Koncert poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 21:00
W dniu pierwszej rocznicy śmierci Wojciecha Młynarskiego radiowa Trójka zaprosiła na koncert poświęcony temu wyjątkowemu artyście.
Audio
  • Koncertowy hołd dla Wojciecha Młynarskiego (Koncert w Trójce)

W studiu im. Agnieszki Osieckiej przypomnieliśmy jego teksty, porozmawialiśmy z artystami, którzy z Wojciechem Młynarskim pracowali lub sięgali po jego twórczość, uznając ją za ważną i aktualną. Koncert był transmitowany na antenie Trójki w czwartek 15 marca o godz. 19.05.

Ale! To nie była akademia ku czci, to będzie wypełniony energią, żywiołowy wieczór. Za muzyczną oprawę odpowiadał Jan Młynarski, kontynuujący wielopokoleniową tradycję muzyczną rodziny. Do współpracy zaprosił muzyków z którymi wydał płytę "Młynarski Plays Młynarski", tworzy Warszawskie Combo Taneczne a także Młynarski-Masecki Jazz Band, czyli orkiestrę taneczną wykonującą przedwojenne piosenki i nawiązującą do tradycji big-bandu.

Ten wybór pozwolił nam przywołać kultowe utwory z tekstami Wojciecha Młynarskiego, ale także sięgnąć głębiej. Chcieliśmy opowiedzieć o tym jaką rolę odgrywał w jego życiu jazz. Przypomnieliśmy warszawskie szlagiery, piosenki uliczne i zbójeckie, które lubił. Być może uda nam się zbliżyć do odpowiedzi na pytanie jak to możliwe, że twórczość Wojciecha Młynarskiego fascynuje kolejne pokolenia i zachowuje świeżość. Gośćmi wieczoru byli Alicja Majewska, Gaba Kulka, Daria Zawiałow, Marian Opania i Włodzimierz Korcz. Koncert poprowadziła Agnieszka Szydłowska

Wojciech Młynarski napisał ponad 2000 tekstów piosenek, był także dramaturgiem, scenarzystą, librecistą, tłumaczem i reżyserem teatralnym. Był twórcą wielu karier – pisał dla siebie i innych. Piosenki z jego tekstami weszły na stałe do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Znamy je wykonaniu Alibabek, Michała Bajora, Hanny Banaszak, Ewy Bem, Edyty Geppert, Ireny Jarockiej, Kaliny Jędrusik, Haliny Kunickiej, Alicji Majewskiej, Krystyny Prońko, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Skaldów, Zbigniewa Wodeckiego, czy Andrzeja Zauchy…

Wojciech Młynarski 1200 fot Konecki.JPG
Wojciech Młynarski bohaterem cyklu Piotra Metza

Trudno policzyć wszystkie nagrody opolskiego festiwalu wywalczone przez piosenki z jego tekstem.  Doskonale znał i rozumiał się z kompozytorami. Wiedział dokładnie, z którym tekstem skierować się do Janusza Senta, Włodzimierza Korcza czy Jerzego Wasowskiego, a który najlepiej powierzyć Dudusiowi Matuszkiewiczowi. 


Dla siebie pisał utwory trudniejsze, być może mniej przebojowe, ale za to precyzyjnie chwytające otaczający nas świat. Czasami wprost a czasami językiem aluzji, ze słynną ciekawską babcią z "Po co babcię denerwować" na czele. Miał też dobre ucho na innych tekściarzy. Na "Scenie na Dole" warszawskiego Teatru Ateneum wystawiał widowiska poświęcone wybitnym artystom: "Brel", "Piosenki Włodzimierza Wysockiego", "Hemar – piosenki i wiersze". W jego tłumaczeniu znamy Charles'a Aznavoura, Georges'a Brassensa czy Bułata Okudżawę. 

Wojciech Młynarski Jacek Konecki 1200x660.JPG
Wspominamy Wojciecha Młynarskiego. "Kończy się epoka"

A kabaret, z którym związał się jeszcze jako student? Wojciech Młynarski i jego twórczość to wielowątkowa i fascynująca opowieść. My, na razie robimy mały krok!

W sklepie Polskiego Radia dostępne jest wydawnictwo Wojciech Młynarski "Prawie wszystko" >>>

Czytaj także

Daria Zawiałow: gramy Młynarskiego ku pokrzepieniu serc

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 12:00
– Nie spodziewałam się, że moja wersja "Jeszcze w zielone gramy" zostanie tak odebrana. Ludzie, którzy nie znali mojej muzyki dzięki temu utworowi zaczęli słuchać także mojego autorskiego materiału – mówi Daria Zawiałow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Młynarski we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:00
Jego żywiołem była aluzja i życzliwa satyra. Darem - wyczulenie na z pozoru zwyczajne słowa, zwroty i sytuacje, które po chwili przemieniał w śpiewane historie z pouczającymi pointami.
rozwiń zwiń