7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków, czyli kinowa wyprawa do Azji

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 17:36
- Festiwal Filmowy Pięć Smaków zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Jest to jedyny festiwal azjatycki w Europie Środkowo-Wschodniej - mówi Jakub Królikowski, dyrektor 7. edycji festiwalu.
Audio
  • 7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków, czyli kinowa wyprawa do Azji (Trójkowo, filmowo)
Kadr z filmu Historia Grochu w reżyserii Grzegorza Drozda. Film jest prezentowany na 7. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków w sekcji Azja w obiektywie
Kadr z filmu "Historia Grochu" w reżyserii Grzegorza Drozda. Film jest prezentowany na 7. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków w sekcji "Azja w obiektywie"Foto: mat. prasowe 7. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

/

W poniedziałek 4 listopada w Warszawie rozpocznie się 7. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków . Filmowa wyprawa do Azji obejmie w tym roku 36 filmów pełnometrażowych oraz kilkanaście średnich i krótkich metraży. Większość tytułów prezentowana jest w Polsce po raz pierwszy. "Hanyut. Szaleństwo Almayera" ma na Pięciu Smakach swoją europejską premierę, "Homostratus" - światową.

Festiwal otworzy obsypane nagrodami "Proste życie" Ann Hui. Reżyserka podejmuje w nim ważne kwestie społeczne, ujmując je w historię zwykłych ludzi, opowiedzianą bez patosu i z wielkim poczuciem humoru. Bohaterkę filmu - podupadającą na zdrowiu Ah Tao - zagrała Deanie Ip, która za swoją kreację otrzymała m.in. Puchar Volpi, najważniejszą nagrodę aktorską na 68. MFF w Wenecji.

- "Proste życie" to moim zdaniem najważniejszy film z Hongkongu, który powstał w ostatnich 20 latach - mówi w "Trójkowo, filmowo" Jakub Królikowski , dyrektor 7. edycji Pięciu Smaków.

Co roku festiwal prezentuje wybraną kinematografię narodową. W tym roku skupia się właśnie na Hongkongu. W ramach sekcji "Focus: Hongkong" zaprezentowane zostaną klasyczne już produkcje uznanych twórców (Johnnie To, Ann Hui), a także nowe filmy mniej znanych reżyserów.

7. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie w kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada. Między a 8 a 17 listopada projekcje wybranych filmów odbędą się także we Wrocławiu i Koszalinie.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

W audycji także:

- fragmenty konferencji prasowej z Michaelem Haneke z okazji otrzymania przez niego tytułu honoris causa Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi

- Katarzyna Borowiecka o laureatach 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tokio;

- Urszula Śniegowska o laureatach 4. American Film Festival;

- David Sieveking o swoim filmie "Nie zapomnij mnie" .

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00 .

(pg/mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: Azja FILM KULTURA

Czytaj także

"Nie zapomnij mnie" - intymne spojrzenie na chorobę Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 11:28
- Reżyser David Sieveking postanowił w ramach terapii siebie i swojej rodziny nakręcić film dokumentalny o chorobie swojej matki - mówiła w "Fajnym filmie" Weronika Adamowska z Against Gravity. Dokument "Nie zapomnij mnie" można już oglądać w kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po obejrzeniu tego filmu chciałoby się gdzieś uciec

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 02:56
Pierwszego listopada do kin wszedł tylko jeden film, ale jak zwykle taka premiera jest wydarzeniem, które zwraca uwagę i sygnalizuje, że tematyka filmu, jego artystyczne walory czynią go wyjątkowym. To zarazem opowieść o miłości, jak i zemście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kawalerowicz: Zbyszek Cybulski w każdym filmie grał siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 15:00
Był nieobliczalny, nie potrafił powtórzyć wyuczonego tekstu, a jego kreacje były niepowtarzalne. Jak dotąd historia polskiego kina nie doczekała się większej legendy niż ta, która do dziś otacza postać Zbigniewa Cybulskiego.
rozwiń zwiń