Niezwykłe życie Jacka Nicholsona

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 21:30
O niełatwych początkach kariery w Hollywood, wielkich kreacjach, poplątanych losach rodziny i kobietach życia Jacka Nicholsona opowiada biografia autorstwa Marca Eliota, która właśnie ukazała się na polskim rynku.
Audio
  • Niezwykłe życie Jacka Nicholsona (Trójkowo, filmowo)
Fragment okładki książki Jack Nicholson. Biografia
Fragment okładki książki "Jack Nicholson. Biografia"Foto: mat. promocyjne

- To kolejna pozycja tego pisarza poświęcona wielkiej postaci kina. W marcu wydaliśmy książkę o Michaelu Douglasie pióra Marca Eliota, wcześniej ukazały się biografie Clinta Eastwooda i Cary'ego Granta. Pisarz jest bardz ceniony w Stanach Zjednoczonych - mówi Marta Szelichowska, tłumaczka z wydawnictwa Axis Mundi, dzięki któremu książka trafiła na polski rynek.

- Wydaje się, że życie Jacka Nicholsona to nieustające pasmo sukcesów. A tak naprawdę początki jego kariery były bardzo trudne, przez wiele lat walczył o byt w Hollywood. Gdy już miał zrezygnować z aktorstwa, by zająć się pisaniem scenariuszy, zaczął odnosić pierwsze sukcesy. Został zauważony dzięki roli w filmie "Easy Rider" - dodaje gość Trójki.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

"Jack Nicholson. Biografia" to - jak czytamy w materiałach prasowych - "wnikliwy portret największego współczesnego aktora świętującego nieprzerwanie sukcesy od początków lat 70. ("Easy Rider", "Lot nad kukułczym gniazdem", "Lśnienie") aż do ostatniego dziesięciolecia, gdy zabłysnął między innymi w "Infiltracji", "Lepiej późno niż później". To opowieść o jego długiej drodze do wielkiej kariery, a także o zmaganiach w relacjach osobistych, które powodowały wiele zaskakujących zwrotów w jego życiu".

W audycji Ryszard Jaźwiński rozmawiał także z:

- Joanną Kos-Krauze i Jowitą Budnik o filmie "Papusza",

- Jerzym Stuhrem o jego najnowszej produkcji zatytułowanej "Obywatel",

- Jakubem Duszyńskim o pełnometrażowym filmie dokumentalnym "Historie rodzinne" Sarah Polley.

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00.

(mk)

Czytaj także

"Obywatel" Jerzego Stuhra: bardziej Piszczyk czy Kane?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 15:57
– Nowy film chciałbym zrobić w tradycji Munka. Kiedy mówię o tym studentom, oni pytają: kim jest Munk? – opowiada Jerzy Stuhr, który pracuje nad obrazem "Obywatel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krauze: na świecie jest więcej Papusz i Nikiforów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:00
- Trzeba otworzyć serce, uszy, oczy, zobaczyć sztukę gdzieś pomiędzy oficjalnymi wydawnictwami, galeriami - uważa Krzysztof Krauze. - Środowisko twórców zbyt mało angażuje się w sprawy społeczne - dodaje Joanna Kos-Krauze. Te dwa wątki spróbowali połączyć w filmie "Papusza", który 15 listopada wchodzi na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W "Historiach rodzinnych" widz przegląda się jak w lustrze

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 13:30
- Jak rozmawiać z własnymi rodzicami o ich życiu prywatnym - na to pytanie próbuje odpowiedzieć w swoim najnowszym filmie reżyserka Sarah Polley. O "Historiach rodzinnych" opowiada dyrektor artystyczny Gutek Film Jakub Duszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Pawlicki: "Papusza" opowiada o świecie, który od wieków jest obok nas

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 15:00
- Krzysztof czuwał nad tym, co rejestruje oko kamery. Joanna kładła nacisk na pracę z aktorami. Dzięki nim stworzyliśmy coś naprawdę wyjątkowego - tak o filmie "Papusza" mówią występujący w nim aktorzy - Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki.
rozwiń zwiń