Król kiczu w obiektywie Stevena Soderbergha

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 17:00
- Jeśli byłoby to pożegnanie Stevena Soderbergha, to w naprawdę wielkim stylu - powiedziała krytyczka filmowa Katarzyna Orysiak. Na polskie ekrany wszedł jego obraz "Wielki Liberace". W rolach głównych występują Michael Douglas i Matt Damon.
Audio
  • Król kiczu w obiektywie Stevena Soderbergha (Trójkowo, filmowo)
Kadr z filmu Wielki Liberace Stevena Soderberga
Kadr z filmu "Wielki Liberace" Stevena SoderbergaFoto: Gutek Film / mat. prasowe

To ma być pożegnanie wybitnego reżysera z kinem. - Miejmy nadzieję, że nie przestanie kręcić filmów, choćby dla telewizji - dodała Katarzyna Orysiak w audycji "Trójkowo, filmowo".

"Wielki Liberace" (org. Behind the Candelabra) jest filmem o związku słynnego amerykańskiego gwiazdora z nastolatkiem Scottem. Liberace swoim scenicznym show porywał tłumy, był obiektem uwielbienia kobiet w każdym wieku. Tygodniowo dostawał kilkadziesiąt propozycji matrymonialnych.

Tajemnicę poliszynela stanowiło jednak to, że był gejem. Nikt o tym głośno nie mówił. Kiedy jedna z gazet w Anglii napisała, że jest homoseksualistą, zaskarżył gazetę i wygrał proces. Oficjalnie Scott był kierowcą Liberace. Fanki piosenkarza pytały go, czy to prawda, że jest jego synem.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz  "Trójkowo, filmowo" >>>

To film o związku dwóch mężczyzn i jednocześnie opowieść o kiczu. Liberace w latach 70. i 80. występował w Las Vegas. Zarabiał tam krocie. Pieniądze wydawał na futra, bale i kochanków. Jednak także na ukrywanie swojej orientacji seksualnej, czyli wytaczanie procesów tym, którzy chcieli to ujawnić. Zmarł w  lutym 1987 roku w wyniku powikłań wywołanych przez AIDS. - Steven Soderberg pokazuje swojego bohatera nieco ironicznie. Niewątpliwie warto wybrać się do kina, żeby to zobaczyć - mówi autor audycji Ryszard Jaźwiński. Trójka jest patronem medialnym filmu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w które gośćmi byli także: Kamil Śmiałkowski (który opowiadał o filmie "Igrzyska śmierci. W pierścieniu ognia"), Jerzy Moszkowicz (który mówił o trwającym właśnie 31. Ale Kino! Festiwalu Filmów Młodego Widza), Weronika Adamowska (która przedstawiała dokument Macieja Drygasa "Abu Haraz"), Karolina Pietrucha (która pomagała wybrać gwiazdkowe prezenty filmowe). Audycję przygotował Ryszard Jaźwiński.

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00.

(mp)

Czytaj także

Michael Douglas, wybitny aktor, syn aktora legendy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 22:00
Michael Douglas to nie tylko znany aktor, nagrodzony Oscarem za rolę w "Wall Street", to także odnoszący sukcesy producent, laureat Oscara za film "Lot nad kukułczym gniazdem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Douglas jako Valentino Liberace

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 10:55
W "Magazynie bardzo filmowym" rozmowa z Michaelem Douglasem, odtwórcą roli kultowego amerykańskiego pianisty i showmana o polsko-włoskich korzeniach, Władzia Valentino Liberace.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Douglas jako król kiczu i fikcji - Władzio Valentino Liberace

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 01:47
Zdaniem krytyków to najważniejsza premiera tego tygodnia. "Wielki Liberace" - opowieść o związku pianisty-showmana i nastoletniego chłopca z prowincji, ze znakomitymi kreacjami Douglasa i Matta Damona, już w polskich kinach.
rozwiń zwiń