Dom La Nena na Trójkowej scenie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 15:00
Na antenie Trójki i scenie studia im. Agnieszki Osieckiej wystąpiła brazylijska artystka Dom La Nena, która zaprezentowała na żywo materiał z albumów "Ela" i "Soyo".
Audio
Audio

Koncert Dom La Nena w studiu im. Agnieszki Osieckiej odbył się w niedzielę 17 września.

Dom La Nena (Dominique Pinto) jest wiolonczelistką i autorką piosenek. Urodziła się w brazylijskim Porto Alegre, lecz część dzieciństwa równolegle spędziła w Paryżu, gdzie uczyła się grać na wiolonczeli i pianinie. Kiedy muzyka stała się dla niej nie tylko pasją, a jej kariera nabrała tempa, Dom zdecydowała się na kontynuację nauki muzyki w Buenos Aires.

Twórczość artystki spotkała się bardzo dobrymi recenzjami dziennikarzy i licznymi porównaniami do wielkich osobowości muzycznych – Wall Street Journal określił ją jako "młodą Brian Williamson", Time Out New York "bossa novą wersja Joanny Newsom", a Pop Dose jako "odnalezioną siostrę Cat Power".

W jej debiutanckim albumie "Ela" (2013) długie włóczące melodie z elementami muzyki folkowej są okraszone licznymi dźwiękami wiolonczeli i pianina. "Ela" został uznany przez amerykański program radiowy NPR jako "dźwiękowe arcydzieło", co zagwarantowało Dom La Nenie szybki rozwój kariery, czyli międzynarodowe tournée trwające aż 18 miesięcy. Podczas tej intensywnej podróży powstał również kolejny album zatytułowany "Soyo" (2015).

"Soyo" został wydany we współpracy z brazylijskim piosenkarzem i gitarzystą Marcelo Camelo z zespołu Los Hermanos. Nowy album opiera się na liryce poprzedniego albumu "Ela", charakterystycznym głosie artystki oraz wyraźnym brzmieniu wiolonczeli, a także nowych elementach dźwiękowych. Utwory zostały napisane w wielu językach: portugalskim, hiszpańskim, francuskim i angielskim, a procesem nagrywania i tworzenia aranżacji Dom zajęła się osobiście. Dzięki Marcelo piosenki z albumu "Soyo" zyskały dźwięki perkusji, rytmiczną dynamikę muzycznie inspirowaną Rio de Janeiro, a także elementy indie rocka, co idealnie uzupełniło się z melancholijnym brzmieniem Dom La Neny. To jednocześnie bardzo lekki i "żywy" album.

Artystka przyjechała do Polski na zaproszenie Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Trójka została patronem medialnym imprezy.

(mat. promocyjne)