Marta Król i melodyjny jazz wprost ze studia im. Agnieszki Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 21:00
Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia koncertu wokalistki jazzowej Marty Król. Występem w Trójce (7 czerwca) promowała m.in. album "Thank God I'm a Woman".
Marta Król podczas koncertu w studiu Trójki
Marta Król podczas koncertu w studiu TrójkiFoto: Jacek Konecki

 

Sponsorem koncertu jest PZU Sponsorem koncertu jest PZU

Marta Król muzyczną drogę rozpoczyna w klasie skrzypiec, następnie altówki w szkole w Bytomiu. Przez długi okres edukacji to jednak głos staje się jej najbliższym instrumentem. Równocześnie rozwija swój warsztat w szkole jazzu w Katowicach, w klasie wokalu.
W 2011 roku  jej  spotkanie z czołowymi muzykami sceny jazzowej młodego pokolenia w kraju owocuje wydaniem debiutanckiego krążka "The First Look..". Album, dostrzeżony przez dziennikarzy i  krytyków muzycznych, zbiera wspaniałe  recenzje  oraz  otrzymuje  nominacje do najważniejszych nagród muzycznych w kraju: Mateusz Trójki 2011 i Fryderyk  2012 (nominacja w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku).

Marta Król: serce wyrywało mnie w stronę jazzu>>>

"Thank God I`m a Woman" to drugi album wokalistki, stylistycznie różnorodny a jednocześnie bardzo spójny. Materiał przechodzi stopniowo od jazzu poprzez wyrafinowany pop aż do fascynacji muzyką brazylijską, ukazując głównie kompozycje autorskie oraz interpretacje kilku jazzowych standardów ubiegłego stulecia.

Obok samej muzyki, niemniej ważnym elementem stał się przekaz słowa, będący efektem poszukiwań samej wokalistki a także innych autorów. Jej nieukrywana sympatia do komunikatywnej formy piosenki jak i tradycyjnego jazzu opartego na klasycznym instrumentarium zaowocowało kompozycjami z pogranicza tych gatunków, odsłaniającymi również ważny przekaz tekstowy. Partie instrumentalne zagrane perfekcyjnie przez czołowych muzyków jazzowych w kraju tworzą wyjątkowo wyrafinowane brzmienie i artystyczny charakter projektu.

Naszych wcześniejszych koncertów słuchać można na moje.polskieradio.pl >>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(mat. promocyjne/ei/fbi)

Zobacz więcej na temat: Jazz MUZYKA

Czytaj także

Wojtek Mazolewski Quintet w Trójce [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 15:50
W niedzielę 12 kwietnia w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 wystąpił Wojtek Mazolewski Quintet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Kułakowski: jazz to uniwersalne tworzywo

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 12:20
- W jazzie kluczowa jest improwizacja. Musi być interesująca, fascynująca, mądra i dojrzała - uważa kompozytor i pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jason Swinscoe: z archiwum polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 14:49
- Ta muzyka była trochę poza zasięgiem, lekko ukryta - mówi o polskiej szkole jazzu lider The Cinematic Orchestra.
rozwiń zwiń