów kina.
rozwiń zwiń