Klimatyczny występ Wolnej Grupy Bukowina

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 20:00
Wolna Grupa Bukowina zagrała dla słuchaczy Trójki wybrane piosenki, które powstały na przestrzeni 46 lat działalności scenicznej zespołu.
Audio
Audio

Koncert Wolnej Grupy Bukowina odbył się 11 czerwca 2017 roku (niedziela).

Wolna Grupa Bukowina - polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej powstała na początku lat 70. XX wieku. Zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska-Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta - Wojciech Bellon. Piosenką Wojtka "Ponidzie" wyśpiewał jedną z głównych nagród. Miał formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nim wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon - twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn.

Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach, w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150-tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie, a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.

Wolna Grupa Bukowina stale od ponad 40 lat z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce, zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Stała się obecnie na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem trwałym i znaczącym.

Obecny skład Wolnej Grupy Bukowina to:

  • Grażyna Kulawik - śpiew
  • Wojciech Jarociński - śpiew, gitara
  • Wacław Juszczyszyn - śpiew, gitara
  • Wojciech Maziakowski - gitara basowa
  • Marek Zarankiewicz - instrumenty perkusyjne
  • Krzysztof Żesławski - gitara elektryczna

(mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: koncert Koncerty w Trójce