Muzyczna awangarda, czyli Studium Instrumentów Etnicznych [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 16:00
Studium Instrumentów Etnicznych to grupa, której cechą jest, jak sami mówią, nadkreatywność i nieskrępowana potrzeba tworzenia.
Występ Studium Instrumentów Etnicznych  w Trójce
Występ Studium Instrumentów Etnicznych w TrójceFoto: Wojciech Kusiński/PR

Koncert grupy Studium Instrumentów Etnicznych odbył się w niedzielę (4.10) o godz. 20.05.

SIE to grupa, której cechą jest kontrkulturowość. W 2014 Szturmem podbili serca krytyków; jak podkreśla Maciej Szajkowski: udało im się wymyślić coś nowego, o co we współczesnej muzyce trudno. Udało się stworzyć wspólnotę wokół dźwięku. Ich cechą charakterystyczną jest bezinteresowne muzykowanie i charyzmatyczni wokaliści. Łączą transowość, liryczne teksty i minimalizm. Mają w sobie dzikość i entuzjazm.

W roku 2014 SIE wydało pierwszego longplaya oraz zaistniało na 4 płytach zbiorowych, wzięło udział w najważniejszych festiwalach związanych z folkiem, a także w trasie FOLK OFF TOUR 2014.

Muzycy Studium Instrumentów Etnicznych są m.in. zwycięzcami Skoda Auto Muzyka. Jury w składzie: Fisz, Mela Koteluk, Piotr Metz, Katarzyna Nosowska, Andrzej Smolik i Wojciech Waglewski, zdecydowało przyznać Studium Instrumentów Etnicznych nagrodę główną w postaci nagrania wspólnej płyty oraz udziału w koncercie w Studiu Agnieszki Osieckiej w Programie III Polskiego Radia..

Zespół obecnie koncertuje zarówno ze sławami muzyki jazzowej (H. Gembalski, A. Chochół), jak i gwiazdami hip- hop-u (Duże PE, Muflon).

W marcu 2015 roku Zespół Studium Instrumentów Etnicznych rozpoczął pracę nad drugą płytą. Będzie zawierała 10 utworów o stylistyce, którą dziennikarze nazywają Psychofolk. Tym razem w nagraniach udział wezmą również zaproszeni goście m.in. A. Chochół - wybitny gitarzysta, który na stałe zasili szeregi SIE a także H. Gembalski - wybitny jazzowy skrzypek, czy też Duże Pe.

Nowa płyta będzie konsekwencją poszukiwań grupy, która bawi się polimetrią i jednocześnie nie zapomina o emocjach, które stanowią napęd tej rytmicznej maszyny. W warstwie tekstowej to autorskie światy Stefańskiego, surrealistyczne choć dotykające codzienności, której doświadcza każdy z nas.

Naszych wcześniejszych koncertów słuchać można na moje.polskieradio.pl >>> a także na stronie Koncert w Trójce>>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

materiały promocyjne/iwo

Zobacz więcej na temat: Trójka zapowiedź koncertu